Każdy maturzysta kończący liceum, jeszcze przed odebraniem świadectwa dojrzałości, musi podjąć decyzję o wyborze studiów. Ale decyzja ta obejmuje nie tylko sam kierunek studiów – ważny jest także ich tryb, czyli dzienny zwany stacjonarnym lub zaoczny.

Zwykle uważa się, że to studia stacjonarne są bardziej wartościowe i lepiej przygotowują do wybranego zawodu. Nie jest to jednak prawdą, a wiele zależy od samego studenta i jego zapału do zdobywania wiedzy i doświadczenia. Kiedy więc wybrać tryb niestacjonarny, jakie ma on plusy i minusy? I dlaczego warto iść na studia zaoczne? Oto lista solidnych argumentów, które przekonają Cię, że wybór ten nie będzie rozczarowaniem.

budynek uniwersytetu

Jakie są różnice między studiami stacjonarnymi i zaocznymi?

Podstawową różnicą między studiami dziennymi i zaocznymi są terminy, w jakich odbywają się wykłady. W pierwszym przypadku są to dni od poniedziałku do piątku, w drugim soboty i niedziele. I tu pojawia się pierwszy argument przemawiający za studiami zaocznymi – mianowicie godziny, w których prowadzone są zajęcia.

Jak jest na studiach stacjonarnych – dziennych?

Każdy, kto miał studenta wśród znajomych lub rodziny wie, że dość często zajęcia są zaplanowane na cały dzień – parę godzin do południa, później dłuższa przerwa, i znowu wieczorne ćwiczenia. Każdego dnia tygodnia wygląda to oczywiście inaczej. Ale i tak jest dużą niedogodnością i uniemożliwia swobodne planowanie innych zajęć.

Czy na studiach zaocznych jest prościej?

Na studiach zaocznych jest zupełnie inaczej, ponieważ ta sama ilość materiału musi zostać zrealizowana w ciągu dwóch, nie pięciu, dni. Dodatkowo tak zwane zjazdy nie są organizowane w każdy, lecz w co drugi weekend. Mamy więc potężne bloki wykładów i ćwiczeń. Z jednej strony może być to dość męczące, ale pozwala Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Dlaczego lepiej iść na studia zaoczne?

Powodów, dla których wybór studiów niestacjonarnych będzie wyborem trafionym, jest co najmniej kilka. Wymienimy i omówimy najważniejsze z nich. Być może przekonają Cię, że nie ma się czego obawiać, a na uczelni spędzisz najlepsze lata życia.

Koszty studiów – dlaczego studia niestacjonarne są tańsze?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których dobrze jest wybrać tryb zaoczny, jest ich niższy koszt. Z czego to wynika?

Za co musisz zapłacić studiując stacjonarnie?

W większości niewielkich miejscowości i małych miast w ogóle nie ma uczelni wyższych. Student uczęszczający na studia stacjonarne musi więc na czas ich trwania przenieść się tam, gdzie znajduje się wybrana przez niego placówka. A to rodzi potężne wręcz wydatki. Pierwszym z nich jest najem lokum – niezależnie od tego, czy będzie to akademik, czy prywatna stancja, trzeba za nie zapłacić. I to niemało – w skali miesiąca będzie to od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych.

Ile kosztują studia niestacjonarne i za co trzeba zapłacić?

Zupełnie inaczej jest w przypadku osób studiujących zaocznie. Jeśli wybierzesz właśnie ten tryb studiowania, a uczelnia położona jest w większym oddaleniu od Twojej miejscowości – wystarczy dwa razy w miesiącu dojechać do niej i wrocić po skończonym zjeździe. Niezależnie od tego, czy będziesz dojeżdżał autokarem, pociągiem, czy wykorzystasz własny samochód – i tak wyjdzie znacznie taniej niż wynajem mieszkania lub pokoju. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na wakacje, np. podróże.

Koszty czesnego – czy to jedyne wydatki na studiach?

Studia dzienne są darmowe, przynajmniej w teorii. Bo i ile nie obowiązuje czesne, o tyle musisz liczyć się z kosztami najmu pokoju w akademiku lub mieszkania, dojazdów z kwatery na uczelnię, wyżywienia czy zakupu artykułów codziennego użytku takich jak pościel czy choćby szklanki i talerze. A w miarę upływu czasu tych wydatków przybędzie.

Natomiast za studia niestacjonarne trzeba zapłacić czesne – zwykle jest to od 300 do 600 złotych miesięcznie, w zależności od uczelni i kierunku. Ale już nie musisz płacić za wynajem i kupować żadnych sprzętów.

Praca zarobkowa – czy można pogodzić ją ze studiami?

Czy student uczelni wyższej na studiach dziennych może podjąć się pracy zarobkowej? Oczywiście, że tak. Ale będzie kosztowało go to wiele wysiłku i możliwe jest właściwie tylko w weekendy i wieczory. Możesz więc pracować w sklepie, call center czy na helpdesku. Ale nie licz na duże pieniądze – czasem trzeba też odpocząć i przypomnieć sobie omawiany na wykładach i ćwiczeniach materiał. W czasie sesji musisz wziąć dłuższy urlop, inaczej będziesz musiał przystąpić do sesji poprawkowej lub poprawiać przedmiot w kolejnym roku akademickim. Możesz także liczyć na pomoc finansową rodziców, ale przecież nie każdy ma taką możliwość.

A jeśli musisz pracować i studiować jednocześnie?

Natomiast specyfika studiów zaocznych znacznie ułatwia pracę zawodową. System jest bardzo prosty – w tygodniu praca, a w co drugi weekend zjazdy. To oznacza, że co drugi weekend możesz poświęcić na odpoczynek lub życie towarzyskie czy realizowanie swoich pasji. Bez pośpiechu i nerwowego biegania z uczelni do pracy i z powrotem.

Poziom nauczania – czy rodzaj studiów ma na niego wpływ?

Zdaniem części osób studia dzienne pozwalają zdobyć wykształcenie na najwyższym poziomie, a ich absolwenci kończący uczelnie dzienne cieszą się ogromnym zainteresowaniem przyszłych pracodawców. Z drugiej strony mówi się, że studia zaoczne nie przygotują Cię do wykonywania zawodu, a poziom kształcenia jest na nich mizerny.

Opinię tę należy jednak włożyć między bajki – nie ma nic wspólnego z prawdą. Osoby bez szans na zdobycie dobrze płatnej pracy znajdziemy zarówno wśród absolwentów studiów dziennych (np. prawa), jak i zaocznych. Natomiast ludzi świetnie radzących sobie na rynku pracy także możemy spotkać zarówno wśród jednych, jak i drugich.

Nie ma więc żadnej reguły określającej jak będzie wyglądało Twoje życie zawodowe i czy odniesiesz w nim sukces. Wszystko zależy od Ciebie i od tego, ile energii, zaangażowania i pracy zainwestujesz w swój rozwój. Jeśli wybijesz się ponad przeciętność, osiągniesz sukces po studiach zaocznych. A jeśli poprzestaniesz na minimum, to i po najbardziej prestiżowych studiach dziennych pozostaniesz nieatrakcyjny dla ewentualnego pracodawcy.

Pamiętaj, że osoby, która będzie Cię zatrudniała, nie interesuje tryb, w jakim ukończyłeś studia. Prawda jest taka, że o wiele bardziej ważna jest odpowiednio ugruntowana wiedza i umiejętności.

Czy studenci niestacjonarni mają trudniej?

Niestety tak, dość dużą część materiału muszą przerobić i opanować samodzielnie, bowiem program na kierunkach stacjonarnych i zaocznych jest podobny. Musisz także samodzielnie zorganizować sobie praktyki. Ale jest to trudność, którą pokonasz dzięki systematycznej i sumiennej nauce. Nie możesz więc dopuścić do powstania zaległości – znajdź czas i ucz się wieczorami lub w wolne weekendy, choćby po pół godziny dziennie – dzięki sumienności bez problemu uzyskasz dyplom. A jeśli jakaś tematyka sprawia Ci szczególne problemy, w każdej chwili możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do swoich nauczycieli i wykładowców.

Jak pogodzić życie rodzinne ze studiami?

Ten aspekt także należy wziąć pod uwagę, niezależnie od tego, czy pod pojęciem rodziny kryją się Twoi rodzice lub dziadkowie wymagający codziennej pomocy, czy też współmałżonek i dzieci.

Jeśli masz pod opieką rodzinę, prawdopodobnie musisz także pracować. A wtedy codzienne uczestniczenie w zajęciach okazuje się zwyczajnie niemożliwe.

Natomiast studia niestacjonarne nie będą kolidowały z Twoim życiem rodzinnym w żaden sposób – zajmują zaledwie cztery dni w miesiącu, a nie dwadzieścia. To robi ogromną różnicę.

Organizacja życia osobistego będzie więc bardzo prosta i nie będzie wymagała wielkiego poświęcenia, jeśli wybierzesz studia zaoczne.

Legendarne życie studenckie

Życie studentów słynie z hucznych imprez do białego rana, koncertów i radosnych ognisk w odludnych okolicach. Czy stracisz je w trakcie studiów zaocznych? Niekoniecznie. Z pewnością będzie ono mniej intensywne, ale także da Ci możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi. Wcale nie musisz iść na studia dzienne, żeby mieć okazję do spotkań towarzyskich – wszystko zależy od tego, jakich ludzi spotkasz w swojej grupie.

Kiedy więc warto wybrać studia niestacjonarne?

Usystematyzujmy więc informacje, które do tej pory omówiliśmy – kiedy studia zaoczne będą dobrym wyborem? Sytuacji, w których warto wybrać właśnie je, jest kilka.

Kiedy nie dostałeś się na studia dzienne

To żaden wstyd, czasem wystarczy, że brakuje Ci kilku punktów, a ilość kandydatów na wybrany przez Ciebie kierunek jest duża, a szansa na studia dzienne przepada. Ale ta szansa nie pojawia się jedynie raz. Warto wtedy wybrać system niestacjonarny zamiast tracić cały rok czekając na kolejną rekrutację. A jeśli koniecznie chcesz studiować stacjonarnie, po pierwszym roku możesz próbować się na nie przenieść – na wielu uczelniach to nie problem. Wówczas musisz mocno przyłożyć się do nauki przez cały semestr, bowiem decydująca będzie z pewnością średnia Twoich ocen.

Kiedy pracujesz zawodowo

Kiedy pracujesz w ciągu tygodnia, a chcesz lub musisz skończyć studia, to także najlepszym wyborem będą studia niestacjonarne. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której pracujesz w konkretnym zawodzie i nagle pojawiła się potrzeba posiadania przez Ciebie stosownych uprawnień, jak i takiej, w której pragniesz po prostu uzupełnić swoją wiedzę i tym samym zdobyć dodatkowe kwalifikacje. To dobry wybór także dla tych osób, które szukają lepszego pomysłu na siebie, na nowy biznes, lub z jakichś powodów pragną się przebranżowić. Dlatego studenci zaoczni to ludzie w różnym wieku.

Kiedy masz rodzinę

Studia niestacjonarne pozwolą Ci zaoszczędzić naprawdę dużo czasu. A jeśli nie absorbuje Cię codzienna nauka i zajęcia, możesz częściej spędzać czas w domu ze swoimi bliskimi.

Jak widzisz nie ma się czego obawiać. NIższe koszty, mniejsza ilość czasu spędzonego na wykładach i ćwiczeniach, a do tego możliwości podjęcia pracy sprawiają, że studia zaoczne są doskonałym wyborem dla każdego – to wspaniałe doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here