To pytanie może zadawać sobie wiele osób. Większość instytucji finansowych dość rygorystycznie podchodzi do tematu zatrudnienia osoby ubiegającej się o pożyczkę. Okazuje się jednak, że brak stałego zatrudnienia nie zawsze musi być przeszkodą do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Niektóre instytucje umożliwiają złożenie wniosku nawet wtedy, gdy potencjalny Klient nie może w danym momencie przedstawić umowy o pracę.
Umowa o pracę a zobowiązania finansowe
Dla wielu osób brak posiadania umowy o pracę jest właściwie jedyną przeszkodą na drodze do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Mogłoby się wydawać, że instytucje finansowe zabezpieczają się w ten sposób przed osobami, które nie będą w stanie spłacić pożyczki. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze osoby zaliczane do grona bezrobotnych nie mają odpowiednich warunków do oddania pożyczonych pieniędzy. Chodzi np. o osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub tzw. freelancerów, którzy zawierają umowy o dzieło (zobowiązują się w ten sposób do wykonania konkretnego projektu). Mimo, że takie osoby mają stałe źródło utrzymania, najczęściej nie mogą ubiegać się o pożyczkę. Na szczęście nie wszystkie instytucje podchodzą w ten sposób do potencjalnych Klientów zaliczanych do jednej z tych grup.
Osoby bezrobotne: gdzie mogą pożyczać pieniądze?
Problem nie dotyczy wyłącznie osób pracujących na podstawie tzw. „śmieciówek”. Banki i część instytucji pozabankowych dyskryminuje również kobiety, które zajmują się domem i dziećmi, a także osoby, które z różnych powodów (np. proces przebranżawiania się) pozostają chwilowo bez pracy. Jedną z instytucji, która nie odrzuca wniosków o pożyczkę od takich osób jest wonga.pl. Nie oznacza to jednak, że instytucja pożycza pieniądze wszystkim, którzy się do niej zwrócą. Potencjalny Klient musi spełniać inne warunki – np. mieć dobrą historię kredytową (a przynajmniej nie powinien w przeszłości spóźniać się ze spłacaniem zobowiązań; problemem nie jest natomiast całkowity brak wcześniejszego zaciągania pożyczek). Firma zabezpiecza się w ten sposób przed osobami, które już w przeszłości miały problemy z oddaniem pieniędzy.
Szybka pożyczka przez Internet
Wonga.pl oferuje swoim Klientom szybką pożyczkę przez Internet. Szybką nie oznacza jednak bez jakichkolwiek formalności – firma weryfikuje dane Klienta i sprawdza jego historię kredytową, co świadczy o jej pełnym profesjonalizmie i odpowiedzialnym traktowaniu Klientów.
Pożyczka w wonga.pl: rodzaje
Jak wygląda pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem sieci? Pierwszym krokiem powinno być wejście na stronę główną serwisu (www.wonga.pl) i wybór rodzaju pożyczki. Wonga.pl umożliwia zaciągnięcie dwóch rodzajów zobowiązań – Klient ma do wyboru pożyczkę krótkoterminową i pożyczkę ratalną. W ramach pierwszej jest w stanie pożyczyć od 50 do 1500 zł na maksymalnie 60 dni; to najlepsza opcja dla osób, które nie potrzebują dużej kwoty, a w dodatku są pewne, że będą w stanie szybko zwrócić pożyczone pieniądze. W ramach drugiej opcji, czyli pożyczki ratalnej, Klient (także nowy, po raz pierwszy korzystający z usług firmy) może pożyczyć nawet 10 000 zł, czyli naprawdę sporą sumę, rzadko oferowaną przez instytucje pozabankowe.
Proces zaciągania zobowiązania
Klient, który zdecyduje się na konkretny rodzaj pożyczki musi zaznaczyć za pomocą suwaków wybraną kwotę i czas spłaty. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku; osoba zainteresowana pożyczką wpisuje w nim swoje podstawowe dane osobowe. Aby zweryfikować swoją tożsamość, musi dokonać jeszcze przelewu weryfikacyjnego na kwotę 10 gr ze swojego konta bankowego – w ten sposób firma upewnia się, że to właśnie osoba, która wypełnia wniosek, chce wziąć pożyczkę na swoje konto. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku należy czekać na decyzję firmy, która zostanie podjęta m.in. na podstawie historii kredytowej – wonga.pl sprawdza informacje na temat Klienta w BIK i biurach informacji gospodarczej. Zazwyczaj cały proces nie trwa dłużej niż kilkanaście minut (chyba, że wniosek został złożony w dzień ustawowo wolny od pracy – wtedy zostanie on rozpatrzony następnego dnia rano). Jeśli firma wyda decyzję o przyznaniu pożyczki, pieniądze trafiają na konto bankowe Klienta (to samo, z którego dokonał przelewu weryfikacyjnego).
Artykuł sponsorowany.