Czy znana jest wam sytuacja, gdy podczas wspólnego weekendowego gotowania z dzieckiem zadzwoni telefon, a wy poprosicie swoją pociechę o odebranie, ale maluch zapomni już wrócić by dalej mieszać sos? W szkole przyswaja ogromną ilość materiału, która z czasem może go przerosnąć, co skutkuje problemami z pamięcią. Istnieją jednak pewne metody, które pomogą w rozwinięciu i usprawnieniu pamięci u dziecka.

Wspólne gry i zabawy

Istnieje wiele gier, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć pamięć, zapewniając jednocześnie świetną zabawę! Numerem jeden jest wciąż gra „Memory”, która polega na odnalezieniu par stopniowo odwracając wybrane przez siebie obrazki. Także proste gry w karty, takie jak „Wojna”, „Piotruś” czy nawet „Makao” nie tylko nauczą twoje dziecko przestrzegania zasad gry, ale także wspomogą pamięć, skupienie i szybką reakcję. Zabawy rozwijające pamięć możesz zapewnić także sam! Jak na przykład wymyślanie wspólnie z dzieckiem jak największej ilości słów, które muszą spełniać określone kryteria. Możesz także dokonać modyfikacji wystroju danego pomieszczenia gdy dziecko wyjdzie z pokoju, a jego zadaniem po powrocie będzie odnajdywanie wykonanych zmian. Wspólne gry i zabawy z dzieckiem to doskonałe łączenie przyjemnego z pożytecznym – świetnej zabawy przy jednoczesnym rozwijaniu pamięci!

Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne

Obecnie oferta zajęć nadprogramowych jest niezwykle szeroka. Oprócz uwielbianych przez dzieci zajęć ruchowych, istnieją i takie, które skupiają się także na rozwoju umysłowym dziecka. Doskonałym przykładem jest nauka języków obcych. Dodatkowe lekcje z języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego wpływają na rozwój szarych komórek do tego stopnia, że zmiany są widoczne w budowie mózgu! Dzięki ponadprogramowym zajęciom z języków obcych twoje dziecko poprawi zdolność uczenia się, zapamiętywania oraz koncentracji. Kolejnym przykładem skutecznych zajęć rozwijających pamięć jest innowacyjny sposób nauczania arytmetyki mentalnej. Nauka liczenia w pamięci, bo na tym właśnie skupia się wspomniane zajęcie, usprawnia pamięć, szybkość reagowania oraz skupienie i koncentrację. Ponadto ten kurs zapamiętywania dla dzieci poprawi ich wyniki nauki w szkole.

Zwykła rozmowa z dzieckiem

Nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, ale zapytanie dziecka „Jak minął ci dzień?” także wpływa na jego pamięć! Każdego wieczoru rozmawiaj ze swoją pociechą o jego doświadczeniach w ciągu dnia. Skup się na pewnych wydarzeniach, takich jak klasowa wycieczka do zoo czy mecz rozegrany między szkołami. Zadawaj jak najwięcej pytań, by dziecko przypomniało sobie co robiło i ze szczegółami opowiedziało swoje wspomnienia z minionego dnia. Dzięki temu zbiór jego wspomnień będzie bogatszy, a ponadto nauczy się przekazywać je w przejrzysty sposób.

Im więcej możliwości będzie miało twoje dziecko by ćwiczyć swoją pamięć, tym łatwiej będzie mu przyswajać te wszystkie informacje, które czerpie w trakcie nauki w szkole. Ponadto rozwinie swoją pamięć i zwiększy jej pojemność, a co za tym idzie i swoją koncentrację, dzięki czemu nie zapomni, by po odebranym telefonie wrócić i dalej mieszać sos podczas wspólnego, rodzinnego gotowania.

Źródło: Abakus – Liczenie w pamięci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here