Dysk zewnętrzny do konsoli

Choć konsola 4 jest wyposażona w napęd o stosunkowo sporej pojemności, może zdarzyć się, że ilość miejsca okaże się niewystarczająca. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których z tego samego urządzenia korzysta wiele osób. W takiej sytuacji warto postawić na dysk zewnętrzny.

Dodatkowa pamięć do konsoli 4 – dysk wewnętrzny a zewnętrzny

Gdy chcemy zwiększyć ilość miejsca dostępną w pamięci naszej konsoli, mamy do dyspozycji dwie opcje. Na rynku znajdziemy różne warianty dysków dedykowanych do konsoli 4 – zarówno do zamontowania jako część konstrukcji sprzętu, jak i podłączane zewnętrznie. Wielu użytkowników całkowicie odrzuca jednak pierwszą z podanych opcji, czyli zastosowanie dysku wewnętrznego.

Za postawieniem na zewnętrzny napęd przemawia przede wszystkim fakt, że skorzystanie z takiego urządzenia nie skutkuje utratą gwarancji. To znacznie łatwiejszy proces niż montaż dysku zewnętrznego – w tym przypadku musimy rozłożyć całe urządzenie i dopiero wtedy zastąpić oryginalny komponent bardziej pojemnym zamiennikiem. Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca i nie wymaga dodatkowych kabli, jednak przejście przez tę procedurę może być nieco problematyczne. Dodatkowo po takim zabiegu konsola nie jest już objęta oficjalnym wsparciem producenta – podobnie jak przy wymianie na własną rękę dowolnego innego komponentu.

Podłączenie dysku zewnętrznego przebiega bardzo szybko i zazwyczaj wymaga jedynie skorzystania z odpowiedniego przewodu. Czasami potrzebne jest także odpowiednie sformatowanie nośnika – możemy to zrobić z poziomu konsoli, przechodząc do adekwatnej opcji w ustawieniach.

Dlaczego warto wybrać przenośny dysk do konsoli 4?

Dla wielu użytkowników to właśnie przenośny dysk do konsoli 4 jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w razie potrzeby rozszerzenia dostępnej pamięci. Warto podkreślić, że wsparcie dla tego typu nośników zostało wprowadzone w aktualizacji 4.50. Jest to wersja oprogramowania, która pojawiła się w marcu 2017 – aktualnie praktycznie każdy egzemplarz konsoli 4 działa już na nowszej wersji systemu.

Zewnętrzny dysk twardy umożliwia powiększenie przestrzeni na gry i inne multimedia, takie jak filmy czy zdjęcia. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które możemy wykorzystać w celu przeniesienia ulubionych tytułów z konsoli 4 na konsolę nowszej generacji – warto mieć to na uwadze, gdy planujemy w przyszłości zakup konsoli 5. Zanim jednak przejdziemy do podjęcia decyzji w kwestii dysku, powinniśmy przeanalizować jeszcze szczegółowe aspekty techniczne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dysk zewnętrzny do konsoli 4?

Jeżeli planujemy kupić dysk zewnętrzny do konsoli 4, należy także zadbać o obsługę odpowiedniej formy połączenia z konsolą. Konsola 4 obsługuje dodatkowe komponenty z interfejsem USB 3.0 – sprzęty wspierające jedynie starsze standardy nie będą działać poprawnie. Najmniejszy wspierany rozmiar to 250 GB, jednak najczęściej spotkamy się z modelami o pojemności 2 TB. Ważną kwestią jest technologia wykorzystana w konstrukcji napędu – dwa podstawowe warianty to SSD i HDD, czyli odpowiednio dyski półprzewodnikowe i dyski twarde. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, jednak napęd SSD oferuje zauważalnie większą wydajność ze względu na nawet kilkakrotnie szybszy odczyt i zapis danych w zależności od wybranego modelu. Wśród dostępnych na rynku modeli warto wyróżnić propozycje takie jak Samsung T5 – napęd wykonany w technologii SSD, który osiąga prędkości transferu na poziomie aż 500 MB/s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here