Digital painting - jak tworzy się ilustracje w Photoshopie?

Photoshop to narzędzie, które daje wiele możliwości – wykorzystuje się je między innymi do tworzenia ilustracji metodą digital painting. Jest to rysowanie za pomocą tabletu graficznego z rysikiem, polegające na łączeniu świata sztuki i informatyki. Popularność digital painting jest coraz wyższa, dlatego zainteresowani tworzeniem grafik tego typu mogą zapisać się na kurs rysunku w warszawskiej szkole graficznej. Przed rozpoczęciem nauki warto dowiedzieć się, jak przebiega proces tworzenia ilustracji w Photoshopie, by lepiej poznać narzędzie, z którym będzie się pracować.

Tworzenie ilustracji w Photoshopie – od czego się zaczyna?

Aby stworzyć ilustrację w Photoshopie, trzeba przygotować się nawet na kilkadziesiąt godzin pracy. Nauka digital paiting wymaga cierpliwości, lecz efekty w postaci perfekcyjnych grafik w pełni rekompensują czas poświęcony na zdobywanie nowej umiejętności. Szkoła rysunku taka jak https://sealart.pl/ wskazuje, jak używać poszczególnych narzędzi w Photoshopie, dzięki czemu nauka tworzenia ilustracji jest możliwa bez względu na poziom zaawansowania obsługi programu.

Pierwszym etapem rysowania jest wykonanie pre-szkicu, czyli wykonaniu kresek, które pomogą w stworzeniu szkicu głównego. Na tym etapie można nie przejmować się dokładnością, gdyż to szkic główny jest o wiele istotniejszy – to na nim opiera się dalsza praca, dlatego kurs digital paintingu kładzie większy nacisk na prawidłowe przygotowanie głównego zarysu.

Szkic digital painting powinien zawierać jak najwięcej szczegółów, dotyczących całej ilustracji. Jeżeli grafika ma przedstawiać postać kobiety, na tym etapie zaznacza się, czy będzie nosiła kolczyki, bądź czy na jej twarzy znajdą się pieprzyki. Kurs grafiki uczy, kiedy szkic jest gotowy do dalszej pracy, choć wraz z nabieraniem doświadczenia, grafik coraz lepiej radzi sobie z tworzeniem ilustracji nawet z mało dokładnych zarysów.

Światło tworzy klimat ilustracji

Po przygotowaniu szkicu głównego istotne jest ustalenie, jak będzie padało światło. Dzięki wybraniu punktów oświetlenia, można stworzyć mroczną ilustrację, bądź pełen światła portret. Światła i cienie w dużej mierze wpływają na końcowy odbiór grafiki, dlatego powinno się dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będą wyglądać – szkoła grafiki wskaże, jak jest rozmieszczać, by osiągnąć zamierzony efekt. Co ważne, w pierwszych pracach, dzięki światłom i cieniom można ukryć ewentualne niedociągnięcia ilustracji oraz brak niektórych umiejętności.

Nauka rysunku https://sealart.pl/digital-painting/ trwa dość długo, dlatego na omawianie sposobów oświetlenia ilustracji poświęca się sporo czasu. Następnie można przejść do wypełniania szkicu, używając do tego celu czerni, bieli oraz odcieni szarości. Taka metoda daje wiele swobody w ustalaniu ustawienia świateł i cieni, dlatego szkoła rysunku może polecać ją zamiast wypełniania szkicu kolorem od razu po początkowym dobraniu oświetlenia. W przypadku tworzenia postaci, za pomocą bieli, czerni i szarości, ustala się detale ilustracji, na przykład zmarszczki na twarzy, wygląd uzębienia, czy też fakturę skóry (powinny być na niej widoczne pory, piegi i inne elementy, odpowiadające za jej naturalność). Uczęszczając na kurs rysunku, można poznać metody, dzięki którym twarz będzie symetryczna.

Praca z kolorem

Po wypełnieniu szkicu bielą, czernią i szarością, przechodzi się do kolorowania ilustracji. Gotowy zarys digital painting ułatwia dobranie tekstur i barw, a także perfekcyjne wykończenie grafiki. Następnie przygotowuje się tło dla postaci, budynku lub innego elementu przestawionego na obrazie. Gdy background jest ustalony, przechodzi się do pracy nad wszystkimi szczegółami rysunku oraz uwydatnieniem cech istotnych dla całej ilustracji. Dodatkowo, dzięki różnym gradientom można zmienić intensywność barw na ilustracji, a także zdecydować się na nałożenie filtru fotograficznego lub zastosowanie aberracji chromatycznej.

To prostsze niż się wydaje

Obsługa Photoshopa może wydawać się skomplikowana, a obco brzmiące nazwy narzędzi i efektów mogą zniechęcać do rozpoczęcia nauki digital painting, jednak jest ona prostsza niż się wydaje na początku. Szkoła grafiki w Warszawie uczy tworzenia ilustracji od podstaw, dzięki czemu kurs jest odpowiedni zarówno dla osób, które poznały już tajniki pracy z tabletem graficznym i rysikiem, jak i dla tych, które do tej pory w ogóle z niego nie korzystały.

Warszawa jest miejscem, w którym po kursie digital painting bez trudu znajdzie się zatrudnienie. Wykwalifikowani graficy są pożądanymi pracownikami nie tylko w agencjach reklamowych i public relations, ale także w wielu innych firmach. Umiejętność tworzenia digital painting sprawdzi się również w przypadku freelancerów, którzy mogą przyjmować więcej różnorodnych zleceń, dających wiele satysfakcji i pozwalających na dodatkowy zarobek. Kurs digital painting pomoże również w znalezieniu pracy w wielu innych miastach – nie tylko Warszawa odznacza się zapotrzebowaniem na grafików, gdyż brakuje ich w większości polskich aglomeracji. Dodatkowo, dzięki możliwości pracy zdalnej, grafikiem można zostać nawet, gdy mieszka się w małej miejscowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here