Obecnie problemy ze znalezieniem ma większa część społeczeństwa. Wynika to z niesamowicie wysokich cen na rynku. W efekcie mała część społeczeństwa jest w stanie w ogóle myśleć o kupnie swojego mieszkania. Stąd popularność mikrokawalerek czy mieszkań typu salon+aneks kuchenny+sypialnia. Oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia się do dużo mniejszego miasta, gdzie ceny będą niższe. Istnieje także możliwość wybudowania domu na obszarze zdala od miasta, ale w dalszym ciągu jest ono osiągalne (tak by dojechać do pracy). Ciekawym rozwiązaniem może być wtedy dom jednorodzinny. Oczywiście dom kojarzy nam się z wysokimi kosztami. Nie musi tak być! Na polskim rynku pojawiły się domy z prefabrykatów (czyli produkowane w fabryce), które składa się na miejscu budowy w jeden dzień, Oczywiście do tego trzeba dołożyć czas oczekiwania na całe wykończenie. Jednym z nich jest dom firmy Solace, dzięki któremu można zredukować rachunki za prąd i ogrzewanie do minimum! Co więcej, w lepszych okresach możemy wyjść nawet na plus. Fotowoltaika i dobra izolacja domu to klucz do sukcesu.
Za 150 000 zł netto można kupić dom Solace w wersji szczelnej, pasywnej, spełniającej wymogi NF15 (budynku pasywnego). Niestety trzeba jeszcze liczyć przynajmniej 70 000 zł na wykończenie i działkę, która może kosztować od parunastu do paruset tysięcy złotych. W praktyce zapłacimy za pasywną wersję domu Solace mniej więcej tyle, ile kosztuje w Krakowie mieszkanie, które ma 40m2.
Fotowoltaika i domyślne wyposażenie
- panele fotowoltaiczne (system grzewczy) i falownik
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
- bojler
- klimatyzator i kurtynę powietrzną
Konstrukcja domu opiera się głównie na dwóch podstawowych materiałach. Pierwszym jest płyta MFP (zbudowana ze sprasowanych trocin). Drugim elementem konstrukcji budynku jest piana poliuretanowa od firmy Lallafom USA, pełniąca rolę termoizolacji XXI wieku, z ekologicznym środkiem spieniającym, nie zawierającym szkodliwych dla środowiska związków.
Ogrzewanie i klimatyzacja
Dom jest wyposażony w pompę typu powietrze-powietrze (HVAC), która w pełni realizuje grzanie oraz klimatyzację budynku, oraz pompę ciepła do c.w.u. Dzięki niej możliwe jest chłodzenie budynku w lecie i ogrzewanie go zimą. Co najważniejsze, pompa jest w 100% z energii elektrycznej z paneli PV. Natomiast pompa c.w.u służy jako centrala wody użytkowej z odzyskiem ciepła, przez co staje się bardzo oszczędna w eksploatacji. Co więcej, stosunkowo mała kubatura, brak możliwości otwierania okien sprawiają, że niewiele energii potrzeba, by ogrzać czy schłodzić budynek. Ważnym aspektem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która dzięki rekuperatorowi i znajdującemu się w nim wymienniku ciepła odzyskuje ciepło z zużytego powietrza. Regulatory temperatury kontrolują pracę całego systemu.
Dom z prefabrykatów to nie tylko oszczędność. To przede wszystkim ekologiczne podejście do budownictwa. Co więcej, przy montażu fotowoltaiki i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie musimy się martwić o docieplanie budynku poprzez piece, kotły etc. Izolacja domu z ekologicznych materiałów jest w stanie zapewnić mieszkańcom komfort cieplny.