Przy rozważaniu naszego wniosku o kredyt brane pod uwagę będzie bardzo wiele różnych czynników. Należą do nich chociażby nasze przychody i wydatki, ale także historia kredytowa. W Polsce przechowuje ją Biuro Informacji Kredytowej, zwane potocznie BIK-iem https://habzafinanse.com.pl/jak-sprawdzic-swoj-bik-poradnik-krok-po-kroku/. W wyniku błędów młodości czy rosnących problemów finansowych łatwo nagromadzić w bazie BIK-u negatywne wpisy, co później będzie znacznie utrudniało zaciąganie kolejnych zobowiązań. Wobec tego czy da się naprawić negatywną historię kredytową?
Czy rzeczywiście można „wyczyścić BIK”?
Spotkać się można z firmami, które oferują profesjonalne „czyszczenie BIK-u”. Za całkiem niemałe pieniądze oferują one możliwość usuwania z bazy Biura Informacji Kredytowej negatywnych wpisów. Czy jednak rzeczywiście?
W praktyce coś takiego jest po prostu niemożliwe. Negatywne wpisy (czyli wpisy o przeterminowanych płatnościach) zniknąć z BIK-u mogą jedynie po 5 latach, kiedy to są przenoszone do bazy danych statystycznych i nie mają już do nich wglądu banki czy firmy pożyczkowe.
Pozytywne wpisy z kolei znikają z bazy od razu po spłaceniu danego zobowiązania, pod warunkiem, że nie wyrazimy zgody na ich dalsze przechowywanie. Oczywiście warto taką zgodę wyrazić, ponieważ w ten sposób budujemy lepszą historię kredytową i przynajmniej częściowo jesteśmy w stanie „przykryć” negatywne wpisy pozytywnymi.
Jak budować dobrą historię kredytową?
Budowanie pozytywnej historii kredytowej najlepiej zacząć w jak najmłodszym wieku. Oczywiście można to zrobić także i później, ale proces ten jest czasochłonny i im szybciej go rozpoczniemy, tym lepiej dla nas.
Wielu osobom mogłoby się wydawać, że najlepsza historia kredytowa to pusta historia kredytowa i nie warto brać pożyczek czy kredytów, jeśli ich koniecznie nie potrzebujemy. Kończy się to tak, że kiedy przyjdzie czas zaciągnąć na przykład kredyt hipoteczny, to pusta historia kredytowa będzie działała przeciwko nam.
Wobec tego już w młodym wieku warto pomyśleć o braniu niewielkich i tanich kredytów (bądź na przykład sprzętu elektronicznego na raty), oczywiście tylko pod warunkiem, że będzie nas stać na ich spłacanie. Ważne jest, aby najmniejszym możliwym kosztem zgromadzić jak najwięcej pozytywnych wpisów. Jeśli nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, warto niektóre z tych kredytów spłacać przed czasem.
Dzięki temu nie dość, że zwiększymy swoje szanse na otrzymanie kredytu, to jeszcze w razie jakichkolwiek poślizgów w spłacie któregoś ze zobowiązań negatywny wpis nie będzie dla nas taki szkodliwy.
Naprawa negatywnej historii kredytowej nie będzie łatwym ani szybkim procesem. Tak naprawdę polega on w dużej mierze na cierpliwości i generowaniu pozytywnych wpisów w BIK-u. Nie warto dawać wiary firmom, które twierdzą, że są w stanie magicznie „wyczyścić” negatywne wpisy z naszej historii kredytowej.