Po czym rozpoznać, że ma się problem z alkoholem?/

Polska wielu osobom nieodłącznie kojarzy się z piciem alkoholu. Jego spożywanie w naszym kraju stało się niemal tradycją, szczególnie podczas różnego rodzaju imprez rodzinnych. Na ogół pijemy właśnie od okazji do okazji, niektórzy jednak przekraczają pewne granice i zaczynają mieć duży problem z alkoholem.

Pierwsze symptomy

Uzależnienie od alkoholu narasta stopniowo i dość łatwo jest określić pierwsze sygnały ostrzegawcze. Zazwyczaj wszystko zaczyna się od szukania pocieszenia, spokoju i odprężenia właśnie w kieliszku. Osoby, które nadużywają alkoholu twierdzą, że pomaga on im odpocząć po ciężkim dniu oraz dodaje odwagi. Codzienna szklaneczka whisky po pracy, czy wieczorny kieliszek wina może w końcu doprowadzić do rozwoju problemu. Jeszcze gorzej jest, gdy dana osoba szuka sposobności do wypicia alkoholu. Nie chodzi tu jedynie o wspólne wyjścia ze znajomymi, ale także próba spożycia trunków w takich miejscach jak praca. Oczywiście alkoholik będzie próbował ukryć swój problem, chowając się po kątach, pijąc szybko i dość małe ilości.

Diagnoza

Przyjaciele i członkowie rodziny są w stanie szybko zauważyć niebezpieczne zmiany w zachowaniu bliskiego. Gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, konieczna będzie reakcja. Działania warto rozpocząć od rozmowy, choć możemy być pewni, że alkoholik nie przyzna się do problemu i spróbuje wytłumaczyć swoje zachowanie zmęczeniem i gorszym okresem w życiu. Rzecz jasna, w niektórych sytuacjach, faktycznie problem zniknie tak szybko jak się pojawił, jednak gdy utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy, może to oznaczać uzależnienie. Po pewnym czasie osoba chora może stać się agresywna i rozdrażniona, przestanie mieć kontrolę nad spożyciem alkoholu, pojawią się braki w pamięci, problemy ze skupieniem i pracą.

Jak leczyć?

Najważniejsze to skłonić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Oczywiście są przypadki, gdy leczenie jest obowiązkowe, jednak zdarzą się one rzadko. Wszystko więc zależy od dobrej woli pacjenta. Szukając pomocy warto odwiedzić stronę ograniczpicie.pl, gdzie znajdziemy doskonale przygotowanych terapeutów i psychologów, którzy skupią się na leczeniu w najlepszy możliwy sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here