Grecy trudnili się najbardziej filozofią, był to ich atrybut. Najwybitniejsi z nich to: Sokrates, Platon, oraz Arystoteles. Jednym z wybitnych myślicieli tej epoki był Tales z Milu. Był to pierwszy wielki joński filozof, który żył około 620-540 p. n.e. Tales trudnił się głównie w filozofii przyrody, natury. Jego twierdzenie opierało się na teorii, iż wszechświat został stworzony z wody, gdzie narodziły się inne pierwiastki, czyli żywioły.

Kolejnym interesującym filozofem był Heraklit z Efezu. Pochodził z rodziny królewskiej, trudnił się filozofią zmiany, ruchu, niekończącej się transformacji wszystkiego. Jego główna myśl to: ” Wszystko płynie”, „Nie można wejść do tej samej rzeki dwa razy”. Żył w latach około 540-480 p. n.e. Był twórcą myśli ognia zwolennik poznawania dość dogłębnie świata, poprzez wykorzystanie zmysłów. Heraklit był materialistą, który twierdził, iż „Świat jest jeden, nie został stworzony przez żadnego z bogów, ani przez żadnego z ludzi, lecz był jeden i będzie wiecznie żyjącym ogniem”.

Trzeci myśliciel z danej epoki, to Sokrates. Żył w latach 469-399 p. n.e. Sokrates był nauczycielem Platona, ale nie tylko jego, nauczał wielu współczesnych myślicieli. Jego uczniowie dokładnie opierali się na naukach swojego mistrza. Sam nauczyciel pochodził z Aten, tam też wykładał swoją naukę na ulicach, placach. Wyróżnił się znacznie podczas jednej z wojen. Bardzo aktywnie walczył z ustrojem, oraz instytucjami demokratycznymi Aten, za te czyny został oskarżony i stanął przed sądem. Sąd ludowy skazał go na śmierć poprzez wypicie trucizny. Sokrates poddał się karze. Jego poglądy jednak nie zginęły, zostały w umysłach jego uczniów. Sokrates twierdził, że zdobycie wiedzy teoretycznej miało prowadzić człowieka do praktycznych umiejętności, co znacznie miało podnieść jego poziom etyczny, czyli cnotę ludzką pojmował jako wiedzę. Zło miało rodzić się z niewiedzy, niewystarczającej znajomości dobra. Na myśli. przemyślenia Sokratesa wspierało się mnóstwo filozofów epoki późniejszej. Kolejnym zaistniałym filozofem, był Platon. Nazwa Platon pochodzi od człowieka o szerokich barach, choć tak naprawdę na imię miał Arystoteles. Pochodził z rodziny ateńskiej, był uczniem Heraklita, później jego mentorem był Sokrates. Po śmierci Sokratesa, Platon porzucił życie publiczne Aten, podróżował, gdzie w końcu wrócił do miasta rodzinnego, gdzie założył swoją własną akademię.

Więcej podobnych naukowych faktów znajdziesz na http://www.wiedzanet.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here