Każde dziecko jest inne i rozwija się w różny sposób. Aby wspomóc rozwój dzieci opracowywane są liczne metody edukacyjne oraz terapeutyczne. Jedną z nich jest słynna już metoda krakowska. Dla jakich dzieci przeznaczona jest ta terapia? Na czym polega oraz jakie efekty może przynieść? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury wszystkich rodziców pragnących pełnego rozwoju swoich dzieci.
Metoda krakowska, czyli wyjątkowa terapia
W ciągu wielu lat istnienia oraz funkcjonowania na rynku edukacji dzieci, wokół tej metody narosło wiele mitów. Aby sprawa była jasna na początku należy zaznaczyć, że metoda krakowska stanowi tak zwaną terapię neurobiologiczną adresowaną dla dzieci z problemami rozwojowymi, ale nie tylko. Czym są owe problemy, czy też zaburzenia? Mowa tutaj przede wszystkim o autyźmie, afazji, zespole Aspergera, a także dysleksji. Zakres przeznaczenia metody obejmuje również dzieci z zespołem Downa. Metoda została opatentowana przez profesor Jagodę Cieszyńską, która wykorzystała do jej stworzenia swoje wieloletnie doświadczenie w terapii dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami. Dziś metoda ta jest powszechnie stosowana, powstaje również wiele produktów przeznaczonych do jej wdrażania. Książki oraz inne akcesoria związane z praktycznym zastosowaniem metody krakowskiej znajdziemy w wielu sklepach specjalizujących się w literaturze z zakresu edukacji dziecięcej. Jednym z nich jest krakowskie Wydawnictwo Edukacyjne, którego asortyment znajdziecie pod poniższym adresem: https://we.pl/metoda-krakowska. No dobrze, ale na czym tak naprawdę polega owa terapia? Czytajcie poniżej.
Praktyczna strona
Metoda krakowska ma w głównej mierze na celu rozwój funkcji poznawczych u dziecka z zaburzeniami. Co to oznacza w praktyce? Jako że najczęściej zaburzenia, o jakich pisaliśmy powyżej, są związane z kompetencjami językowymi oraz komunikacyjnymi, metoda stawia w pierwszej kolejności na ich poszerzanie. Realizowane jest ono za pomocą różnego rodzaju stymulacji – słuchowych, funkcji motorycznych, lewej półkuli mózgu, pamięci oraz tak zwanego poznania wielozmysłowego. Oprócz tego w skład terapii wchodzą różnorakie praktyczne ćwiczenia, jak np. manualne torowanie głosek, programowanie językowe, czy też ćwiczenie kategoryzacji.
Metoda stawia również na takie aspekty dziecięcego rozwoju, jak zachowania społeczne, myślenie przyczynowo-skutkowe, czy też na – bardzo istotną – naukę czytania.
Wdrożenie metody ma rozwinąć powyższe kompetencje, tak by znalazły się one na podobnym poziomie jak u zdrowych dzieci.
Dla wszystkich dzieci
Metoda krakowska może być z powodzeniem stosowana również w przypadku dzieci nieposiadających zaburzeń rozwojowych. Pozwala ona bowiem na wszechstronny rozwój intelektualny każdego dziecka. Zatem jeśli chcemy rozwijać umiejętności naszych dzieci, z pewnością warto zainteresować się bardziej metodą oraz jej zastosowaniem. Obecnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju centra oraz prywatnych terapeutów, jacy wdrożą metodę w szeroko pojętą edukację naszych pociech.