zmywarka

Nie każde naczynie można myć w zmywarce. Niektóre materiały mogą stracić swój wygląd i właściwości pod wpływem gorącej wody lub detergentu.

Naczynia żeliwne

Żeliwne patelnie i kociołki nie mogą być długo trzymane w wodzie, spowoduje to zmywanie ochronnej warstwy tłuszczu, którą materiał wchłania podczas gotowania. W rezultacie metal zaczyna rdzewieć.

Naczynia wykonane z żeliwa lepiej jest myć ręcznie natychmiast po ugotowaniu potrawy i wytrzeć do sucha ręcznikiem.

Aluminium i srebro

Sztućce wykonane z tych metali mają tendencję do czernienia i pozostawiania ciemnych śladów. Dzieje się tak pod wpływem wysokiej temperatury i syntetycznych detergentów. Zmywanie ciemnych plam z łyżek, widelców i noży, a także ścian zmywarki jest prawie niemożliwe.

Miedź i mosiądz

Po zmywaniu w zmywarce naczynia miedziane lub mosiężne tracą połysk. Ponadto od agresywnych detergentów metal utlenia się i na powierzchni pojawią się plamy, których nie można wyeliminować.

Może Cię też zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/oferta

Elementy z naturalnego drewna

Jak wyczyścić deskę do krojenia?

Drewniane deski i łyżki nie tolerują ekstremalnych temperatur i długotrwałego kontaktu z wodą. Po kilku myciach w zmywarce wyschną i popękają.

Głównym problemem nie jest to, że stracą swój estetyczny wygląd, ale fakt, że pęknięcia będą idealnym miejscem do bytowania drobnoustroi.

Termos

Jeśli chcesz, aby termos nie stracił swoich właściwości zatrzymywania ciepła, zawsze myj go ręcznie. Warstwa termoizolacyjna jest zmywana przy intensywnym działaniu gorącej wody co spowoduje że termos straci swoje właściwości utrzymywania temperatury.

Ostre przedmioty

Lepiej ręcznie jest myć noże, tarki i obieraczki. Po pierwsze w zmywarce tępią się kilka razy szybciej. Po drugie, ostre krawędzie mogą uszkodzić części urządzeń gospodarstwa domowego. I po trzecie, często rękojeści noży są wykonane z drewna, dla którego automatyczne mycie jest również przeciwwskazane.

Naczynia z powłoką nieprzywierającą

Patelnie z powłoką nieprzywierającą można łatwo myć ręcznie za pomocą płynu do naczyń. Ale w zmywarce, powłoka może zostać uszkodzona przez zbyt agresywne detergenty.

Plastikowe naczynia

To, czy myć pojemniki na żywność w zmywarce, jest kwestią kontrowersyjną. Wygląd plastikowych naczyń nie pogarsza się, ale jeśli kupiłeś pojemnik wykonany ze złej jakości plastiku to pod wpływem gorącej pary z materiału mogą uwolnić się szkodliwe substancje.

Ponadto plastik ma tendencję do wchłaniania substancji, w tym tych znajdujących się w tabletkach do zmywarek. Dlatego bezpieczniej jest przepłukać pojemnik pod bieżącą wodą.

Porcelana

Na niektórych przedmiotach porcelanowych znajduje się napis informujący, że mycie w zmywarce jest zabronione. Z reguły są to naczynia z glazurą i złoconymi elementami. Z biegiem czasu mogą stać się cieńsze i zrujnować wspaniały wygląd produktu.

Kryształ

Produkty z drobnych kryształów są łatwe do uszkodzenia. Gorąca woda powoduje, że stają się mętne, a potrząsanie może spowodować pęknięcia.

Warto jednak zauważyć, że zmywarki najnowszej generacji mają delikatny tryb do naczyń kryształowych. Nie ma funkcji suszenia, wybrany jest łagodniejszy tryb termiczny i słabe ciśnienie wody.

Po umyciu kryształ należy natychmiast wyjąć i wytrzeć do sucha.

Zmywarka to przydatna rzecz w kuchni. Ale nie myj w nim wszystkich swoich naczyń. Nasze wskazówki pomogą Ci uniknąć zniszczenia ulubionych przyborów kuchennych i przedłużą żywotność Twojej zmywarki.

Zobacz inne porady https://projektowaniewnetrz24.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here