Skąd pozyskać fundusze na rozwój startupu?

Mając świetny pomysł na biznes, można starać się o sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Obecnie istnieje kilka źródeł, w których można szukać pomocy, w zdobyciu funduszy na rozwój biznesu. Startupy nie są równoznaczne z przedsiębiorstwami. Zgodnie z definicją Erica Riesa, startupami nazywa się przedsięwzięcia stworzone w celu wypromowania nowego produktu w warunkach ryzykownych, bez gwarancji, że produkt odniesie sukces. Startupy tworzą więc coś innowacyjnego, czego nie ma na rynku.  

Plan pozyskania finansowania na startup

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest stworzenie założeń koncepcyjnych całego biznesu. Projekt musi być przemyślany i spójny. Niezbędne jest szczegółowe opisanie produktu, jego cech i funkcji. Poza tym, należy przedstawić metodę produkcji towaru. Nie ważne, czy produkt będzie wirtualny czy fizyczne, trzeba określić technologie niezbędne do jego wyprodukowania i dystrybucji. Należy także pamiętać o wskazaniu osób potrzebnych do stworzenia produktu. Może być, tak, że pomysłodawca nie będzie w stanie sam stworzyć opisywanego produktu. Trzeba opisać czy specjaliści będą zatrudniani z zewnątrz, czy będą pochodzić ze struktur firmy. Planując ubieganie się o fundusze na rozwój startupu, należy przygotować również model finansowania. Prezentacja prognoz sprzedaży, przychodów, kosztów, przepływów finansowych i zatrudnienia jest niezwykle pomocna podczas rozmów z inwestorami. Konkretne dane, pozwalają szacować szanse powodzenia projektu i są w stanie skłonić potencjalnych inwestorów do wyłożenia pieniędzy.

Spotkania z inwestorami

Mając przygotowaną prezentację sprzedażową, można rozpocząć spotkania z inwestorami. Przykładem osoby, która lubi i chce pomagać startupom jest Konrad Pankiewicz – inwestor i właściciel wehikułu inwestycyjnego Leonarto. Firma Konrada Pankiewicza posiada w portfelu 30 mln zł, które chętnie rozdziela między nowe startupy. Sam Pankiewicz mówi, że szuka tzw. głębokich technologii, które niosą ze sobą nie tylko dźwignię marketingową, ale również patentową i intelektualną. Pankiewicz Konrad działa na rynku od 18 lat, jest współzałożycielem Spółki Kapitałowej SMT SA. Startupowcy chętnie spotykają się z Konradem Pankiewiczem, bo daje on im wsparcie, którego inni inwestorzy nie potrafią. Trzeba przyznać, że ma on intuicję do ludzi i darzy ich ogromnym zaufaniem. Dzięki jego pomocy, szansę rozwoju dostały takie startupy jak: Bioavlee, XTPL czy Nestmedic. Pankiewicz nie jest jedynym inwestorem, który finansuje rozwój projektów. Nie mniej jednak, jako jeden z niewielu, rozwija on akademię i pozwala wejść na rynek kolejnym startupowym absolwentom. Nic dziwnego, że o Konradzie Pankiewiczu od lat mówi się, jako o czołowym graczu biznesowym.

Gdzie szukać inwestorów?

Kontakty do potencjalnych inwestorów można bez problemu znaleźć w Internecie. W sieci dostępne są specjalistyczne blogi i serwisy poświęcone startupom. Poza tym, na portalach typu Facebook czy Linkedin, dostępne są dedykowane gora i grupy. Warto także odwiedzać strony sieci aniołów biznesu i serwisy crowdfundingowe.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here