Nerwica natręctw

Nerwica natręctw, inaczej zwana zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, może skutecznie utrudniać życie oraz powodować dyskomfort w kontaktach z otoczeniem. Z czego wynika, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Objawy nerwicy natręctw

O nerwicy natręctw mówi się wtedy, kiedy w głowie osoby pojawiają się niechciane myśli prowadzące go lęku i strachu, czyli obsesje. Ich konsekwencją jest z kolei występowanie kompulsywnych czynności przypominających rytuały, których zadaniem jest obniżenie napięcia. Osoba wykonuje je, bo wierzy, że dzięki ich powtarzaniu uchroni siebie samego lub kogoś bliskiego przed czymś złym. Czynności te więc mają charakter przymusowy. Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw wykonuje je mimo woli, bo boi się, że gdy tego nie zrobi, będzie to miało negatywne skutki. Powtarzanie ich obniża poziom lęku, więc przynosi ulgę. Czynności rytualne mogą przyjmować różną formę. Dla niektórych jest to liczenie, dla innych wykonywanie określonych ruchów, dotykanie jakichś przedmiotów po kilka razy czy wielokrotne mycie rąk czy twarzy. Osoby cierpiące na to zaburzenie często bardzo wstydzą się tych zachowań, dlatego dbają o to, by nie zostały one zauważone przez otoczenie. Widzą, że ich rytuały nie mają sensu, a myśli są irracjonalne, ale nie są w stanie ich kontrolować. Dlatego, chcąc sobie pomóc, warto zwrócić się o pomoc do fachowca, jakim jest psycholog. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy inne duże miasta mają mnóstwo fachowców specjalizujących się w tego rodzaju zaburzeniach, więc ich pomoc może okazać się zbawienna w opanowaniu tego problemu.

Przyczyny nerwicy natręctw

Przyczyny nerwicy natręctw, znanej też jako OCD (z ang. obsessive-compulsive-disorder), nie są do końca znane. Mówi się często, że mogą one wynikać ze stresu, kiedy to dana osoba nie radzi sobie z napięciem towarzyszącym jej w życiu na co dzień. Inną przyczyną jest także niska samoocena wynikająca z jakiś nieprzyjemnych doświadczeń. Problem może dotyczyć więc kogoś po doświadczeniach przemocy fizycznej, psychicznej czy szykanowanej w środowisku, w jakim przebywa np. w szkole. Spadek pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości mogą prowadzić do obsesyjnych zachowań. Być może właśnie z tego powodu nerwica natręctw często pojawia się w depresji. Istnieją też teorie mówiące o tym, że takie zaburzenie może być wynikiem czynników genetycznych. Często jednak nerwica natręctw jest uwarunkowana zaburzeniami równowagi pomiędzy dwoma przekaźnikami w mózgu, czyli serotoniną i dopaminą oraz funkcjonowaniem danych struktur w mózgu.

Jak się leczy nerwicę natręctw?

Konsultacja jest konieczna, jeśli natrętne myśli dominują większość dnia i utrudniają normalne funkcjonowanie. Nerwica natręctw bowiem to zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia. Regularna terapia behawioralno-poznawcza może nauczyć osobę z natręctwami umieć je rozpoznawać i skutecznie blokować. Należy jednak pamiętać, że jeśli pomoc psychologa okaże się niewystarczająca, może on skierować pacjenta do psychiatry. W wielu przypadkach całkowite zapanowanie nad problemem jest możliwe tylko przy wykorzystaniu farmakoterapii, czyli leków antydepresyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here