Powoli zbliża się gorący okres dla tysięcy polskich maturzystów, którzy po jednym z najbardziej stresujących egzaminów w życiu, będą następnie przechodzić przez rekrutację na studia. Nie da się ukryć, że to również dosyć stresujący aspekt wczesnych lat dorosłości, bo przecież mnóstwo abiturientów nie wyobraża sobie tego, by po maturze iść do pracy.

Kryteria wyboru uczelni wyższej

Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że i uczelnie wyższe rywalizują o studentów. Bardzo wiele szkół wyższych bankrutuje, bo studentów jest w ostatnich latach mniej. Oczywiście mowa tutaj o szkołach prywatnych. Dla wielu młodych ludzi jednym z ważnych kryteriów jest bowiem to, aby studiować na uczelni państwowej. Uczelnie państwowe umożliwiają bowiem podjęcie studiów bez opłat. Nie trzeba zatem płacić czesnego za semestr, o ile studiuje się dziennie. W przypadku studiów zaocznych ponosi się ustalone opłaty.

Ranking uczelni wyższych

Wybierając dla siebie szkołę wyższą warto zapoznać się z ich rankingami. Dzięki temu można dowiedzieć się, które uczelnie cieszą się największą renomą w Polsce, co może oznaczać, że ich ukończenie dosłownie otworzy drogę do kariery. Pracodawcy cenią szczególnie uczelnię z miast takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań. Tamtejsze uniwersytety i politechniki znane są z bardzo wysokiego poziomu kształcenia studentów. Po ich ukończeniu, oczywiście na odpowiednich kierunkach, można z powodzeniem zacząć nawet karierę międzynarodową.

Możliwości starania się o akademik

Przyszli studenci, którzy zastanawiają się nad wyborem uczelni oddalonej od domu o nawet kilkaset kilometrów, powinni dowiedzieć się o możliwość ubiegania się o miejsce w akademiku. Przysługują one tym studentom, których sytuacja materialna nie jest zbyt dobra, oraz którzy mieszkają odpowiednio daleko od miasta, w którym jest uczelnia. Mieszkając w akademiku ponosi się mniejsze opłaty niż wynajmując stancję, jest to zatem dobre na rozpoczęcie swojej przygody ze studiami.

Dorabianie na studiach

Wielu studentów, po ukończeniu na przykład 3 roku studiów, ma ochotę podjąć jakąś dorywczą pracę, aby poprawić swoją sytuację finansową. Generalnie rzecz biorąc bardzo wiele firm promuje przyjmowanie studentów. Bo dzięki temu ponoszą one mniejsze koszty związane z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here