Wady i zalety wakacyjnego zatrudnienia

Twoi koledzy ze szkolnych ławek już planują pierwsze letnie wyjazdy, a Ty stoisz przed trudnym wyborem: czy warto iść do pracy w wakacje? Kusi Cię możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy na własne potrzeby, ale nie jesteś pewien, czy rezygnować z wypoczynku. Jakie są wady i zalety pracy dla nieletnich w czasie wakacji?

Lepiej wyjechać na wakacje czy pracować?

Wakacje kojarzą się zazwyczaj z czasem odpoczynku od wszystkich problemów, wyjazdami i możliwością częstego spotykania się z przyjaciółmi. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak praca dla nieletnich w tym okresie. Jeśli po głowie krąży Ci pytanie, czy lepiej wyjechać na wakacje, czy pracować, mamy dla Ciebie dobrą informację – wcale nie musisz wybierać! Rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie może okazać się work&travel, czyli połączenie tych dwóch aktywności. Nikt nie powiedział, że musisz pracować na miejscu, dlatego możesz skorzystać z jednego z programów wakacyjnych dla uczniów lub zdecydować się na wyjazd, korzystając z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Co prawda będziesz musiał sam się utrzymywać, ale da Ci to szansę na usamodzielnienie się i sprawi, że będziesz mógł połączyć odkrywanie nowych zakątków świata z zarabianiem pieniędzy (zazwyczaj większych niż w Polsce).

Wady i zalety wakacyjnego dorabiania

Żeby ocenić, czy warto iść do pracy w wakacje, należy przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania. Kiedyś rezygnowanie z letniego wypoczynku było źródłem docinków ze strony rówieśników, obecnie jest ono coraz bardziej powszechne.

Za pracą przemawia przede wszystkim możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy np. na nowy telefon czy wycieczkę w innym terminie. Legalnie zatrudnieni mogą zostać już 15-latkowie. Praca daje większe poczucie niezależności, sprawia, że poznaje się wartość pieniądza i uczy się planowania. Wielu nastolatków zaczyna bardziej doceniać swoich rodziców i ich poświęcenie.

Zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych jest dla uczniów niezwykle cenne, a dzięki pracy w wakacje mogą oni spróbować czegoś nowego. Kto wie, być może po wakacjach uda się połączyć pracę z nauką i w dalszym ciągu zarabiać pieniądze na własne potrzeby?

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy warto pracować w wakacje, pomyśl o tym, że taka praca da Ci również możliwość odłożenia gotówki np. na wyjazd na studia. Dzięki temu odciążysz rodziców.

Pamiętaj jednak, że praca w wakacje sprawi, iż stracisz możliwość odpoczynku po całym roku nauki. Zaplanuj ją tak, żeby zostawić sobie 1-2 tygodnie wolnego na wyjazd lub złapanie oddechu, albo wybierz pracę w niepełnym wymiarze godzin. Musisz także mieć się na baczności i unikać nieuczciwych pracodawców.

Jak i gdzie szukać pracy?

Jeżeli zdecydujesz, że praca dla nieletnich na wakacje to coś dla Ciebie – pozostaje jeszcze tylko znaleźć sezonowe zatrudnienie. Nie będzie to trudne, musisz jednak wiedzieć, gdzie szukać i jaką pracę możesz podjąć.

Najłatwiej będzie Ci skorzystać z dużych serwisów pracy oraz lokalnych portali ogłoszeniowych lub poleceń rodziny czy znajomych. Zwracaj także uwagę na oferty zamieszczane w mediach społecznościowych. Możesz zwrócić się o pomoc do jednego z Ochotniczych Hufców Pracy lub do agencji pracy tymczasowej.

Zatrudnienie znajdziesz m.in. przy roznoszeniu ulotek i wyprowadzaniu psów, zbiorach warzyw i owoców, w gastronomii – np. na zmywaku, jako kelner czy pomoc kuchenna. Możesz podjąć się sprzątania, pracy fizycznej (np. na budowie), telefonicznej obsługi klienta.

Ile można zarobić?

Na jakie zarobki możesz liczyć w pracy dla nieletnich podczas wakacji? Minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenie wynosi obecnie 18,30 zł brutto. Stawka godzinowa netto dla uczniów oraz studentów jest taka sama – to oznacza, że jeśli przepracujesz 160 godzin w ciągu miesiąca, zarobisz co najmniej 2928 zł.

Uczniowie mogą znaleźć zatrudnienie na cały etat lub jego część (np. pół etatu). W przypadku pełnoetatowej pracy na podstawie umowy o pracę najniższa krajowa w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto, czyli – w przypadku uczniów – niespełna 2200 zł netto.

Pamiętaj, że część pracodawców oferuje swoim pracownikom wyższe wynagrodzenia, a na niektórych stanowiskach można zarobić jeszcze więcej (np. razem z premiami w obsłudze klienta lub z napiwkami, będąc kelnerem). Wyższe są również zarobki w pracy wakacyjnej za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here