opłata

Opłata mocowa jest to nowy wydatek, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku. Opłata mocowa to nic innego jak przeniesienie na odbiorcę końcowego kosztu wynikającego z dopłat do źródeł wytwórczych energii, otrzymujących wynagrodzenie w zamian za moc, którą stawiają do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych dla utrzymania wymaganych rezerw mocy dyspozycyjnej w KSE. Kogo będzie dotyczyła? Ile wyniesie? Ile zapłacimy? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/oplata-mocowa-2020-szykuje-sie-wydatek-dla-przedsiebiorcow/ 

Kogo będzie obowiązywała opłata mocowa? 

 Zapłacą ją:

  • odbiorcy końcowi przyłączeni bezpośrednio do sieci przesyłowej (gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa),
  • operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego,
  • przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej,
  • przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną przyłączone bezpośrednio do sieci przesyłowej.

Opłata mocowa – ile wyniesie?

Wysokość takiej opłaty zostanie ustalony przez Urząd Regulacji Energetycznej. Na kwotę, którą będą musiały zapłacić przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe wpłynie sporo czynników. Przede wszystkim kwota ta będzie zależała od rocznego zużycia energii elektrycznej.

Przeciętna rodzina w Polsce zapłaci więc rocznie o 120 zł więcej.Oczywiście, im większe zużycie energii, tym większa finalna opłata. Kwota taka zostanie dodana do całości rachunków za prąd, które pokrywać będzie każdy odbiorca końcowy energii.

Szacunkowe, roczne koszty rynku mocy, w Polsce mogą sięgnąć około 4 mld zł netto. Dzięki temu elektrownie będą mogły tworzyć rezerwy mocy, które wykorzystane będą do użycia w sytuacjach zwiększonego popytu na moc.

Ile zapłacą przedsiębiorcy po pojawieniu się opłaty mocowej?

Zgodnie z treścią ustawy, dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe, w grę wchodzi stawka obliczona na podstawie ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby. W systemie przez prezesa Urzędu Regulacji Energetycznej zostaną ogłoszone godziny szczytowego zapotrzebowania na moc. Opłata mocowa może wynieść więc według równych ustaleń od 90 zł/MWh do 150 zł/MWh.

Zobacz też: http://www.complito.pl/ile-polacy-wydaja-na-zakupy-online/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here