Trudności w nauce najpopularniejszych języków obcych. Jak sobie z nimi poradzić?

0
Trudności w nauce najpopularniejszych języków obcych. Jak sobie z nimi poradzić

Nauka języków obcych to dla wielu osób problem, który wynikać może z różnych przyczyn – zbyt późnego rozpoczęcia edukacji, braku wystarczającej motywacji czy też chęci szybkiego osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Tymczasem nauka języka wymaga cierpliwości oraz sumiennej pracy. Co sprawia największe trudności w zgłębianiu tajników obcej mowy i jak sobie z nimi poradzić?

Co sprawia najwięcej problemów w nauce języka?

Wracając do czasów nauki szkolnej, większość z nas wspomina przede wszystkim trudności związane z nauką czasów oraz części mowy. Te pierwsze, nawet w języku angielskim, są dość zróżnicowane i wymagają zrozumienia wielu reguł. Drugie natomiast mogą się mylić, szczególnie w sytuacji, gdy nie zrozumiemy logicznych powiązań i zasad związanych z tworzeniem oraz odmianą wyrazów. Przymiotniki, zaimki, przyimki, a w szczególności czasowniki sprawiają, że nauka języka hiszpańskiego czy francuskiego bywa prawdziwym wyzwaniem.

Trudności sprawia też często rozumienie słuchanego tekstu i oczywiście mówienie – szczególnie wtedy, gdy nie stosujemy języka obcego w praktyce. Co zrobić, aby poradzić sobie z tego typu problemami i uczyć się efektywniej?

Pokonujemy trudności w nauce języków obcych – krok po kroku

Chcąc efektywnie uczyć się języka obcego niezbędne są przede wszystkim sumienność i cierpliwość. Powinniśmy podzielić naukę na kilka etapów, w trakcie których osobno będziemy uczyć się czasów, części mowy, a także czytania i słuchania ze zrozumieniem. Nie bez przyczyny w szkole uczono nas tematycznych słówek – dzięki temu łatwiej je zapamiętać i z powodzeniem wykorzystać w przyszłości.

Systematyczność sprawi, że nauka języka francuskiego czy włoskiego – choć powolna – będzie skuteczna, a to jest najważniejsze. Jak jeszcze pokonać barierę językową?

 Po pierwsze – obcowanie z językiem obcym na co dzień

Jeżeli chcemy uczyć się języka obcego skutecznie, musimy mieć z nim styczność tak często, jak to tylko możliwe. W ten sposób stanie się on dla nas naturalny, a do tego – chcąc nie chcąc – poznamy wiele nowych słów, zwrotów i łatwiej będzie nam posługiwać się obcą mową. Warto przede wszystkim czytać książki w języku obcym, oglądać obcojęzyczne filmy. Nauka języka włoskiego czy niemieckiego będzie też skuteczniejsza, rozmawiając z osobą, dla której jest to rodzima mowa. Warto skorzystać z Internetu i spróbować porozmawiać z native speakerem.

Po drugie – próba rozumienia reguł, a nie ich zapamiętanie

„Wkuwanie” reguł podczas nauce języka hiszpańskiego czy nawet angielskiego mija się z celem. Kluczem do efektywnej nauki jest zrozumienie reguł, jakimi rządzą się czasy czy części mowy – warto więc skupić się na temacie i próbować logicznie wytłumaczyć sobie to, jak powstają poszczególne wyrazy czy zwroty.

Po trzecie – pomoc specjalisty

Wielu z nas ma opory przed skorzystaniem z pomocy, jednak w przypadku nauki języków obcych może być ona niezbędna. Najlepiej zgłosić się do wykwalifikowanego lektora, który podejdzie do nas w pełni indywidualnie, wyjaśni wszelkie zawiłości i stworzy taki plan, dzięki któremu możliwe będzie zgłębienie tajników obcej mowy.

Naklejka, legitymacja studencka i indeks z nowym wyglądem. Co się zmieniło?

0
Naklejka, legitymacja studencka i indeks z nowym wyglądem

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się na wprowadzenie reformy dotyczącej atrybutów każdego studenta – Indeksu, naklejki, legitymacji studenckiej. Żacy, którzy w październiku 2019 roku przedłużyli ważność swoich legitymacji mogli odkryć pewne zmiany, które zaszły w wyglądzie naklejek i legitymacji studenckich wydanych w dziekanacie. Przyjrzeliśmy się bliżej wprowadzanym udoskonaleniom. Każda wydana naklejka na legitymację studencką wygląda teraz odrobinę inaczej. Czy papierowe dokumenty odejdą wreszcie w kąt i wszyscy studenci korzystać będą z elektronicznych legitymacji i indeksów? Jak zmiany zostały wprowadzone na naklejkach na legitymację ?

Plastikowa legitymacja i dokument w wersji elektronicznej

Większość z uczelni zrezygnowała już z papierowych indeksów, na rzecz Elektronicznych Legitymacji Studenckich. Ten inteligentny dokument z naklejkami studenckimi Els nie tylko potwierdza status studenta, lecz może służyć jako karta płatnicza, dostęp do konta bibliotecznego, czy bilet miejski. Ciekawym rozwiązaniem ministerstwa jest uruchomienie systemu E-Legitymacji, które funkcjonować mają jako aplikacje mobilne w formie „dodatku” do plastikowych dokumentów. Uczelnie, które zdecydują się na wdrożenie tego programu pozwolą studentom na jeszcze sprawniejsze zarządzanie swoim kontem. Podstawowa różnica między systemem ELS, a E-Legitymacją leży w sposobie przedłużania ich ważności. Studenci, którzy posługują się plastikowym dokumentem muszą pamiętać o jego przedłużaniu naklejkami na legitymację studencką dwa razy w roku. W przypadku E-Legitymacji pracownik dziekanatu dokonuje zdalnego wydłużenia ważności, niestety mimo wszytko , student musi pojawić się w dziekanacie i też odebrać owe naklejki – legitymacje studenckie w nowym semestrze, ponieważ te dwa systemy działają od siebie niezależne i równolegle. Elektroniczne Legitymacje Studenckie i podbijanie ich co semestr nowym hologramem studenckim els jest obligatoryjne ale system E-Legitymacji już nie. Oznacza to, że uczelnie nie mają obowiązku wdrażać tych rozwiązań i na dobre rezygnować z papierowych indeksów i legitymacji.

Nowy wygląd naklejki na legitymacje studencką

Nowy wygląd naklejki na legitymacje studencką

Legitymacje i indeksy nie były jedynym obszarem, którym zajęło się ministerstwo. Ważne zmiany spotkała też naklejka na legitymację studencką, które odtąd zyskały udoskonalony wygląd. Na naklejkach els  pojawiły się specjalne kody seryjne, ułatwiające identyfikację każdego hologramu els – jest to osiem cyfr o szczegółowo ustalonym znaczeniu. Trzy pierwsze to zakodowana informacja o nazwie uczelni emitującej naklejkę i legitymację studencką. Ministerstwo nadało bowiem każdej akademii w Polsce indywidualny identyfikator, tak by łatwo można było określić, kto wypuścił w obieg dany hologram na legitymację Els. Kod seryjny z Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie zaczynał się więc innymi cyframi, niż kod na naklejkach studenckich z Politechniki Gdańskiej. Pozostałe pięć cyfr w kodzie to liczba porządkowa – ma ona zagwarantować, że w obiegu nie znajdują się dwa identyczne egzemplarze naklejek do legitymacji. TO zmiana czysto kosmetyczna,  bo mało kto zwraca uwagę na takie drobnostki. Dodatnie dodatkowego numeru każdej naklejce na legitymacje, jest jednak celowym działaniem. W Internecie można dostać tak zwane naklejki kolekcjonerskie, które swoim wyglądem imitują oryginalne naklejki na legitymacje z uczelni. Absolwenci coraz częściej sięgają po takie naklejki kolekcjonerskie na legitymacje, gdyż dzięki nim , mogą podróżować ze zniżkami studenckimi.

Czemu służyć mają zmiany wprowadzane przez ministra?

Udoskonalanie Elektronicznych Legitymacji Studenckich oraz wprowadzanie systemu E-Legitymacji ma związek z postępującą digitalizacją edukacji. Ministerstwo nie wprowadza obowiązku wdrażania nowoczesnych systemów w każdej uczelni, lecz dostarcza narzędzia, które poprawić mogą współpracę uczelni i studentów. Rządzący chcą również walczyć z oszustami. Zmiany wprowadzane w wyglądzie naklejek els, a więc indywidualny kod seryjny, pomóc ma w odróżnieniu oryginalnych hologramów na legitymację od falsyfikatów – naklejek kolekcjonerskich.  Wśród posiadaczy legitymacji studenckich nie brakuje tych, którzy próbują korzystać ze zniżek i ulg po skończeniu edukacji. Zamawiają w Internecie naklejki kolekcjonerskie, wyglądające jak oryginały, a następnie udają, że dalej posiadają status studenta. Dzięki kodom seryjnym i nowym naklejkom na legitymację, kontrolerzy mają mieć ułatwione zadanie w identyfikacji oszustów – brak tego elementu na naklejce powinien być sygnałem, że została ona sfałszowana.

Dlaczego warto uczyć się więcej niż jednego języka obcego?

0
Nauka dwóch języków obcyc

Często zastanawiamy się nad tym, czy lepszą strategię będzie stanowić skupienie się na nauce jednego języka obcego, czy też może warto równolegle poznawać np. dwa różne języki?

Kolekcjonerskie hologramy na legitymacje – czyli wytrych absolwentów na korzystanie ze zniżek studenckich

0
Kolekcjonerskie hologramy na legitymacje

Studenci są z nimi oswojeni, a pracownicy dziekanatów dbają, by nie wpadły w niepowołane ręce. Chodzi o naklejki na legitymacje, które są dla żaków gwarantem niemałych oszczędności. Te niewielkie, holograficzne naklejki els,  służą do przedłużania ważności dokumentów studentów, co z kolei pozwala im na zakup wejściówek i biletów w komunikacji miejskiej, kinach, czy na basenach po znacznie niższych cenach. Takie hologramy są również obiektem zainteresowania osób które skończyły szkoły wyższe – nabywane przez nich hologramy kolekcjonerskie na legitymację budzą jednak sporo kontrowersji. Czy ich zakup jest zgodny z prawem? Czy da się wykorzystać kolekcjonerski hologram ELS do uzyskania zniżki?

Małe kolekcjonerskie hologramy ELS – wielkie kontrowersje

Co powoduje, że hologramy kolekcjonerskie budzą takie kontrowersje? Chodzi przede wszystkim o ich wygląd. Egzemplarzy tych nie da się bowiem odróżnić od naklejek studenckich, co niestety bywa zachętą dla oszustów do wykorzystywania ich niezgodnie z przeznaczeniem. Proceder nieuczciwych posiadaczy hologramów i  legitymacji studenckich wygląda następująco – będący jeszcze przed obroną swojej pracy dyplomowej student zgłasza w dziekanacie, że jego legitymacja zginęła. Przez to, że uczelnia nie zmusza go do oddania dokumentu, i  do końca października danego roku wykorzystuje on ważność hologramu ELS, . Po tym czasie szuka „kreatywnego” sposobu na zachowanie zniżek. Wtedy zwykle,  uwaga oszustów kierowana jest na kolekcjonerskie naklejki els, których niestety nie można odróżnić od autentycznych studenckich hologramów ELS. Wiele osób ma tym samym wątpliwości, czy kupowanie i sprzedaż naklejek kolekcjonerskich jest zgodne z prawem. Czy można mieć problemy z prawem kupując kolekcjonerskie hologramy dostępne w sieci??

Kupowanie hologramów kolekcjonerskich na legitymacje, a przepisy prawa

Teoretycznie, nie ma żadnych przesłanek prawnych, które zabraniałyby produkcji, czy sprzedaży , produktów które mają godło lub orły w swoim logo , a do tej grupy należą też kolekcjonerskie naklejki ELS. Specjaliści przyrównują tworzenie holograficznych naklejek Els z orłem państwowym do produkcji kolekcjonerskich monet lub medali. Jednak choć kolekcjonerskie naklejki na legitymacje wyglądają bardzo podobnie do tych naklejek studenckich z dziekanatu, nie uprawniają do zniżek studenckich. Choć sam zakup hologramu kolekcjonerskiego, nie będzie sprzeczny z prawem, to naklejanie takiej naklejki Els na swoją legitymację studencką, już tak. Kodeksie Karnym funkcjonuje zapis z art. 270 mówiący o podrabianiu oryginalnych dokumentów. Dopiero, gdy kupujący, bądź sprzedający przyklei taki hologram kolekcjonerski na legitymację i spróbuje jej użyć w celu uzyskania zniżki, czy potwierdzenia statusu studenta , złamie prawo. Konsekwencje użycia w taki sposób kolekcjonerskich naklejek ELS , mogą być duże, bo jest to podrabianie dokumentów.

Ile oszczędzają studenci korzystający z ulg

Ile oszczędzają studenci korzystający z ulg?

Warto przyjrzeć się, jak wysokie oszczędności, mogą zatrzymać w kieszeni, osoby które posiadają ważną legitymację studencką  i aktualny hologram Els. Tych jest bowiem niemało. Już regularne poruszanie się po mieście akademickim i powroty do domu dają studentom kilkadziesiąt złotych w kieszeni co miesiąc. To dzięki o połowę tańszym biletom w ZTM i PKP. Mniej zapłacić trzeba też za rozrywkę. Ważna legitymacja i naklejka studencka oznacza darmowe wejścia na koncerty organizowane w ramach juwenaliów, niższe ceny za bilety w kinie i bezpłatny wstęp do niektórych klubów podczas studenckich eventów. Sezonowo ważny hologram ELS pomaga w uzyskaniu procentowych rabatów na zakupy w sklepach odzieżowych. Taniej jest także w wybranych barach mlecznych, przez co mniej wydawać trzeba na domowe obiady. Ile w rzeczywistości oszczędzają więc studenci? Nawet ci najbardziej rozrzutni są w stanie uzbierać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych oszczędności w ciągu kilku miesięcy! Właśnie dlatego, trudno jest im się pożegnać z ulgami po studiach.

Szkolenie z MS Word – sprawdź, dlaczego nie powinno go zabraknąć w Twojej firmie

0
Szkolenie w MS Word

Trudno byłoby sobie wyobrazić dzisiaj pracę nad dokumentem bez oprogramowania biurowego Microsoft Office. Używamy go w domu, w szkole, a przede wszystkim w pracy. Zawarte w nim aplikacje dostępne są dla użytkowników w każdym stopniu wtajemniczenia. I to jest w nich najbardziej fascynujące.

Wkłady do drukarki HP – jak kupić właściwe?

0
Wkłady do drukarki HP

Na co dzień sporo drukujesz w związku z uczelnią czy szkołą? A może pracujesz w trybie home-office? Z pewnością często musisz wymieniać wkłady barwiące. Zwykle są one bardzo kosztowne. Jeśli nigdy wcześniej nie kupowałeś takich części, warto byś poznał nieco więcej informacji o nich. Dowiedz się, jak kupić właściwe wkłady do drukarki HP!

Wkłady bawiące kosztują zwykle od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wiele zależy od tego, jak model i typ urządzenia się posiada. Z tego względu niektóre osoby mogą mieć niemały kłopot, gdy staną przed zadaniem zakupienia odpowiedniej części. Pomyłka może na kilka dni pozbawić Cię możliwości druku, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia! Dowiedz się, jakie wkłady do drukarki HP kupić!

Wkłady do drukarki HP – toner a tusz

Najważniejsze jest, by wiedzieć, jaką drukarkę się posiada. Ma to kluczowe znaczenie podczas zakupu wkładów do drukarki HP. Nie każdy zna się na elektronice. W instrukcji znaleźć można dokładny numer seryjny, model, a także typ. Jeśli jej nie posiadasz (lub nie wiesz gdzie się znajduje), postaraj się sprawdzić te dane porównując swoją drukarkę z egzemplarzami prezentowanymi na stronie producenta. Najprościej jest jednak sprawdzić te informacje na komputerze – sprzęt jest najprawdopodobniej podłączony, a jego nazwa wyświetla się w Panelu Sterowania, w sekcji „Sprzęt i dźwięk”. Czasem drukarki są też po prostu podpisane.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie wkłady do drukarki HP są Ci potrzebne. Istnieją dwa typy tych wkładów: tonery oraz tusze. Chociaż potocznie te nazwy stosuje się zamiennie, są to zupełnie różne części. Drukarki laserowe działają dzięki tonerom, a atramentowe – tuszom. Ma to ogromne znacznie nie tylko ze względu na to, że pojemniki te mają zupełnie inny kształt. Zawierają też różne substancje, aplikowane na papier w odmienny sposób.

Dlaczego warto rozejrzeć się za tańszymi wkładami do drukarki HP?

Przeciętnie wkłady do drukarki HP kosztują ok. 50 zł (za ok. 5 ml). Załóżmy, że posiadasz model urządzenia na tusz. Drukujesz głównie notatki/dokumenty, dlatego korzystasz głównie z czarnego wkładu. Zgodnie z zapewnieniami producenta, ma wystarczyć na ok. 360 stron. Studenci w sesji, przedsiębiorcy przed okresem rozliczeniowym oraz inne osoby często korzystające z drukarki mogą stwierdzić, że to wcale nie jest dużo. Wystarczy drukować ok. 10 stron dziennie, by musieć wymienić wkład już po miesiącu. Jeśli zaś wolisz druk w kolorze, do tego dochodzą dodatkowe 3 sztuki po 50 zł (Cyjan, Magenta i Żółty, czyli Yellow).

Nie każdy chce lub może aż tyle wydawać. Na zakupie wkładów do drukarki HP da się jednak zaoszczędzić. Świetnym rozwiązaniem jest znalezienie wkładów w Internecie w cenie hurtowej. Jeszcze mniej zapłaci się za ich tańsze zamienniki. Takie części idealnie odwzorowują oryginały, dlatego świetnie współpracują z posiadanym urządzeniem. Zapewniają dobrą jakość wydruku, są wytwarzane ekologicznie, a przede wszystkim są nawet o połowę tańsze!

Gdzie kupić wkłady do drukarki HP w dobrej cenie?

W Internecie można znaleźć kilka sprawdzonych serwisów dystrybuujących takie części eksploatacyjne, jak np. www.tonerpartner.pl. Wygodna wyszukiwarka pomaga znaleźć właściwy wkład w kilka chwil. W ofercie dostępne są oryginalne wkłady do drukarki HP, tańsze średnio o kilkanaście złotych, niż w sklepie producenta/oficjalnych salonach. Oprócz nich zakupić można też świetnej jakości zamienniki, o większej pojemności i wydajności, w cenie nawet kilka razy niższej! Dzięki nim możesz sporo drukować, bez obaw o swój budżet! Wraz z zamiennymi wkładami do drukarki HP zaoszczędzisz kilkaset złotych rocznie!

Wkłady do drukarki HP są dość kosztowne, dlatego warto zdecydować się na tańszą alternatywę. Dzięki temu swobodnie możesz drukować wszystkie dokumenty, ważne teksty czy notatki. Przekonaj się, ile uda Ci się zaoszczędzić!

Po jakich szkoleniach możemy liczyć na pracę w 2020 roku?

0
Po jakich szkoleniach możemy liczyć na pracę w 2020 roku

Rynek pracy w Polsce zmienia się niezwykle dynamicznie. Niektóre zawody powoli odchodzą do lamusa historii, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Dlatego warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, które wpiszą się w bieżące potrzeby pracodawców. Możesz to zrobić podczas odpowiednio wybranych szkoleń oraz kursów. Które z nich mogą Ci dać pracę? Podpowiadamy.

Czy fizjoterapeuta, to dobry zawód?

0
fizjoterapeuta - czy warto nim zostać?

Fizjoterapia stała się dość popularnym kierunkiem studiów, w ostatnich latach. Głównie ze względu na to, że zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie z roku na rok. W obecnych czasach coraz więcej ludzi dba o swoje zdrowie, w związku z tym różnego rodzaju specjaliści są coraz bardziej pożądani.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta prowadzi terapie u ludzi, którzy posiadają różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wielu osobom fizjoterapeuta, kojarzy się wyłącznie z masażystą, jednak jest to błędne myślenie. Rodzajów fizjoterapii jest wiele. Zazwyczaj, aby terapia była skuteczna, należy wykonać całą serię zabiegów, podczas ich trwania pacjent może dojść do siebie.

Specjaliści z dziedziny fizjoterapii pracują w takich miejscach, jak: sanatoria, ośrodki zdrowia, szpitale oraz posiadają swoje prywatne gabinety.

Jak zostać fizjoterapeutą?

W 2015 roku zawód fizjoterapeuty został unormowany ustawą, dzięki temu aby stać się takim specjalistą, należy ukończyć studia jednolite, magisterskie, na kierunku fizjoterapia. Osoby, które przed wejściem tej ustawy w życie, uzyskały tytuł technika fizjoterapii, również mają prawo wykonywać ten zawód.

Przeczytaj też: http://www.lancuchludzi.pl/ktore-zawody-wracaja-do-lask/

Aby zostać dobrym fizjoterapeutą, należy posiadać całkowitą zdolność do czynności prawnych, dobry stan zdrowia, nienaganną postawę etyczną oraz dokumenty, które są potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych.

Jaka jest różnica między fizjoterapeutą a masażystą?

Fizjoterapia to jeden z działów medycyny, jej głównym celem jest leczenie i pomaganie pacjentom w dochodzeniu do pełnej sprawności ruchowej po różnego rodzaju urazach. Jest to jedna z elementów rehabilitacji.

Jeżeli chodzi o masaż, jest to odmiana fizjoterapii, która polega głównie na rozluźnieniu mięśni, polepszeniu samopoczucia i regeneracji ciała. Zwykle masaż jej wykonywany dłońmi, ale może być również przeprowadzony z wykorzystaniem specjalnych urządzeń.

Fizjoterapeuta, w przeciwieństwie do masażysty może podczas terapii wykorzystywać nie tylko dłonie, ale i zimno, wodę, prąd oraz światło.

Źródło: https://netwtorek.pl/

Prosty program do faktur

0
Prosty program do faktur

Cechą każdego przedsiębiorcy jest umiejętność wyszukiwania sposobów na poprawę funkcjonalności przedsiębiorstwa oraz na zmniejszenie kosztów związanych z działalnością.

Jakie akcesoria przydają się w pracy nauczyciela?

0
Jakie akcesoria przydają się w pracy nauczyciela

Zawód nauczyciela należy do wybitnie wymagających. Przede wszystkim ze względu na dużą odpowiedzialność – w końcu to pedagog ma bezpośredni wpływ na to, z jakim zasobem wiedzy wyjdą ze szkoły jego podopieczni. Przekazywanie wiedzy to jednak nie wszystko. Nauczyciel pełni także ważną rolę, jako osoba, kształtująca postawy młodzieży, o ile zyska sobie autorytet i uznanie w oczach uczniów.

ZOBACZ TEŻ