Rodzaje monitoringu CCTV

Skrót CCTV pochodzi z angielskiego Closed Circuit TeleVision i oznacza telewizję w obiegu zamkniętym. Mówiąc prościej jest to grupa urządzeń, które monitorują obiekt zamknięty, a uzyskany obraz rejestrują. Inną nazwą CCTV jest dozór wizyjny lub telewizja przemysłowa. Ta nazwa wzięła się od funkcji monitorowania obiektów przemysłowych, którą CCTV najczęściej pełniła. Obecnie elementy telewizji CCTV wykorzystuje się także przy monitoringu biurowym oraz domowym.

Czym jest telewizja CCTV

Przykładowy system CCTV składa się z wielu elementów. Należą do nich kamery, rejestratory, różne obudowy kamer, zasilacze i przewody zasilające, zestawy bezprzewodowe nadawania sygnału, monitory, a dla chętnych routery do połączenia monitoringu z Internetem. Niezależnie od stopnia rozbudowania systemu tej telewizji, kluczowy jest sposób, w jaki obraz z kamery trafia do rejestratora. Mamy więc do wyboru monitoring IP i analogowy, a także technologie HD-CVI i HD-SDI. Każdy z tych systemów ma swoje indywidualne cechy i zastosowania, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Monitoring analogowy i monitoring IP

Zacznijmy od monitoringu analogowego, którego największymi zaletami są stosunkowo niska cena i łatwa instalacja. Również sama obsługa jest prosta. Natomiast jest to system przestarzały, w którym jakość obrazu jest najsłabsza. Rozdzielczość nie przekracza nawet 1 Mpx. Natomiast z racji ceny i dostępności to właśnie monitoring analogowy najłatwiej spotkać w instalacjach CCTV w Polsce. Konfiguracja urządzeń w tym systemie polega przeważnie tylko na ich prawidłowym połączeniu.

Teraz przejdźmy to monitoringu IP. Na pewnie jest to najnowocześniejszy system z wyższej półki cenowej i jakościowej. Do jego instalacji i konfiguracji potrzebna jest dużo większa wiedza niż przy monitoringu analogowym, ma on jednak wiele zalet. Po pierwsze jako jedyny wykorzystuje Internet przy transmisji danych, a po drugie daje bardzo dobry obraz z kamer, na których łatwo odczytać detale. Do minusów można zaliczyć fakt, że płynność działania zależy od płynności łącza internetowego, więc gdy połączenie sieciowe czy WiFi spowalnia, może dojść do opóźnień w przekazie obrazu.

Monitoring HD-CVI Monitoring HD-SDI

Inną technologia wykorzystywaną w systemach monitoringu jest HD-CVI, którą cechuje duża rozdzielczość transmitowanego sygnału. Ponadto do przesyłu danych wykorzystuje takie same przełączniki, co system analogowy. Nawet najnowsze systemy działają w oparciu o standardowe okablowanie, którego nie trzeba wymieniać. W przypadku tej technologii cena i jakość się równoważą, więc otrzymujemy solidne urządzenia za niewygórowaną kwotę.

Na koniec technologia HD-SDI, która powstała z myślą o studiach telewizyjnych. W monitoringu HD-SDI obraz przesyła się za pomocą kabla koncentrycznego, jednak trzeba pilnować, by kabel ten być dobrej jakości.  Dużą wadą  porównaniu do technologii HD-CVI jest fakt, że aby przerobić monitoring analogowy na HD-SDI trzeba się więcej natrudzić. Zajmuje to więcej czasu i więcej kosztuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here