Fotoksiążka

Chcesz uwiecznić chwile związane z ważnym wydarzeniem i wydać fotoksiążkę? A może myślisz o tym, by obdarować takim prezentem kogoś, kto jest Ci bliski? Fotoksiążka, może być świetnym prezentem, który być może za kilka miesięcy lub lat razem wspólnie obejrzycie. Aby jednak samodzielnie (i w tajemnicy przed obdarowywanym) wydać taką książkę ze zdjęciami, musisz przygotować własne portfolio fotograficzne, które wykorzystasz do utworzenia swojego prezentu.

Portfolio do fotoksiążki – po co i dlaczego?

Do przygotowania fotoksiążki potrzebne będzie portfolio fotograficzne, czyli zbiór zapisanych zdjęć, które będziesz układać w swoim „wirtualnym albumie”. Fotoksiążka w czasie jej tworzenia ma właśnie charakter czegoś w rodzaju wirtualnego albumu, do którego wstawiasz pliki zdjęciowe. W fotoksiążce są specjalne miejsca, w które będziesz wstawiał swoje zdjęcia. Aby wszytko poszło sprawnie i szybko, przed rozpoczęciem pracy nad fotoksiążką warto przygotować portfolio.

Krok 1: zebranie zdjęć tematycznych w folderze

Pierwszym krokiem do utworzenia portfolio będzie ustalenie tematyki fotoksiążki i zebranie zdjęć w jednym miejscu. Fotoksiążka może dotyczyć jakiegoś wydarzenia – np. ślubu, wycieczki, przyjęcia urodzinowego, chrzcin dziecka, imienin czy innych ważnych uroczystości, ale może być także zbiorem zdjęć związanych z daną osobą. Z tą drugą opcją mamy często do czynienia przy fotoksiążkach prezentowych. Jeśli chcesz pokazać komuś jak jest dla Ciebie ważny możesz zebrać zdjęcia związane z waszą przyjaźnią i w takim przypadku będą to fotografie z różnych uroczystości, miejsc itp. Jeśli określisz już tematykę, zgromadź w jednym folderze wszystkie zdjęcia, które są z nią związane, a następnie przejrzyj i usuń te, które z jakichś względów Ci nie odpowiadają lub są niskiej jakości.

jak przygotować portfolio

Krok 2: udoskonalanie wybranych zdjęć

Przed pogrupowaniem zdjęć, którego będziemy dokonywać w kolejnym kroku, warto zastanowić się nad udoskonaleniem wybranych fotografii. Odpowiednia obróbka może poprawić wygląd zdjęcia. Czasami potrzebne jest też podcięcie, odpowiednie wykadrowanie, usunięcie czerwonych oczu czy podkręcenie ostrości. Jeśli chcesz zastosować filtry, postaraj się, by nie różniły się one zbyt mocno między sobą, aby zdjęcia nadal do siebie pasowały. Po zakończeniu edycji zdjęcia, zapisz plik w folderze i od razu porównaj efekty swojej pracy („przed” i „po”), a potem usuń starą fotografię. Taki system pracy nad edycją zdjęć pozwoli Ci na utrzymanie porządku w folderze z portfolio.

Krok 3: grupowanie zdjęć do fotoksiążki

Jeżeli w Twoim folderze znajdują się już tylko takie zdjęcia, które chcesz umieścić w fotoksiążce i wszystkie Ci się podobają, najwyższy czas na uszeregowanie wybranych przez Ciebie fotografii.  Jeśli ma to być prezent dla Twojego małżonka, który ma za zadanie przypomnieć Waszą historię, ponumeruj zdjęcia według ich chronologii – od tych, które kojarzą Ci się z początkiem znajomości, przez fotografie ślubne po zdjęcia Waszych dzieci. Kiedy ustalisz kolejność zdjęć, nadaj im nazwy zgodne numerami. Wtedy łatwiej będzie Ci je wstawiać do fotoksiążki.

Twoje portfolio już gotowe. Życzymy udanej pracy nad fotoksiążką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here