Jaki sprzęt i oprogramowanie potrzebne jest grafikowi?

Niezależnie czy jesteś zawodowym grafikiem czy jest to Twoje hobby i pasja by móc tworzyć ciekawe projekty potrzebujesz dobrego sprzętu oraz odpowiednich programów do obrabiania grafiki. Wraz z rozwojem techniki powstaje coraz więcej narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Na co warto się skusić? A co jest wręcz Ci niezbędne? Sprawdź!

Czy grafikowi przyda się laptop

Choć często mówi się, że pracując nad grafiką powinno się posiadać komputer stacjonarny z bardzo dobrym monitorem, należy pamiętać, że takie rozwiązanie niezwykle ogranicza naszą mobilność. Dzięki laptopom można pracować w różnych miejscach i być bardziej mobilnym, więc jaki laptop dla grafika wybrać? Na pewno powinien posiadać odpowiednio duży ekran, dlatego nawet nie warto inwestować w sprzęt o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala. Kolejnym punktem, który będzie miał znaczenie to rozdzielczość matrycy, jakość odwzorowywania barw oraz kontrast i jasność. Oczywiście wybierając laptopa nie wolno również zapomnieć o jego podzespołach, w tym wypadku najważniejsze elementy to:

mocny procesor np. czterordzeniowy Intel Core i7, czy też modele z układami Intel Xeon,
karta graficzna – ma szczególne znaczenie, szczególnie jeśli tworzysz skomplikowane projekty, w takiej sytuacji warto wybrać profesjonalny układ graficzny np. NVIDIA Quadro® lub AMD FirePro
pamięć RAM – by przetwarzanie danych generowanych przez programy graficzne było szybkie warto zainwestować i powiększyć standardową ilość w jaką jest wyposażony laptop o jakieś 32-64 GB dodatkowo.
Kupując laptopa nie musisz wcale rezygnować z dużego monitora, bez problemu podłączysz każdy monitor do swojego sprzętu, dzięki czemu będziesz mógł korzystać podczas pracy z dwóch ekranów.

Tablet graficzny

Tablet graficzny

To urządzenie przeznaczone nie tylko dla tych którzy często rysują własne kompozycje, lecz również jest to niezwykle wygodny dodatek do licznych prac w programach graficznych ponieważ zdecydowanie łatwiej dzięki niemu używać takich narzędzi jak ołówek, pędzel czy dokonywać retuszy. Znaczeni przyspiesza pracę, które wykonywane za pomocą myszki są mozolne i czasochłonne. Tablety graficzne tradycyjne do urządzenie, które podłączasz do komputera. Rysujesz po ich powierzchni specjalnym piórkiem (rysikiem) a tworzony przez Ciebie obraz pojawia się na monitorze. Nowsze modele zastały jednak wyposażone w ekran LCD i oprogramowanie, dzięki czemu stały się bardziej niezależnym sprzętem, który nie wymaga podłączenia do komputera by móc na nim pracować. Dzięki temu możesz tworzyć rysunki i obrazki w różnych miejscach.

Surface Pan

Jeśli nie chcesz na początku inwestować w zaawansowany sprzęt typu tablet graficzny a chcesz mieć możliwość tworzenia odręcznych rysunków warto kupić specjalne pióro przeznaczone do pisania i rysowania po powierzchni wszelkich urządzeń dotykowych. Współpracuje on z aplikacjami w których jest możliwość włączenia pisma odręcznego oraz rożnymi programami graficznymi np. pakiet Adobe Photoshop. Specjalna aplikacja pozwala na ustawianie czułość na nacisk pióra, tak by dopasować go do Twoich potrzeb. Dodatkowo są dostępne specjalne zestawy rożnych końcówek. Takie rozwiązanie to na pewno ciekawa propozycja dla każdego kto zaczyna przygodę z grafiką komputerową.

Programy graficzne

Programy graficzne

Nie da się przygotowywać projektów graficznych bez odpowiednich programów. Niezależnie czy zajmujesz się obórką zdjęć, tworzeniem grafiki pastorowej, wektorowej czy mobilnej odpowiednie programy są niezbędne. Większość profesjonalnych grafików zna i używa pełen pakiet Adobe Photosop, który zawiera kilkanaście narzędzi umożliwiających pracę nad rożnymi typami projektów graficznych. Jednak cena pakietu jest niezwykle droga. Na szczęście są obecnie dostępne różne darmowe narzędzia do obróbki grafiki, które doskonale spełniają swoją funkcje są to między innymi: Gimp, Paint.net, Photo Designer; CleanSkinFX, MyPaint, czy IcoFX i iIco. Wystarczy chwilę poszukać w internecie a znajdziemy programy, które spełnią nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here