Umiejętność przekazywania wiedzy w atrakcyjnej formie jest przydatna nie tylko pedagogom, ale również rodzicom, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju dziecka. Najlepszym sposobem jest nauka poprzez zabawę, która z jednej strony zapewnia rozrywkę, a z drugiej przemyca wartościowe treści. Jedną z innowacyjnych metod przekazywania wiedzy są fiszki, z których uczyć się można nie tylko języków obcych, ale również dat ważnych wydarzeń historycznych oraz stolic i flag wielu państw.

Fiszki – czym są i jak się uczyć przy ich pomocy?

Fiszki są jedną z innowacyjnych technik przekazywania informacji. Przyjmują one postać małych karteczek, na których z jednej strony widnieje, np. obrazek, a z drugiej słowo, które mu odpowiada. Metoda ta opiera się na grze skojarzeń i fakcie, że większość osób uczy się, wykorzystując zmysł wzroku. Fiszki przeznaczone są głównie do nauki słówek z języków obcych. Jednakże można się z nich uczyć również innych zagadnień, np. flag i stolic państw, dat historycznych, nazwisk znanych postaci, wzorów matematycznych, układu okresowego pierwiastków, etc. Fiszki można wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych wersji elektronicznych, takich jak np. Fiszkoteka. Warto pamiętać o tym, że nauka za pomocą fiszek wymaga motywacji, zaangażowania i systematyczności.

Metoda skojarzeń

Skutecznym i kreatywnym sposobem przekazywania wiedzy są techniki, w których wykorzystuje się grę skojarzeń. Dzięki tej metodzie można szybko przyswoić trudne treści, a także zapamiętać je na długi czas. Sprawdzi się ona zarówno w nauce języków obcych, jak i przy nauce historii, geografii oraz innych przedmiotów szkolnych. Ucząc się układu okresowego pierwiastków, można układać wierszyki, a przyswajając nowe słówka – układać z nim zabawne zdania w języku obcym.

Przekazywanie wiedzy przez nowe technologie

Dobrym rozwiązaniem na naukę dziecka wielu zagadnień jest używanie do tego celu komputera, tabletu lub smartfonu. Za ich pośrednictwem dziecko może grać w gry edukacyjne oraz szukać różnych ciekawostek na temat świata. Najlepiej zachęcić dzieci do samodzielnych poszukiwań informacji na temat interesujących ich zagadnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here