Kim był Jan Piotr Norblin?

Jean-Pierre Norblin de La Gourdaine to francuski malarz i grafik, który swoją twórczością szczególnie zaznaczył się na kartach polskiej historii. Dał się poznać przede wszystkim jako genialny artysta nurtu określanego mianem malarstwa rodzajowego. Norblin uważany jest do dziś za jednego z najznakomitszych przedstawicieli nurtu stanisławowskiego w sztuce.

Twórczość Norblina

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine, bo tak brzmiała spolszczona wersja jego imienia i nazwiska, urodził się w małym francuskim mieście w Szampanii w 1745 roku, zmarł zaś w Paryżu, mając 85 lat. Już w wieku 15 lat tworzył szkice, które cieszyły się uznaniem krytyków. Pobierał nauki w Paryżu, gdzie zetknął się z malarstwem rokokowym, którego styl szczególnie w zakresie kompozycji i barw zaadaptował na grunt własnej twórczości. Studiował w prestiżowych paryskich szkołach, m.in. w Ecole Royale, czyli miejscu, do którego mieli dostęp jedynie protegowani króla. Następnie kształcił się prywatnie pod okiem znakomitych artystów. Jednym z nauczycieli i autorytetów Norblina był Francesco Casanova, brat słynnego Giacomo. Zaszczepił on w młodym artyście miłość do malarstwa rodzajowego i nauczył go trudnego rzemiosła tworzenia scen batalistycznych. Po nauce pod okiem Casanovy Norblin rozpoczął podróże po Europie. W trakcie pobytu w Londynie poznał księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, który wkrótce objął swoim mecenatem młodego artystę i przywiózł go do Polski. Jan Piotr Norblin spędził w Polsce prawie trzydzieści lat, podczas których powstała większość jego najwybitniejszych obrazów.

Malarstwo Jana Piotra Norblina

Wydarzenia w Warszawie związane z twórczością artystów okresu stanisławowskiego realizowane są często w Łazienkach Królewskich. Można tam podziwiać obrazy Jana Piotra Norblina, a także budynki i wnętrza zaprojektowane przez Dominika Merliniego oraz dzieła Marcello Bacciarellego i Paula Rubensa. Warto też wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach, których tematyka jest związana z działalnością wielkich artystów, szczególnie tych związanych z Łazienkami.

Norblin po przybyciu do Polski malował obrazy na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były to przede wszystkim sceny rodzajowe, epizody wojenne oraz wydarzenia z życia dworskiego. Król wysoko cenił jego pracę i promował artystę w całej Europie. Malarstwo Norblina cechuje znakomita kreska i obiektywizm w oddaniu realiów przedstawianych scen z życia. Do najsłynniejszych dzieł Jana Piotra Norblina można zaliczyć m.in.: „Kąpiel w parku”, „Marionetki” oraz „Bitwę pod Zborowem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here