Wbrew pozorom, czytanie ze zrozumieniem może być niełatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku maluchów, które dopiero co poznały alfabet. Bywa, że brak tego rodzaju umiejętności towarzyszy nam również w starszym wieku, przysparzając sporo problemów w okresie szkolnym i studenckim, zwłaszcza podczas egzaminów. Czytanie jest złożonym procesem, który w dużej mierze zależy od centralnego układu nerwowego. W rzeczywistości polega na zatrzymywaniu się na czytanym wyrazie, a następnie przeskakiwaniu na kolejny. Osoby, które w okresie edukacji wyrobiły u siebie złe nawyki objawiające się np. czytaniem po jednym wyrazie, cofaniem się do przeczytanych fragmentów czy częstym odrywaniem się od tekstu, mogą mieć problemy ze zrozumieniem czytanych fragmentów.
Czym jest czytanie ze zrozumieniem?
To nie tylko zapamiętywanie znaczenia przeczytanych słów, ale również przewidywanie dalszej treści, jaka pojawi się w tekście, kojarzenie ze sobą pewnych fragmentów i weryfikacja naszych przewidywań. Osoby czytające ze zrozumieniem, dodatkowo dostrzegają grafiki, które pojawiają się na kartkach i potrafią powiązać je z tekstem. W trakcie całego procesu, człowiek jest pobudzony intelektualnie, a także wyraża swoje myśli i odczucia.
Badacze wyróżniają cztery poziomy rozumienia tekstu:
- Na pierwszy z nich składa się rozumienie poszczególnych słów i zwrotów.
- Drugi dotyczy szczegółowych informacji.
- Trzeci skupia się na myśli przewodniej.
- Czwarty odnosi się do wartości całego tekstu.
Choć w procesie edukacji szkolnej, sporo czasu przeznacza się na głośne czytanie, ta metoda jest nie tylko mniej skuteczna, biorąc pod uwagę ilość zapamiętywanych informacji, ale również niezbyt przydatna w życiu. Dodatkowo wymaga znacznie więcej czasu na odczytanie tekstu w całości. Ciche czytanie jest dużo bardziej efektywne pod względem zapamiętanej treści. Czytanie ze zrozumieniem wspomoże Eduksięgarnia, miejsce gdzie nabyć można różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, w tym książki stworzoną z myślą o dzieciach, które uczą się lepiej rozumieć czytany tekst.
Jak czytać ze zrozumieniem?
Okazuje się, że najbardziej skuteczne metody opierają się na wykorzystaniu kilku zmysłów jednocześnie. Widząc daną treść i jednocześnie jej słuchając, mamy szansę zapamiętać znacznie więcej niż w przypadku samego słuchania lub czytania. Tego rodzaju metody sprawdzają się zarówno w przypadku dzieci, jak i starszych osób. Dla maluchów przeznaczono różnego rodzaju czytanki z ilustracjami, do których dołączone są płyty z nagraniami, odpowiadającymi treścią książce. Niektóre z nich sprawdzą się również w przypadku dzieci z zaburzeniami, trudnościami w nauce i problemami z koncentracją.Wiele czytanek ma na celu jednoczesne stymulowanie prawej i lewej półkuli mózgu. Pierwsza z nich odpowiada za obrazy, zaś druga za słowa.
Z materiałów dydaktycznych mogą korzystać również dorośli. Czytanie ze zrozumieniem jest umiejętnością, która przydaje się przez całe życie, dlatego należy dbać o jej rozwój. Chcąc samodzielnie trenować, warto zastosować się do poniższych rad.
- Podczas czytania róbmy notatki na marginesie. Mogą być to nasze wnioski wynikające z danego fragmentu, przemyślenia lub przewidywania co do dalszej treści.
- Przyjrzyjmy się kompozycji tekstu, starając się wyłapać najważniejsze informacje.
- Podczas czytania możemy wykorzystywać ołówek, który posłuży jako wskaźnik. Możemy za jego pomocą podkreślić również istotne fragmenty.
- Po przeczytaniu tekstu, warto zanotować kluczowe informacje. Dobrym pomysłem jest mapa myśli, czyli pewnego rodzaju schemat, ułatwiający zapamiętanie treści.
- Przedostatnim elementem będzie zastanowienie się nad sensem całości i zadanie sobie pytań, które pozwolą zrozumieć sedno zagadnienia.
- Odpowiedzi warto zanotować na kartce, aby dłużej utkwiły w naszej pamięci.