czego nie robic na okresie probnym

Pierwszą umowę, jaką  podpisuje się z nową firmą, jest na okres próbny. Czas ten jest możliwością sprawdzenia, czy pracownik spełnia pokładane w nim nadzieje i dobrze sobie radzi na stanowisku pracy. Okres próbny w pracy jest też tym, w którym pracownik może zdecydować czy obowiązki oraz kultura firmy mu odpowiadają. Jeżeli jednak zależy ci na utrzymaniu pracy i pozytywnym zakończeniu okresu próbnego, musisz zastosować się do pewnych zasad. Pozwalają one pokazać się z jak najlepszej strony oraz przekonają pracodawcę do twojej kandydatury. Zobacz, jakich błędów nie popełniać na okresie próbnym.

Na okresie próbnym zapomnij o opóźnieniach

Większość pracodawców określa, w jakich godzinach należy rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków służbowych.  Zazwyczaj podawana jest konkretna godzina, ale coraz częściej firmy wprowadzają elastyczne godziny pracy. Oznacza to, że umożliwiają one pracownikowi przyjście do pracy np. między 8 a 10. Bez względu na to, jakie zasady obowiązują w twojej nowej pracy, pamiętaj, że na okresie próbnym w pracy nie może być mowy o spóźnieniach. Bycie punktualnym pokazuje, że poważnie podchodzisz do pracy i ci na niej zależy. Spóźnienia, a także wcześniejsze opuszczenie stanowiska pracy (bez odpowiedniego uzgodnienia tego z przełożonym) jest jednym z najczęstszych błędów okresu próbnego w pracy.

Nie leń się!

Obijane się i unikanie obowiązków to kolejny błąd popełniany na okresie próbnym. Dlatego w pierwszych miesiącach pracy, staraj się nie wychodzić na długie przerwy obiadowe, zrezygnuj też z kilkudziesięciu przerw na papierosa czy nieustannego wychodzenia do toalety. Jeżeli chcesz pozytywnie zakończyć okres próbny, odpuść sobie też surfowanie po Internecie, czy częste sprawdzanie swoich profili w social mediach.

okres probny jak go przetrwac

Nie zadzieraj nosa i integruj się

Jako nowa osoba w firmie, na pewno masz wiele spostrzeżeń, na temat jej funkcjonowania, być może masz też pomysły na usprawnienie pewnych działań. Pamiętaj, że wychodzenie z własną inicjatywą podczas okresu próbnego jest mile widziane, ale zadzierania nosa i krytykowanie już nie. Nie kłóć się z zespołem przy każdej okazji i nie staraj się udowodnić, że to ty zawsze masz racje. Taka postawa może utrudnić pracę w zespole i sprawić, że nie będziesz w nim darzony sympatią. Staraj się raczej zjednać ludzi, z którymi pracujesz. Bądź otwarty na pracę  w grupie, naukę i wymianę doświadczeń. Mile widziane jest także uczestnictwo w wyjściach integracyjnych.

Ucz się i wymieniaj doświadczenia

Brak otwartości i chęci do nauki to kolejny błąd, który możesz popełnić na okresie próbnym. Pierwsze miesiące w nowej pracy mają wdrożyć cię w obowiązki i pomoc w poznawaniu specyfiki firmy, aby to zrobić, musisz skorzystać z rad starszych i bardziej doświadczonych pracowników. Wdrażając się, nie bój się pytać i dowiadywać jak działają poszczególne procesy. Taka ciekawość jest mile widziana, oznacza, że interesujesz się swoimi obowiązkami i zależy ci, aby wykonywać je jak najlepiej.

Okres próbny jest też dla Ciebie!

Pierwsze miesiące pracy są tymi najważniejszymi. To one decydują o tym, czy w danej firmie zostanie się na dłużej, czy też zakończy przygodę po 3 miesiącach okresu próbnego. Skupiając się na tym, aby nie popełnić pracowniczego faux pas, staraj się też obserwować czy miejsce, w którym podjąłeś pracę, jest tym dobrym dla ciebie.

okres probny w pracy o czym pamietac

Zwróć uwagę na panującą w firmie atmosferę, postawę szefostwa, zadania i obowiązki, które zostały ci powierzone, podejście do pracowników i ich czasu wolnego oraz możliwość rozwoju zawodowego. Pamiętaj, że nie ma pracy (i pracowników) idealnej, jeśli jednak z obserwacji będzie wynikać więcej minusów, niż plusów pamiętaj, że możesz nie przedłużać umowy po okresie próbnym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here