Jedną z gałęzi branży księgowości jest doradztwo podatkowe, co więcej – jest to gałąź prężnie się rozwijająca. Coraz więcej firm nawiązuje współpracę z biurami podatkowymi, zlecając zajmowanie się sprawami fiskusa na zewnątrz firmy. Proceder ten nie jest niczym dziwnym, bowiem w biurach tych pracują najlepsi specjaliści od prawa podatkowego – a komu, jak nie specjaliście poświęcić tak delikatny, a jednocześnie szalenie istotny aspekt działalności przedsiębiorstwa, jakim niewątpliwie jest kwestia podatków i wiążąca się z nią odpowiedzialność finansowa?

Dlatego w większych miastach nie jest trudno o porządne doradztwo podatkowe. Wrocław, Poznań, Łódź, Warszawa i wiele innych większych miast mogą pochwalić się dziesiątkami (jeśli nie setkami) firm o takim profilu działalności.

Czym się zajmują biura doradztwa podatkowego? Głównie podatkami pośrednimi oraz usługami księgowymi, ale również doradztwem w zakresie postępowania podatkowego, płac, cen transferowych i tym podobnymi. Pracownicy tych biur zajmują się udzielaniem porad, przygotowywaniem raportów i opinii, przekazują swoim klientom wyjaśnienia – nie tylko w sprawach samych podatków, ale w ogóle w kwestii różnego rodzaju rozliczeń publicznych. Pracownicy biur oraz kancelarii podatkowych są więc ludźmi o bardzo wysokich kompetencjach – i to na nie jednym polu.

Kto jest klientem doradzcy podatkowego?

Z racji tego, że doradzcy podatkowi zajmują się księgowością oraz szeroko pojętymi podatkami, do ich najczęstszej klienteli należą właściciele średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Co ciekawe, przedsiębiorcy ci często polecają sobie nawzajem dobre biura oferujące doradztwo podatkowe. Wrocław i kilka innych większych miast doczekały się nawet specjalnych portali internetowych, na których przedsiębiorcy oceniają i polecają sobie biura oraz kancelarie podatkowe.

Obecni właściciele firm to jednak nie jedyni klienci doradzcy podatkowego. Z usług tego fachowca często korzystają również ci, którzy firmę chcą dopiero założyć oraz ci, którzy starają się o jakąś dotację.

O etyce zawodu doradcy

Nie każdy może zostać doradcą podatkowym. Z racji tego, że jest to zawód zaufania publicznego, każdy musi zdać egzamin państwowy, zanim zabierze się za doradztwo podatkowe Wrocław. W Warszawie i kilku innych większych polskich miastach istnieją nawet specjalne szkoły wieczorowe, które przygotowują do tego egzaminu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą być pewni, że ich finanse spoczywają w kompetentnych rękach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here