ANALIZA BEZPIECZEŃSTWA MASZYN W PRZEDSIĘBIORSTWIE

            Bezpieczeństwo w firmie powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętaj, że zaniedbując przepisy stwarzasz zagrożenie nie tylko dla funkcjonowania firmy, ale przede wszystkim ryzykujesz życie pracowników. Dbaj o to, by twoi podwładni mieli bezpieczne stanowiska pracy, a w sytuacji, gdy wykonywane działania wiążą się z niebezpieczeństwem – zapewnij im odpowiednią znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Teoria a praktyka… skąd się bierze tyle wypadków w pracy?

Statystyki dotyczące wypadków są porażające: aż 70% wszystkich wypadków w pracy ma związek z obsługą różnych maszyn i urządzeń. Skąd biorą się tak duże liczby, skoro zakładamy, że osoba prowadząca pojazd posiadała do tego odpowiednie kwalifikacje? Cóż, jak się okazuje – doświadczenie to jedno, a przestrzeganie zasad bezpieczeństw to drugie.

Co robić, by te straszne statystyki nie dotyczyły twojej firmy? Przede wszystkim należy wdrożyć wymagania dotyczące używanych maszyn i urządzeń. Warto zlecić to profesjonalistom, ponieważ nieprawidłowo wdrożone wymagania mogą przynieść więcej złego niż dobrego.

Zastanawiasz się, czy analiza bezpieczeństwa maszyn w przedsiębiorstwie to na pewno najlepszy pomysł? A co, jeśli będzie ona wiązała się z dużymi kosztami w związku z koniecznością wymiany urządzeń? Spokojnie. Profesjonaliści w pierwszej kolejności zawsze sprawdzają inne możliwe opcje. Dzięki temu często  okazuje się, że nie trzeba wymieniać wszystkich maszyn, a jedynie poszczególne. Czasem też wystarcza wyeliminowanie ryzyka wypadków. Poza tym warto myśleć jak wielkie przedsiębiorstwa, które osiągają międzynarodowe sukcesy i… stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Tylko tyle i aż tyle! Być może teraz zapłacisz więcej, ale czy życie ludzkie nie jest tego warte? Poza tym jednorazowa kontrola pomoże Ci uniknąć błędów  w przyszłości. Maszyny i tak się zużywają i kupienie nowych będzie konieczne wcześniej czy później. Lepiej, by stało się to wcześniej niż później, ale kosztem zdrowia lub życia pracownika.

Organizacja ma znaczenie

Badania przeprowadzone w przedsiębiorstwach pokazują, że winę za dużą liczbę wypadków często ponosi zła organizacja. To akurat napawa optymizmem, ponieważ organizacja jest czymś, nad czym można popracować w każdej firmie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zapewniasz swoim pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, skorzystaj z doradztwa fachowców. Osoby, które zajmowały się już zapobieganiem wypadków przy maszynach wiedzą, gdzie trzeba położyć szczególny nacisk oraz jakie kontrole przeprowadzić w firmie.

Jako przedsiębiorca możesz też zachęcać swoich podwładnych do korzystania z dodatkowych kursów doszkalających. Dzięki nim pracownicy będą mogli zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z podejmowanego przez nich stanowiska. Teoretycznie powinni zapoznać się ze wszystkim na kursie z bezpieczeństwa i higieny pracy, ale takie kursy organizowane są raz na jakiś czas, warto więc regularnie odświeżać wiedzę swoją i pracownika z zakresu bezpieczeństwa.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here