Kształcenie zawodowe w Polsce

Mimo że kształcenie zawodowe w systemie dualnym to dość nowe rozwiązanie, doczekało się w naszym kraju wielu znaczących przykładów i sukcesów, które powinny motywować biznes i szkoły do udziału w tym procesie. Przyjrzyjmy się, jak polskie firmy współpracują ze szkołami, jakie zawody na tym skorzystały. To ich determinacja i inwencja udowadniają, że ten rodzaj wsparcia służy uczniom, szkole, przedsiębiorstwu i lokalnemu rynkowi pracy.

Leopol Meble Polska – klasa patronacka to dopiero początek

Od września 2018 firma współpracuje z Zespołem Szkół Politechnicznych w Śremie. Wspólnie stworzono odpowiedni program nauczania, wyposażono warsztat i zmotywowano uczniów do pracy w nowoczesnej firmie.

Przedsiębiorstwo gwarantuje, że uczniowie biorący udział w projekcie znajdą zatrudnienie w szeregach firmy. Opiekunowie kształcenia dualnego na tyle dobrze opiekują się uczniami, że owocuje to indywidualnymi nagrodami. Jeden z nich otrzymał wyróżnienie dla Najlepszego z Najlepszych i wciąż jest ambitnym i dumnym pracownikiem Leopol Meble Polska.

Firma jest otwarta na współpracę z innymi szkołami. Jeśli będzie to możliwe, kadra zarządzająca nie wyklucza otwarcia kolejnej klasy patronackiej.

Nowoczesne rozwiązania w HEINZ-GLAS

Firma HEINZ-GLAS zatrudnia około 600 pracowników. Rozwój działalności przewiduje rozszerzenie tej liczby o około 100 etatów w ciągu najbliższych 2-3 lat! Przedsiębiorstwo postawiło na kształcenie dualne i w 2017  roku stworzyło klasę o profilu: Operator urządzeń przemysłu szklarskiego w Zespole Szkół w Malinowie. Młodzi uczą się, jak sporządzić zestaw szklarski, topić, formować i zdobić, a także kontrolować jakość wyrobów ze szkła.

Poziom nauczania oferowanego przez firmę gwarantują inżynierowie z Akademii Górniczo-Hutniczej. Członkowie klasy patronackiej otrzymują wynagrodzenie, benefity socjalne oraz możliwość rozwoju: dokształcania w szkole branżowej i studiów na AGH.

Kształcenie zawodowe na pokładzie Volkswagen Poznań

Firma już od ponad 15 lat angażuje się w kształcenie zawodowe i rozwój kadry. W 2005 roku w pierwszej klasie patronackiej uczyło się 20 osób. Dzisiaj jest ich aż 200! Partnerem Volkswagena został Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu. We współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji Ustawicznej nauczano mechatroniki. Z czasem powstały też klasy dla mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych. Ze względu na rozwój techniki to ten drugi zawód wiedzie dzisiaj prym we współpracy.

W 2014 roku firma otworzyła Szkołę Odlewników i warsztat dedykowany tylko uczniom. Współpracę rozszerzono o Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni, a do rozpędzonej maszyny kształcenia dualnego zaczęły dołączać również uczennice!

Uczniowie uczęszczają na kurs niemieckiego, biorą udział w międzynarodowych stażach i wymianach.

Jak widać, polskie kształcenie zawodowe w systemie dualnym ma się dobrze, jest coraz bardziej atrakcyjne i przynosi wiele korzyści uczniom, szkołom i firmom. Te przykłady powinny być skuteczną zachętą dla innych rozwijających się przedsiębiorstw. Planując rozwój działalności, pamiętajmy o wsparciu edukacji i potrzebach rynku pracy  – wszystkim się to opłaci!

Jeśli Twoja firma jest otwarta na tego rodzaju możliwości – skorzystaj z oferty Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która prowadzi stronę Edunet Poland dedykowaną kształceniu dualnemu. Pomagamy przedsiębiorstwom i szkołom, przeprowadzamy rozmowy z przedstawicielami samorządów. Wspieramy rynek pracy, na którym działa Twój biznes!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here