Jak szlifować drewno

Wiele prac stolarskich należy niestety wykonywać w profesjonalnym warsztacie, jednak niektóre z nich można wykonać własnymi rękami. Dobrym przykładem będzie szlifowanie drewna, które bez najmniejszego problemu każdy wykona w swoim warsztacie. Warto wiedzieć, jak prawidłowo wykonać ten etap obróbki.

Jednym z najważniejszych etapów obróbki jest właśnie szlifowanie. Umożliwia on nadanie gładkiej faktury i dopracowanie kształtu elementu. Upragniony efekt uzyskać można przy użyciu wielu różnych technik i narzędzi. Obróbka ręczna jest jednocześnie najprostszą i najbardziej czasochłonną techniką wykorzystującą nieskomplikowane przyrządy. Można również wykorzystywać elektronarzędzia.

Czy szlifierka nadaje się wyłącznie dla zawodowca?

Nie warto ulegać przekonaniu, że szlifierką może posługiwać się wyłącznie doświadczony fachowiec. Wystarczą jedynie podstawowe zdolności manualne i odrobina wiedzy, by uporać się z obsługą szlifierki.

Na rynku znaleźć można krążki szlifierskie, które wykonane są z takich materiałów jak korund, węglik krzemu czy diament. Szlifierki do drewna umożliwiają nam duży wybór pośród modeli taśmowych, oscylacyjnych bądź mimośrodowych. Powierzchnia, na jakiej będziemy pracować warunkuje wybór narzędzia. Szlifierka taśmowa najlepsza będzie do obróbki powierzchni płaskich i dużych. Powierzchnia ścierna o sporej szerokości w znacznym stopniu umożliwia skrócenie pracy jednocześnie nie mając wpływu na dokładność oraz jakość.

Ogromny wybór szlifierek dostępny jest pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/907-narzedzia/elektronarzedzia/szlifierki

Jednak, ze względu na pewne ograniczenia techniczne, rozwiązanie to nie sprawdzi się przy wykańczaniu nierównych elementów, czyli takich na których występują otwory, kanty czy zaokrąglenia. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się szlifierka mimośrodowa bądź oscylacyjna, ponieważ ich konstrukcja pozwala na dotarciu do najbardziej niedostępnych miejsc. Ze względu na swoją uniwersalność charakteryzuje je jednak mniejsza wydajność. Popularne „kątówki” lepiej jednak jest zostawić zawodowcom, ponieważ ich użycie wymaga ogromnej wprawy, ponieważ łatwo jest zniszczyć obrabiany element bez odpowiedniego doświadczenia. Miejsca, które wymagają większej precyzji można wyszlifować przy użyciu pilika bądź papieru ściernego.

Jak korzystać ze szlifierki, by niczego nie popsuć?

Szlifowanie zwykle rozpoczyna się od tarczy ściernej o dużej ziarnistości, kolejno zmniejszając ją z każdym krążkiem. W swojej pracy warto jest wykorzystać zasadę dwukrotnie mniejsze ziarnistości kolejnych tarcz – w ten sposób uzyskamy idealnie gładką powierzchnię, a proces będzie o wiele dokładniejszy. Przed ostatnim szlifowaniem dobrze jest odtłuścić element używając lakieru podkładowego o odpowiednim stężeniu.

Szlifowanie wcale nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Proste wskazówki umożliwią wykonanie precyzyjnej i dokładnej pracy. Warto zauważyć również, że praktyka czyni mistrza, więc z każdym kolejnym podejściem do szlifowania, praca będzie dla nas coraz łatwiejsza.

Marzędzie stolarskie kupisz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/742-narzedzia/narzedzia-stolarskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here