przewaga na rynku pracy

Umiejętności manualne dają wiele możliwości zarobkowania. Niektóre zawody określane mianem artystycznych są gratką dla pasjonatów rysunku, grafiki czy architektury wnętrz. Czy to przyszłościowe zawody?

Wśród zawodów, które cieszą się dużym zainteresowaniem, są architektura, wzornictwo, projektowanie ubioru, grafika czy architektura wnętrz. Zajęcia te często uważane są za prestiżowe z kilku powodów. Przede wszystkim liczba miejsc na Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelniach artystycznych jest ograniczona. Poza tym na rynku nie ma zbyt wielu reprezentantów ów profesji, choć nie można mówić o ich deficycie. W końcu osiągnięcie pewnego poziomu umiejętności nie mówiąc już o mistrzostwie, daje dostęp do najbardziej lukratywnych i prestiżowych projektów. W końcu Burj Khalifa nie trafiło w ręce przypadkowych architektów i projektantów. Na końcu pozostaje pytanie: czy we wspomnianych zajęciach ważniejszy jest talent, czy umiejętności?

Dobry rzemieślnik

Bez treningu nawet największy talent będzie jak przysypany diament, którego ominął szczęścia podmuch. Dopiero setki, a najpewniej tysiące godzin spędzonych nad szkicownikiem, internetem w poszukiwaniu nowości i książkami, które pomagają w rozwoju, możemy stawiać czoło największym wyzwaniom. Kurs rysunku Warszawa może być dobrym początkiem przygody nawet dla osób, które mają już jakieś pojęcie o władaniu ołówkiem lub pędzlem. Persony bardziej zaawansowane mogą uzupełnić swoją wiedzę i poszerzyć umiejętności z aktywnymi zawodowo praktykami. O skuteczności przygotowania absolwentów wspomnianego kursu, świadczą wysokie pozycje na liście prestiżowych uczelni artystycznych. Warto więc postawić na współpracę z profesjonalistami, których wiedza i umiejętności będą dodatkową inspiracją w rozwoju naszej specjalizacji.

Czy talent to wszystko?

Posiadanie wrodzonych umiejętności, a bardziej zmysłów i wyobraźni w pewnych dziedzinach życia na pewno jest dużym ułatwieniem. Nie mniej osoba zawzięta w sobie, dążąca do wyznaczonego celu i podnosząca się po porażkach jest w stanie osiągnąć więcej niż utalentowany, ale leniwy twórca. Dusza artystyczna również potrzebuje treningu. Owszem często wiedzę i umiejętności nabywa znacznie szybciej od innych, ale nadal potrzebuje ćwiczeń. Dopiero dzięki nim może wznieść się na szczyt swoich umiejętności. Posłużmy się przykładem z nieco innej dziedziny życia. Dwóch wybitnych sportowców rywalizuje ze sobą o miano najlepszego nie tylko na świecie, ale w całej historii dyscypliny, którą uprawiają.

W świecie sportu, a konkretnie piłki nożnej zestawia się ze sobą Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo. Uznaje się, że ten pierwszy ma ogromny talent, a drugi jest tytanem pracy. Rozstrzygnięcie, który jest faktycznie lepszy, jest praktycznie niemożliwe. Uznajmy, że Argentyńczyk ma „to coś”, na co Ronaldo musiał bardzo ciężko zapracować. Nie mniej obaj są wyróżniającymi się postaciami na treningach i pod tym względem są wręcz pedantyczni. Dlatego sam talent to nie wszystko. Jest to dobra baza pod dalszy rozwój, dar losu, genetyczny prezent czy boski pierwiastek. Określeń może być wiele jednak, aby w pełni rozbłysnąć, trzeba nieustannie dokładać drwa do paleniska. Kurs rysunku Kraków będzie jedną ze szczapek, czyli paliwem, które dostarczy energii do rozwoju. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na https://totu.net.pl/.

Wyobraźnia

Poza pewną ręką, znajomością technik, wiedzą specjalistyczną i ogólną, niektóre dzieła mogą być co najwyżej dobre. Do określenia ich mianem genialnych potrzebna jest wyobraźnia. To jej Einstein przypisuje swoje największe odkrycia. Malcolm Gladwell określa to mianem wyjścia poza schemat, a potocznie mówi się o myśleniu poza pewnymi ramami (think outside the box). Takie rozważania mogą zaprowadzić nas w mroczne zakątki umysłu, jak u Zdzisława Beksińskiego albo uzewnętrznić piękno jak to wielokrotnie pokazał Michał Anioł. Najważniejsze w tym wszystkim to umiejętność wyrażenia siebie, swoich myśli, koncepcji i pomysłów. W tym celu zawsze przydatny będzie dobry warsztat.

Zawody kreatywne to nie tylko talent, ale także godziny poświęcone na praktykowaniu i rozwijaniu umiejętności. Połączenie tych dwóch pierwiastków otwiera nie drzwi, a wrota do świata szeroko rozumianej sztuki, gdzie pieniądze są wypadkową posiadanych umiejętności i stanowią dowód uznania dla twórcy. Nie mniej celem samym w sobie powinien być rozwój. Dzięki niemu podróż zwana życiem będzie świetną przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here