Co można robić po technikum informatycznym?

Branża informatyczna to jedna z najszybciej się rozwijających, dlatego coraz więcej zainteresowanych chce dostać pracę w tym sektorze. Są osoby, które już od początku wiedzą, na jakim stanowisku pragną pracować i świadomie wybierają szkołę średnią dopasowaną do ich wymagań. Są jednak tacy, którzy decydując się na konkretną ścieżkę kształcenia, nie do końca mają świadomość, co mogą później robić. Sprawdź, jakie możliwości czekają na absolwenta technikum informatycznego.

Zdobywanie doświadczenia – praca

Jedną z dróg, jaką obrać może każdy absolwent technikum, jest praca. Ukończenie szkoły wiąże się z otrzymaniem tytułu technika-informatyka, co sprawia, że nie trzeba kontynuować nauki na studiach. Naturalnie, trzeba liczyć się z tym, że nie wszyscy pracodawcy patrzą przychylnie na średnie wykształcenie – w wielu firmach oczekuje się wyłącznie wyższego. Nie oznacza to jednak, że uczeń technikum nie znajdzie pracy – wszystko zależy od umiejętności i posiadanej wiedzy. W jakich obszarach absolwent znajdzie zatrudnienie? Będzie to m.in. praca związana z montażem i eksploatacją komputerów czy urządzeń peryferyjnych, tworzeniem aplikacji internetowych, baz danych oraz projektowaniem sieci komputerowych i administrowaniem nimi. Wśród stanowisk wymienić można z kolei: programistę, twórcę gier komputerowych, testera oprogramowania, grafika kreatywnego czy twórcę animacji. Jednak to, jaką posadę otrzyma dana osoba, zależy od samego technikum – np. w Zachodniopomorskich Szkołach Kreatywnych w ramach technika informatyka (więcej o klasie na tym profilu przeczytać można na stronie http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk) dostępne są dwa kierunki kształcenia – tworzenie gier komputerowych i grafika komputerowa.

Dalsze kształcenie – studia i kursy

Nie każde technikum zagwarantuje pracę na wyżej wymienionych stanowiskach – wiele zależy od specjalności i profilu szkoły. Dlatego najczęściej absolwenci techników decydują się na kontynuację nauki na studiach. Oferta uczelni jest na tyle szeroka, że informatyka z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza. Tylko w 2018 roku złożono na nią aż 42 tys. aplikacji! Tak jak już zostało wspomniane, studia pozwalają na szybsze znalezienie pracy w wymarzonej firmie. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie edukacji w szkole wyższej studenci zobligowani są do odbycia praktyk lub stażu, na którym zdobywają cenne doświadczenie. Z kolei kursy to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć kwalifikacje w krótszym czasie, jednak za nieco większą cenę. Wybór dobrej szkoły z bogatą ofertą kursów czy szkoleń zapewni kandydatowi wymaganą wiedzę.

Ścieżka dopasowana do własnych wymagań

Dodatkowe lata nauki dla niektórych wydają się stratą czasu, ale rynek pracy pokazuje, że wielu pracodawców wymaga od kandydatów wyższego wykształcenia, przez co osoby ze średnim często są odrzucane już na początkowym etapie rekrutacji. Naturalnie osoba po technikum informatycznym z ogromną wiedzą, motywacją i np. dodatkowym kursem specjalistycznym może okazać się o wiele ciekawszym kandydatem niż absolwent uczelni. Stąd wybór najlepszej dla siebie ścieżki kariery lub edukacji należy dopasować do własnych umiejętności i możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here