Druk 3D: przełomowa technologia

0
Druk 3D: przełomowa technologia

Druk 3D to technologia, która w teorii została opracowana już w XX wieku. Jednak ze względu na ograniczenia dostępnej wówczas techniki z realizacją tych planów trzeba było czekać wiele lat. Obecnie drukarki 3D stają się coraz popularniejsze – zarówno jako maszyny przemysłowe, jak i wyposażenie zakładów pracy czy prywatnych mieszkań.

Jak działa druk 3D?

Druk 3D (drukowanie przestrzenne) jest procesem, w którym komputerowy model zostaje przekształcony w fizyczny przedmiot. Dzieje się to przy pomocy specjalnego urządzenia, które warstwa po warstwie odtwarza obiekt z projektu, wykorzystując w tym celu półpłynne tworzywo lub proszek z lepidłem. Taką maszynę nazywa się drukarką 3D. Rodzaj użytego materiału oraz dokładne działanie urządzenia mogą się różnić, jednak odwzorowanie modelu komputerowego i wykorzystanie metody addytywnej (czyli warstwowe tworzenie elementu) są wspólne dla wszystkich drukarek 3D.

Podstawowe technologie

FDM

Najpopularniejszą metodą drukowania przestrzennego, która jest dostępna również poza użytkiem specjalistycznym, jest FDM (Fused Deposition Modelling). Polega ono na wyciskaniu półpłynnego budulca przez dyszę znajdującą się w głowicy drukarki (surowiec dostarcza się w postaci specjalnych żyłek – filamentu). Przy pomocy odpowiednich ruchów głowicy i/lub manewrowania stołem roboczym warstwa po warstwie formowany jest przedmiot. Ta metoda pozwala na drukowanie przy pomocy termoplastów – głównie ABS i PLA. Jej zaletą jest niski koszt i ogólna dostępność. Natomiast do wad można zaliczyć niską dokładność czy widoczność warstw, z których składa się model.

SLA

Stereolitografia i podobne do niej metody (na przykład DLP, LCD) polegają na utwardzaniu pojedynczych warstw żywicy światłoutwardzalnej przy pomocy lasera lub wyświetlacza, a następnie „wynurzaniu” modelu warstwa po warstwie poprzez manewrowanie stołem roboczym. Metody te różnią się od siebie przede wszystkim źródłem światła, które jest wykorzystywane do utwardzania żywicy. Pozwalają one na uzyskanie bardzo dokładnych modeli (również przezroczystych). Minusem jest większy niż w przypadku FDM koszt oraz toksyczność żywic, a także konieczność wyczyszczenia obiektu przed użyciem. Podobną metodą, choć raczej niedostępną poza zastosowaniami specjalistycznymi, jest MJP (Multi-Jet Printing) – sposób polegający na selektywnym natryskiwaniu warstw żywicy i utwardzaniu jej przy pomocy UV.

Technologie proszkowe

Technologie proszkowe, takie jak SLS, CJP czy EBM, polegają na selektywnym natryskiwaniu na proszek spoiwa lub spiekaniu jego warstw (na przykład przy pomocy lasera lub wiązki elektronów). Zaletą jest ogromna precyzja i możliwość wykorzystywania takich materiałów, jak metale czy ceramika. Jednak ze względu na duże koszty i skomplikowanie procesu produkcyjnego, metody te wykorzystywane są niemal wyłącznie w przemyśle i badaniach naukowych.

Inne rodzaje druku 3D

Istnieją również inne, bardziej specjalistyczne, technologie drukowania przestrzennego. Można do nich zaliczyć między innymi biodrukowanie (przy pomocy żywych tkanek) lub druk 3D z mas plastycznych (na przykład czekolady).

Z jakich materiałów można drukować

Na obecnym etapie rozwoju technologicznego w warunkach domowych możliwe jest drukowanie przestrzenne z tworzyw sztucznych (na przykład ABS), materiałów pochodzenia organicznego (PLA) oraz żywic światłoutwardzalnych. Natomiast w warunkach przemysłowych powstają również przedmioty drukowane z metalu, gipsu, gumy, betonu, kompozytu plastikowo-drewnianego, czekolady, cukru, ceramiki czy piasku.

Zalety technologii druku przestrzennego

Technologia drukowania przestrzennego pozwala zmniejszyć zużycie materiału i obniżyć masę tworzonych obiektów, a także osiągnąć precyzję wykonania i odwzorowanie skomplikowanych kształtów w stopniu nieosiągalnym przy pomocy innych metod. Oczywiście, podobnie jak każda inna technologia, druk 3D ma swoje ograniczenia. Jednak dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu możliwe jest ciągłe wprowadzanie ulepszeń i minimalizowanie problemów charakterystycznych dla takiej metody produkcji.

Ty również możesz drukować w 3D

Jeżeli interesuje Cię technologia druku przestrzennego, możesz zacząć tworzyć trójwymiarowe wydruki samodzielnie. W sklepie Botland znajdziesz szeroki wybór drukarek 3D w technologii FDM i SLA, a także żywic światłoutwardzalnych, filamentu i różnego rodzaju akcesoriów.

Jak poprawnie zapakować rower?

0
Jak poprawnie zapakować rower

Planując wysyłkę roweru pocztą lub kurierem, musimy go poprawnie zapakować. Podstawą jest tutaj odpowiednie opakowanie. Poza tym należy zadbać o prawidłowe umieszczenie i zabezpieczenie roweru w opakowaniu, co ochroni jego konstrukcję przed ewentualnym uszkodzeniem.

Idealne opakowanie na rower

Najbardziej praktyczne, a przy tym niedrogie opakowanie na rower, stanowią kartony. Co prawda, można tutaj wykorzystać posiadane pudełka kartonowe np. po dużym telewizorze czy innego rodzaju sprzęcie. Ciekawą opcją na idealne opakowanie roweru są jednak specjalne kartony rowerowe, do których bez problemu spakujemy przygotowany do transportu rower. Przy czym trzeba pamiętać, że najczęściej ze względu na ograniczone gabaryty przesyłek kurierskich czy pocztowych, będziemy musieli rower rozkręcić. Jeśli zastosujemy karton rowerowy, wystarczy z reguły, że odkręcimy przednie koło, zdemontujemy pedały, kierownicę oraz siodełko ze sztycą.

Błędy przy pakowaniu

Bezpieczny transport jednośladu to nie tylko odpowiednio dobrane opakowanie na rower. Niestety, błędy przy pakowaniu, mogą doprowadzić nie tylko do uszkodzenia poszczególnych podzespołów, ale także rozdarcia samego opakowania i np. zgubienia jakichś części. Chcąc naprawdę poprawnie zapakować rower, musimy koniecznie przymocować wszystkie rozkręcone elementy do jego ramy, żeby nie mogły swobodnie przemieszczać się wewnątrz kartonu.

Odpowiednie zabezpieczenie przesyłek

Wcześniej elementy te najlepiej jest owinąć folią lub tekturą i przyczepić je do ramy za pomocą plastikowych opasek zaciskowych. Samą ramę, zwłaszcza w miejscach, w których planujemy zamocować poszczególne elementy, także należy zabezpieczyć przed otarciami. Ważne jest, aby po odkręceniu przedniego koła, obłożyć folią lub tekturą widelec roweru, który bez takiej ochrony, mógłby przebić powierzchnię opakowania.

Warto też zadbać o odpowiednie wypełnienie wolnych przestrzeni w kartonie rowerowym, co dodatkowo zamortyzuje gwałtowne przemieszczanie kartonu lub jego upadek. Może to być folia bąbelkowa lub zwykła, zgnieciona makulatura czy styropian. Dobrze jest również wybrać opcję transportu z naklejką: ostrożnie lub uwaga szkło.

Na czym polega badanie jakości paliwa?

0
Na czym polega badanie jakości paliwa

Paliwo, a silnik

To, jakie paliwo wlewamy do naszego baku ma ogromny wpływ na pracę silnika – w skrajnych przypadkach, jeśli zatankujemy paliwo słabej jakości, może to prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

Silniki benzynowe są dużo bardziej zagrożone, ponieważ na awarię narażony jest cały układ paliwowy – skutkiem jest mniejsza moc silnika, ucierpieć może też katalizator. Jeśli zaś chodzi o silniki diesla to najbardziej narażony jest układ wtryskowy, ponieważ ma on bezpośredni kontakt z paliwem, natomiast awaria układu wtryskowego może być przyczyną uszkodzenia całego silnika.

Paliwo może dostać się do komory spalania, co rzutuje właśnie na cały silnik. Nie trzeba w takim wypadku tłumaczyć, że koszty naprawy są bardzo dotkliwe. Właśnie dlatego warto przykładać dużą wagę do tego jakie paliwo będzie napędzało nasz pojazd.

Zwróćmy uwagę na to, do jakiego stopnia wiarygodne jest badanie jakości paliwa, które mamy zamiar zastosować oraz jakie parametry i właściwości chemiczne były brane pod uwagę podczas jego wykonywania.

Aktualnie te kwestie są pilnie nadzorowane i kontrolowane przez władze państwa – zarówno na stacjach benzynowych jak i hurtowniach paliwa. Zawsze jednak warto do końca się upewnić, aby nie czekała nas przykra i kosztowna niespodzianka.

Parametry i właściwości paliwa

Podstawą wiarygodności jeśli chodzi o badanie jakości paliwa są standardy, których należy trzymać się już przy samym procesie pobierania próbek do badań. Koniecznym jest wyeliminowanie wszelkich czynników, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na wynik badania, ponieważ tylko wtedy można mieć całkowitą pewność czy paliwo spełnia wymogi regulowane prawnie.

Zacznijmy od liczby oktanowej, czyli czynnika, który ma znaczenie jeśli chodzi o samą pracę silnika – ten pracuje w określonym rytmie, bazując na krótkich cyklach spalania, które generują energię napędzającą. Jeśli liczba oktanowa będzie zbyt niska zaczną powstawać samozapłony, ciśnienie wzrośnie, czego skutkiem są tak zwane stuki – te z kolei prowadzą bezpośrednio do uszkodzeń silnika.

Ryzyko takiego procesu w przypadku benzyny miało ograniczyć dodanie ołowiu do paliwa, jednak taki dodatek wywiera bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, więc ta kwestia także została uregulowana prawnie, dopuszczając do obiegu jedynie benzyny bezołowiowe. Tutaj możemy zauważyć, że jakość paliwa ma znaczenie nie tylko dla samego pojazdu, ale także w szerszej perspektywie.

Jest to kolejny powód, dla którego sama jakość paliwa jest tak ważna. Jeśli chodzi o benzynę, to innymi czynnikami branymi pod uwagę są zawartości różnych pierwiastków i związków (jak siarka, żywice, węglowodory, tlen czy benzen), znaczenie mają także działania korodujące i w końcu sam wygląd. Tych czynników jest naprawdę wiele w przypadku każdego paliwa, a normy dążą do właściwego bilansu między wpływem na silnik a przyjaznością dla środowiska.

Dzięki analizie laboratoryjnej ostatecznie można określić czy paliwo powinno zostać dopuszczone do obiegu. Jest to o tyle ważne, że na jakość paliwa wpływa w zasadzie każdy etap produkcji. Od wydobycia, przez ważenie, po sam transport i przechowywanie, gdzie znaczenie ma już sama czystość zbiorników.

Edutainment, czyli jak edukować pracowników z pomocą rozrywki?

0
Edutainment, czyli jak edukować pracowników z pomocą rozrywki

Edukacja, szkolenia i coaching są koniecznością w każdej firmie, niezależnie od jej profilu i tego, czy zajmuje się produkcją stalowych elementów konstrukcji, czy sprzedażą usług ubezpieczeniowych lub kredytów. Zazwyczaj pracownicy nie mają tendencji do wzmożonego wysiłku i nauki, a przyswajanie nowych informacji nigdy nie przychodzi łatwo.

Odpowiedzią na tą stuację, może być koncepcja „Edutainment”. Pochodzi ona z j. angielskiego i łączy dwa pojęcia: Education (edukacja) oraz Entertainment(rozrywka). Są to szkolenia, które szczególnie angażują, bawią i uczą, mogą dotyczyć różnych obszarów wiedzy, integrować pracowników lub np. wzmacniać zespół jako efektywne szkolenia team’buildingowe.

Szkolenia z elementem rozrywki, to doskonały sposób na to, aby uświadomić pracownikom, jak ważne są relacje między nimi, współpraca i zaangażowanie w rozwój wspólnych projektów. Edutainment to także sposób, w jaki można poradzić sobie w organizacji z procesem retencji pracowników. Retencja pracowników to proces polegający na zarządzaniu ryzykiem odejścia z danej organizacji pracowników oraz zatrzymaniu w jej strukturach tych najbardziej wartościowych, kluczowych dla jej istnienia i działania.

Talent pracownika jest podstawą sukcesu każdej firmy, dlatego też umiejętność identyfikacji najlepszych pracowników ma niebagatelne znaczenie i należy poświęcić jej dużo uwagi. Angażowanie pracowników w różnorodne formy edukacji, zmniejsza ryzyko odejścia pracowników i może być również elementem gratyfikacji.

Profesjonalne firmy zaangażowane w stały rozwój, starają się zapewnić swoim pracownikom szkolenia najwyższej jakości, które nie tylko zainteresują ich pod względem merytorycznym, ale sprawią, że będą oni spędzać ten czas z przyjemnością. Szkolenia w zakresie edutainment z pewnością wzmocnią wśród pracowników kreatywność oraz zmotywują do codzinnej pracy.

Producent przenośników taśmowych – Co to jest przenośnik taśmowy

0
Producent przenośników taśmowych- Co to jest przenośnik taśmowy

Przenośnik taśmowy to urządzenie, które służy do transportowania materiałów drobnych, sypkich, itp. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych działach przemysłu, np. kopalniach, budownictwie, składowiskach, a także sklepach, magazynach, sortowniach i wiele innych. Przenośniki taśmowe służą do transportowania bez poślizgu, czyli łagodnego przemieszczania towarów małogabarytowych lub np. sypkich itp. Mogą być używane jako urządzenia autonomiczne bądź elementy linii montażowej. Fachową pomoc w wyborze  można znaleźć tutaj: https://lean-tech.pl/oferta/.

Budowa przenośnika taśmowego

Występuje wiele różnych konstrukcji przenośników. Większość z nich jest napędzana silnikami elektrycznymi. Najczęściej przenośnik składa się z taśmy transportowej, połączonej w pętlę, opartej na rolkach, napędzany może być bębnami napędowymi. Taśma napinana za pomocą urządzeń takich jak: śruba rzymska i napinacze sprężynowe, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne. Przeważnie montowane są również urządzenia do czyszczenia taśmy. Są to wszelkiego rodzaju szczotki, noże, skrobaczki itp.. Przenośniki taśmowe mogą być wykonane jako stałe, przejezdne, rewersyjne czy wagowe.

W zależności od przeznaczenia oraz zapotrzebowania klienta producent przenośników taśmowych może dostosować długość i kąt nachylenia przenośnika, szerokość i rodzaj taśmy transportowej oraz moc układu napędowego, szczegóły tutaj: https://lean-tech.pl/. Taśma w przenośniku może być wykonana z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa lub nawet bawełny, kauczuku czy filcu. Konstrukcja transportera taśmowego może być zrobiona ze stali malowanej, kwasoodpornej albo z profili aluminiowych. Przenośnik może więc być zbudowany o ściśle określonych parametrach, w zależności od przeznaczenia i wymagań odbiorcy.

 

Zastosowanie przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe przeznaczone są zarówno do transportowania lekkich produktów jak i ciężkich, np. w kopalniach czy w budownictwie. Znajdują zastosowanie w prawie wszystkich rodzajach przemysłu oraz handlu, a nawet transporcie. Wykorzystywane są do przemieszczenia materiałów w poziomie i nawet pod kątem 30 stopni oraz na różne wysokości i z wybraną prędkością.

Funkcje dodatkowe montowane w przenośnikach taśmowych

Przenośnik może mieć zamontowaną podstawę lub też jest wykonany bez niej. Podstawa może mieć możliwość regulacji ręcznej lub z napędem elektrycznym. Istnieje wybór dostosowania prędkości napędzanej taśmy, może być stała lub regulowana za pomocą przemiennika częstotliwości. Zamontować opcjonalnie można elektryczne połączenie przenośników z czujnikami optycznymi z reflektorem lub przyciskami bezpieczeństwa stop. Do wyboru jest też sposób wykonania taśmy np. z zabierakami poprzecznymi, falbaną boczną i klinkiem prowadzącym pod taśmą. W zależności od potrzeb klienta występuje szeroka gama pasów, która umożliwia wybór właściwego rozwiązania w związku z materiałem i właściwościami pasów np. klasy spożywczej, odpornej na olej, do wyboru jest również kolor.

Przenośniki mogą posiadać na wyposażeniu np. wagi ( mierniki przepływu) przenoszonego materiału, wykrywacze metali lub łańcuchy. Pracę przenośnika mogą zabezpieczać sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia lub czujniki temperatury itd..

Transport za pomocą przenośników taśmowych znacząco ułatwia i przyspiesza pracę w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na przemieszczenie materiałów, jednocześnie generując niskie koszty eksploatacji.

PrestaShop integracje

0
PrestaShop integracje

Niejednokrotnie systemy informatyczne są działającymi niezależnie obszarami infrastruktury będącej oddzielnymi usługami. Tymczasem system oparty na platformie SellIntegro pozwala na integrację wielu niezależnych systemów. Jednym z elementów będących nowością na platformie SellIntegro jest możliwość połączenia platformy e-commerce znanej pod nazwą Prestashop z wybraną inną usługą dostępną w sieci internetowej.

Szerokie możliwości za rozsądną cenę

Zanim wykupimy dostęp do platformy SellIntegro i do wybranej integracji, możemy liczyć na 30-dniowe testowanie usługi, co zapewnia możliwość sprawdzenia wszystkich funkcjonalności systemu całkowicie za damo. Dopiero po miesiącu można podjąć decyzję jakie opcje i funkcjonalności miałaby zawierać nasza integracja. Cena jednej integracji po czasie darmowego testowania w przypadku integracji Prestashop z wybraną inną integracją nie przekracza 50 zł. W związku z tym można za rozsądną cenę dokonać połączenia wybranych usług w jedną infrastrukturę łączącą oprogramowanie z różnych obszarów.

 Może więcej oszczędności?

Korzystając  z integracji, którą zapewnia SellIntegro warto jest uwzględnić na jaki okres chcemy dokonać subskrypcji usługi i jaki zakres miałaby ona posiadać. Im dłuższy okres subskrypcji i ilość integracji, tym większy rabat otrzymujemy w ramach wykupienia dostępu do usługi. Warto jest w związku z tym podjąć działania i zaplanować jak miałaby wyglądać infrastruktura informatyczna integrująca poszczególne platformy w jedną za pomocą SellIntegro gdzie jest dostępny funkcjonalny kalkulator z dostępnymi opcjami do wyboru.

Rozsądne rozwiązanie, które pozwala na połączenie Prestashop z wybraną usługą

Branża e-commerce wciąż się rozwija i odnotowywany jest rosnący potencjał tego typu usług. Dlatego coraz częściej firmy starające się odnaleźć w tej branży, korzystające z narzędzia jakim jest Prestashop, decydują się na integrację z innymi usługami korzystając z platformy jaką jest sklep SellIntegro. Dzięki takiej integracji klient ma dostęp do wszystkich możliwych usług w zakresie oferowanych funkcjonalności z jednego miejsca co obecnie staje się rozsądnym działaniem bez konieczności budowania nowego systemu zapewniającego integrację od podstaw.

 Po co wyważać otwarte drzwi?

Mając do dyspozycji platformę SellIntegro nie ma potrzeby by tworzyć integrację od zera i można w prosty i szybki sposób dokonać połączenia usługi Prestashop z wybranymi innymi systemami i narzędziami z obszaru e-commerce. Dzięki tej integracji nie trzeba już budować infrastruktury od podstaw lub decydować się na drogie rozwiązania a raczej wybrać darmowe lub tańsze narzędzia i zintegrować je w jednej platformie SellIntegro.

 Co dalej?

Po przetestowaniu usługi SellIntegro i wybraniu integracji Prestashop z wybraną inną usługą, możemy cieszyć się z użytkowania wszystkich systemów z jednego miejsca co zapewni nam szybsze działanie i zadowolenie klientów, a to przełoży się na pomnażanie zysków z działalności w obszarze e-commerce. Warto więc przetestować narzędzie SellIntegro i rozpocząć już teraz działania zmierzające do integracji systemów informatycznych.

Źródło: https://sellintegro.pl/15-prestashop

Skuteczny baner reklamowy – co powinien zawierać

0
Skuteczny baner reklamowy

Dobra reklama to klucz do sukcesu w każdej branży. Mimo że ze względu na cyfryzację, duża część działań marketingowych została przeniesiona do internetu, to nie można zapominać o innych formach promocji. Jednym ze skutecznych narzędzi reklamowych jest baner. Jakie elementy powinien zawierać, aby spełnił swoją funkcję i przyciągnął odbiorcę?

Ciekawy wygląd banerów reklamowych

Jednym z najważniejszym parametrów banera reklamowego jest jego wygląd. To on w dużej mierze decyduje, czy będzie zachęcający dla odbiorcy. Projektując baner, warto wziąć pod uwagę to, aby wyróżniał się ciekawym wyglądem, a jednocześnie odpowiednio eksponował informacje. Firmy takie jak OpenPrint oferują wydruk banerów z możliwością ich pełnej personalizacji – https://www.openprint.pl/baner. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzysz baner reklamowy pasujący do charakteru prowadzonej działalności.

Czytelny przekaz banerów reklamowych

Banery pełnią głównie funkcję informacyjną, dlatego oprócz oryginalnej oprawy graficznej, muszą zawierać czytelny przekaz. Powinien on być jak najbardziej zwięzły i przejrzysty. Druk banerów reklamowych powinien uwzględniać rodzaj i wielkość czcionki, aby była widoczna z daleka i łatwa do odczytania. Dodatkowo warto zadbać o ciekawe hasło reklamowe, które będzie kojarzyło się z firmą.

Ważne informacje dla odbiorcy

Baner reklamowy ma zachęcić do skorzystania z prezentowanych usług i produktów. Oprócz sloganu i hasła mającego skłonić odbiorcę do określonego działania, baner zewnętrzny musi również zawierać ważne informacje. Chodzi tu o dane kontaktowe przedsiębiorstwa lub wskazówkę jak dojechać do siedziby firmy. Drukarnia banerów pomoże zaprojektować reklamę tak, aby czytelnie wyeksponowała wszystkie przydatne informacje.

Kolorystyka banerów reklamowych

Niektóre kolory potrafią wpływać na emocje oraz przywoływać na myśl skojarzenia. Jeżeli nie wiesz, jak zaprojektować baner, żeby zachęcał do skorzystania z oferty, zapoznaj się z psychologią kolorów. Niektóre barwy wpływają na podświadomość odbiorcy, dlatego warto je wykorzystać w reklamie. Kolor niebieski budzi zaufanie, natomiast czarny kojarzy się z luksusem. Warto więc dobrać kolorystykę do profilu prowadzonej działalności oraz założeń przekazu reklamowego.

Jak zaprojektować baner o odpowiedniej wielkości?

Wymiary banerów powinny być adekwatne do ich przeznaczenia oraz sposobu montażu. Baner zewnętrzny, który ma zostać postawiony przy drodze szybkiego ruchu, musi być widoczny z daleka. Z tego powodu musi posiadać dużą powierzchnię, na której przekaz reklamowy będzie widoczny z większej odległości. Banery montowane wewnątrz budynków mogą być mniejsze, za to muszą przyciągać wzrok ciekawą grafiką i kolorystyką.

Dobrze widoczne logo firmy

Na banerze oprócz ważnych dla odbiorcy informacji, musi znaleźć się także dobrze wyeksponowane logo. Dzięki temu będzie łatwiej skojarzyć konkretną firmę z oferowanymi usługami. Podczas wydruku banerów warto zwrócić uwagę na to, aby wszystkie informacje łącznie z logo były czytelne. Czasami lepszym pomysłem jest ograniczenie elementów graficznych, aby cały przekaz był łatwiejszy do zapamiętania.

Spójność wszystkich elementów

Na banerze reklamowym wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Z tego powodu przy projektowaniu warto uwzględnić nawet najdrobniejsze detale, takie jak rodzaj czcionki czy dodatki graficzne. W dobrej drukarni banerów pracują specjaliści, którzy potrafią zoptymalizować projekt tak, aby był czytelny, estetyczny i ciekawy. Dzięki temu można być pewnym, że pieniądze zainwestowane w reklamę, przyniosą oczekiwane rezultaty.

Tania książka – czy to jeszcze możliwe?

0
Tania książka

Niepokojący spadek poziomu czytelnictwa w Polsce, o którym mówi się co najmniej od kilku, jeśli już nie kilkunastu lat, jest wypadkową co najmniej kilku czynników. Cała wina nie leży wyłącznie po stronie Polaków, który rzadkiej niż ich dziadkowie, sięgają po książki. Sporą zaporą jest cena publikacji, które wielokrotnie nieprzyjemnie zaskakuje i sprawia, że książka wraca na półkę w księgarni. 

  1. Dlaczego czytamy mniej?
  2. Tanie czytanie?

Dlaczego czytamy mniej?

Spadek poziomu czytelnictwa bardzo mocno związany jest z kulturą wizualną, jaka zdominowała inne formy. Coraz częściej, szczególnie młodsi czytelnicy, wybierają film, serial, grę, program internetowy, Youtube niż książkę. Jest to swoiste przesunięcie, które już dawno zapowiadane było przez filozofów kultury. Nie da się jednak ukryć, że nie można całej odpowiedzialności na aktualny stan rzecz przypisać dominacji kultury obrazkowej. Spora część wydawców nie poradziła sobie z odpowiedzią na zaistniałą sytuację, a księgarze próbują bronić się przed bankructwem podnoszeniem cen książek. Przyglądając się cenom popularnych biografii, cennych książek naukowych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ich ceny są nieadekwatne do sytuacji rynkowej.

Tanie czytanie?

Tanie książki sporej części osób kojarzą się z „makulaturą”, którą znaleźć można na półkach marketów. Często są to książki mało wartościowe (choć zdarzają się i perełki), po które mało kto chce sięgać. Natomiast wartościowe książki, cenne i ciekawe publikacje są drogie, potrafią kosztować 50, 100, 150 złotych, co okazuje się dla wielu osób ceną zaporową. Białe kruki w antykwariatach są czasami jeszcze droższe. Na szczęście jednak coraz częściej na rynku pojawiają się inicjatywy, które mają przeciwdziałać takiemu rozgraniczeniu: dobra książka = droga książka, tania książka = zła książka. Ciekawym projektem są platformy, na których można sprzedać książki i kupić te, które inni właśnie sprzedali. Wiele osób, które dużo czyta, nie ma gdzie przechowywać książek. Dzięki takim platformom wymiany może sprzedać ich część, a za zarobione pieniądze kupić kolejne. Bardzo często takie książki „z drugiej ręki” są w doskonałym wręcz stanie, ponieważ zdarza się, że zostały przeczytane raz i sprzedane. Tanie książki w ten sposób stają się platformą wymiany inspirujących pozycji między czytelnikami. Inicjatywy takie przeciwdziałają również marnowaniu papieru. Książki, zamiast stać w domowych biblioteczkach i się kurzyć, zmieniają właścicieli i kolejne osoby zabierają w ciekawą podróż po świecie fikcji

Na co uważać, aby nie ponieść dodatkowych kosztów chwilówki?

0
Na co uważać, aby nie ponieść dodatkowych kosztów chwilówki

Ogromną popularnością wśród Polaków cieszą się pozabankowe pożyczki przez Internet, czyli tak zwane chwilówki. Wnioskujemy o nie, ponieważ są wygodne i szybkie, ale również często dlatego, że nie spełniamy wymagań stawianych potencjalnym kredytobiorcom przez tradycyjne banki.

Jeśli pracujemy na umowę o dzieło, zlecenie, mamy kiepską historię kredytową lub nie mamy jej wcale, to niejednokrotnie jedyną dostępną opcją pozyskania gotówki jest chwilówka online. Jak jednak pokazują najnowsze dane dostarczone przez portal Banki24, zaciągnięcie tego rodzaju pożyczki wymaga od nas dużej dozy zdrowego rozsądku. Postępując nieodpowiedzialnie, możemy narazić się na spore straty finansowe. Sprawdź, na co uważać, by nie ponieść dodatkowych kosztów chwilówki.

Trzy podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować przy zaciąganiu i spłacaniu pożyczki to:

  1. Ustalenie dokładnych kosztów chwilówki.

 

Zawsze czytajmy umowę pożyczki. Niestety mnóstwo osób nie robi tego wcale lub tylko pobieżnie przegląda dokument. To błąd, ponieważ to właśnie tam, zawarte są wszystkie szczegółowe informacje dotyczące kosztów pożyczki. W umowie uwzględniono takie opłaty jak:

– wysokość odsetek,

– prowizja za udzielenie chwilówki,

– opłaty administracyjne związane z obsługą pożyczki,

– karne odsetki za zwłokę w spłacie,

– koszty windykacji.

Bardzo ważny jest również taki parametr jak całkowite koszty pożyczki, ponieważ pokazuje nam on dokładnie, ile pieniędzy trzeba będzie oddać pożyczkodawcy po doliczeniu do sumy chwilówki wszelkich związanych z nią kosztów.

Dużym ułatwieniem dla klientów, jest zwykle skorzystanie z takich narzędzi jak porównywarka chwilówek, czy ranking chwilówek. Znajdziesz je za darmo w Internecie na stronach serwisów finansowych. Tam w prosty i przejrzysty sposób zestawiono ze sobą wiele różnych ofert pożyczkowych ze szczegółami dotyczącymi poszczególnych opłat. Oczywiście widnieją tam także całkowite koszty pożyczki.

Jeżeli staramy się o chwilówkę po raz pierwszy, warto poszukać promocyjnych ofert skierowanych do nowych klientów. Możemy liczyć nawet na takie udogodnienia jak całkowite zwolnienie z odsetek pod warunkiem terminowej spłaty zadłużenia. Tym właśnie cechuje się darmowa chwilówka.

  1. Dopasowanie rodzaju pożyczki do naszych możliwości.

Zanim złożymy wniosek o chwilówkę, dobrze się zastanówmy, jaka forma spłaty leży w zakresie naszych możliwości. Nie porywajmy się z przysłowiową motyką na słońce i nie bierzmy chwilówki, którą trzeba w całości zwrócić po 30 dniach, jeśli nasze dochody są bardzo niskie, lub pochodzą z niepewnego źródła. Lepszą opcją w takiej sytuacji będzie tak zwana chwilówka na raty.

Pozabankowa pożyczka ratalna obejmuje okres kredytowania od kilku miesięcy do maksymalnie 3 lat. Miesięczne raty nie są wysokie i z pewnością nie spowodują, że nasz domowy budżet runie w gruzach.

Jeśli w trakcie trwania okresu kredytowania, okaże się, że wpadły nam jakieś dodatkowe pieniądze, albo dostaliśmy lepiej płatną pracę, to zawsze przecież możemy wystąpić do pożyczkodawcy z prośbą o możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia. W większości przypadków nie będzie się to wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami, a jeśli już to z niewielkimi.

Oczywiście możliwe jest również wnioskowanie o wydłużenie terminu spłaty chwilówki, jeśli nie radzimy sobie finansowo, ale tutaj już musimy liczyć się ze znaczącymi kosztami, którymi zostaniemy obarczeni.

  1. Bezwzględne pilnowanie wyznaczonych terminów spłaty.

Masz tendencję do zapominalstwa? Jesteś często zapracowany i zmęczony i różne sprawy wylatują i z głowy? Tym bardziej zadbaj, aby nie zapomnieć o terminie spłaty chwilówki lub wpłaty raty. Najlepiej ustawić sobie w tym celu przypomnienia w telefonie oraz na komputerze albo skorzystać z bardzo pomocnego narzędzia w naszej bankowości elektronicznej, jakim jest zlecenie stałe.

Dzięki temu swoje należności będziesz regulować zawsze na czas i unikniesz takich problemów jak:

– karne odsetki,

– płatne monity,

– koszty windykacji,

– trafienie na listę dłużników ERIF,

-nieprzyjemności i stres związane z przedawnionym długiem.

Chwilówki udzielane przez rzetelne, sprawdzone firmy to bezpieczne pożyczki. Nie zawsze też ich koszt jest bardzo wysoki, choć oferty poszczególnych pożyczkodawców mocno różnią się od siebie w tym zakresie. Pamiętajmy, by do sprawy zaciągania pożyczki przez Internet podejść z rozwagą, dobrze wybrać ofertę i zapoznać się z jej warunkami, a następnie trzymać się harmonogramu spłat, a wszystko będzie w najlepszym porządku.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla 3-latka

0
Najlepsze zabawki edukacyjne dla 3-latka

Najlepsze zabawki dla 3-letniego malucha powinny nie tylko bawić, ale i uczyć. W tym wieku dziecko najlepiej poznaje świat i uczy się poprzez zabawę, dlatego dobrze jest zdecydować się na mądre, kreatywne akcesoria dla pociechy. Jakie zabawki wybrać? Sprawdź nasze propozycje.

  1. Co wziąć pod uwagę, wybierając zabawki edukacyjne?
  2. Polecane zabawki dla 3-latka

Co wziąć pod uwagę, wybierając zabawki edukacyjne?

Decydując się na zakup konkretnej zabawki dla 3 latka, nie należy kierować się jedynie ceną. Przede wszystkim ważne jest, aby przedmiot był bezpieczny dla malucha, nie zawierał małych części, które może on połknąć albo ostrych elementów. Najlepiej także, aby posiadał odpowiednie certyfikaty jakościowe od sprawdzonych, rzetelnych laboratoriów, potwierdzających bezpieczeństwo zabawki. Gadżety wybierane dla dziecka 3-letniego powinny przede wszystkim zachęcać malucha do kreatywnej zabawy, rozwijać jego koordynację ruchową, mowę i zdolność logicznego myślenia, uczyć nowych umiejętności. Powinny być również ciekawe i zachęcające do zabawy, aby dziecko chętnie po nie sięgało.

Polecane zabawki dla 3-latka

Na rynku znaleźć można mnóstwo różnego rodzaju zabawek dla trzylatków. Do szczególnie polecanych, a przy tym lubianych przez maluchy, należą m.in. zabawki edukacyjne śpiewające, piszczące czy grające, które uczą dzieci nowych umiejętności. Zaleca się też zabawki rozwijające manualne zdolności, w tym przede wszystkim farby, mazaki, tablice do rysowania, kolorowanki, ciastoliny czy klasyczne kredki w szerokiej palecie kolorów. Dla trzylatków odpowiednie będą też akcesoria uczące logicznego myślenia i wyciągania wniosków, takie jak puzzle, układanki, sortery, a także proste gry i klocki. Nie wolno też zapominać o tradycyjnych misiach, lalkach czy samochodach, czyli zabawkach, które kochają niemal wszystkie dzieci.

Czy należy rozdzielać zabawki na te „dla chłopców” i „dla dziewczynek”? Rynek często dzieli zabawki dla trzylatków ze względu na płeć malucha. Faktem jest też, że mniej więcej od tego wieku można zauważyć faktyczny rozdział na zainteresowania uznawane za bardziej dziewczęce i chłopięce. Nie znaczy to jednak, że należy się sztywno trzymać schematów, że lalka jest dla dziewczynki, a samochody dla chłopca. Jak najbardziej warto pozwolić, aby dziecko samo zdecydowało, na jaki typ zabawki ma ochotę. Warto przy tym pamiętać, że wszelkiego rodzaju klocki czy zestawy pozwalające na budowanie przeróżnych konstrukcji (czyli uznawane stereotypowo za chłopięce), bardzo wpływają na rozwój umiejętności matematycznych i logicznych dziecka. A to przyda się w przypadku każdego malucha – zarówno chłopca, jak i dziewczynki.

ZOBACZ TEŻ