Skuteczna walka z chorobą Leśniowskiego – Crohna

Kiedy wydaje się, że należy pogodzić się z losem, być może istnieje szansa na poprawę sytuacji. Osoby borykające się na co dzień z chorobą Leśniowskiego – Crohna z pewnością nie mają łatwego życia. Nie znaczy to jednak, że nie ma sposobów na to, by ułatwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

W czym tkwi problem?

Po raz pierwszy o tej nieopisanej dokładnie przez świat nauki chorobie wzmiankował polski lekarz – Antoni Leśniowski. Miało to miejsce w 1904 roku. Informacje na ten temat uzupełnił Burrill Bernard Crohn będący amerykańskim gastroenterologiem. Od nazwisk tych osób wzięła nazwę zapalna choroba jelit.

Początkowe objawy mogą dawać mylące znaki i często osoby chore zupełnie nie potrafią ich ze sobą skojarzyć. Wówczas dochodzi do częstych biegunek, co może oznaczać oddawanie stolca nawet kilkanaście razy dziennie. Poza tym u osób chorych często pojawiają się nieprzyjemne bóle zlokalizowane w prawym podbrzuszu.

Dopiero dokładna diagnostyka jest w stanie potwierdzić, czy w danym przypadku mamy do czynienia z chorobą Leśniowskiego – Crohna. Zwykle obejmuje ona kolonoskopię podczas której pobierany jest materiał do badania histopatologicznego, a także pasaż jelitowy, wlew kontrastowy jelita grubego oraz badania laboratoryjne.

Szansa na normalną egzystencję

Choć do tej pory nikt jeszcze nie odkrył skutecznego lekarstwa na Leśniowskiego – Crohna, nie znaczy, to że nie próbowano ulżyć osobom chorym. Zakrojone badania prowadzone na całym świecie miały dać odpowiedź na to, co może w pierwszej kolejności przynieść ulgę pacjentom borykającym się z tym schorzeniem.

Zmiana kilku kluczowych nawyków może uczynić los chorych o wiele łaskawszym. Przede wszystkim konieczne są regularne wizyty kontrolne. Nie bez znaczenia jest też sposób odżywiania. Dieta wolna od wysokoprzetworzonej żywności, pokarmów typu fast food i wielu innych składników. Należy także zadbać o odpowiednią ilość snu.

Niezwykle ważną funkcję przy wspomaganiu leczenia choroby Leśniowskiego – Crohna pełnią probiotyki. Mogą one zapobiegać remisji objawów. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można przeczytać  tutaj: https://wybieramprobiotyk.pl/2018/10/22/choroba-lesniowskiego-crohna-dieta-i-probiotyki/.

Choć życie z chorobą Leśniowskiego – Crohna nie jest łatwe, istnieją skuteczne sposoby na to, by uczynić je choćby odrobinę prostszym. Poprzez kontynuowanie dotychczasowego leczenia, rygorystyczne przestrzeganie diety, a także przyjmowanie probiotyków osoby chore mogą liczyć na poprawę stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here