Egzamin ósmoklasisty – dlaczego warto się do niego przyłożyć?

Egzamin ósmoklasisty pierwszy raz zostanie przeprowadzony w 2019 roku. Jest to spowodowane zmianą w systemie edukacji. Jest on obowiązkowy, natomiast nie można go nie zaliczyć, gdyż tak naprawdę nie ma ustalonego minimalnego wyniku. Jednak każdy uczeń musi to niego podejść, aby ukończyć szkołę.

Egzamin ósmoklasisty – co warto wiedzieć

Same słowo egzamin wywołuje już w uczniach i ich rodzicach strach. W końcu nowa ustawa sprawia, że wiele osób jest po prostu nie pewnych i nie wie, co je czeka. Wbrew pozorom nie jest to duża zmiana, gdyż w poprzednim systemie szkolnym uczniowie przystępowali do egzaminu gimnazjalnego. Aktualnie będzie podobnie, uczniów czeka test z 3 przedmiotów, takich, jak język polski, matematyka oraz język obcy. Od 2022 roku egzamin ósmoklasisty będzie obejmował jeszcze jeden przedmiot.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – dlaczego jest tak ważne?

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak poważny egzamin w życiu ucznia. Dlatego należy podejść do niego z pełnym zaangażowaniem. Często określany jest też mianem małej matury, co dodatkowo dodaje mu rangi ważności. Niewątpliwie bardzo ważne jest tutaj przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Zatem warto, aby uczeń systematycznie i regularnie powtarzał zdobytą w szkole wiedzę. Przy czym może np. korzystać z dedykowanych dla niego repetytoriów. Warto zastanowić się nad zagadnieniami, które są dla ucznia najtrudniejsze. Ważną rolę w tym procesie odgrywa również nauczyciel, który powinien odpowiednio zaplanować zajęcia lekcyjne . Tak naprawdę należy codziennie powtarzać partię materiału, gdyż system zakuć, zdać, zapomnieć, absolutnie się tutaj nie sprawdzi, ponieważ taka wiedza będzie wymagana od ucznia na dalszym etapie edukacji.

Per aspera ad astra

Mottem wszystkich ważnych egzaminów, jest łaciński slogan: per aspera ad astra, czyli do gwiazd, przez pokonywanie trudności. Choć część uczniów uważa, że ten egzamin jest mało istotny, to tak naprawdę są oni w dużym błędzie. Egzamin ósmoklasisty to przepustka do kolejnego etapu rekrutacji. To, że egzaminu nie można nie zdać, nie oznacza, że nie może on zaważyć na wyborze szkoły. Szkoły branżowe, czy też licea będą brały pod uwagę wynik egzaminu, który w dużej mierze będzie decydował o przyjęciu do następnej wymarzonej szkoły. Materiałów do egzaminu ósmoklasisty jest naprawdę wiele, dlatego kluczową rolę pełni tutaj systematyczność. Słuchanie na zajęciach i wykonywanie poleceń nauczycieli, a także odrabianie prac domowych jest ważne, aby utrwalić wiedzę. Wtedy też wystarczą tylko codzienne i krótkie powtórki, a egzamin ósmoklasisty nie powinien wywoływać, ani strasu, ani też przerażenia.

Sukces w zasięgu ręki

Każdy człowiek ma jakieś predyspozycję. Dla jednych królowa nauk jest czystą przyjemności, natomiast część osób musi wiele ćwiczyć, aby przyswoić materiał. Dlatego też przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty jest niezwykle istotne. Trzeba powtarzać wiedzę oraz dużą uwagę poświęcić elementom, z którymi ma się największy problem Otóż wynik osiągnięty na egzaminie będzie decydował o dalszym etapie edukacji i w dużej mierze wpływał na przyszłość. Dostanie się do prestiżowego liceum jest przepustką w drodze na wymarzone studia. Niestety może się tak zdarzyć, że źle napisany egzamin spowoduje, że uczeń nie tylko nie dostanie się do wymarzonego liceum, ale również nie zostanie przyjęty do jakiejkolwiek szkoły średniej i marzenia o studiach mogą rzeczywiście znaczenie się oddalić. W takiej sytuacji pozostanie tylko szkoła branżowa, jeszcze do niedawna nazywana zawodową. Słabsi uczniowie, którzy wykazują zdolności techniczne, czy też inne talenty manualne dzięki dobremu napisaniu egzaminu będą mogli wybrać ciekawy kierunek w szkole branżowej i zostać np. mechanikiem samochodowym, ale dostanie się do takiej szkoły również wymaga osiągnięcia dobrego wyniku.

Materiały do egzaminu ósmoklasisty są ważne, aby dobrze powtórzyć materiał. Zatem również w gestii rodziców leży sprawdzanie zeszytów ćwiczeń, pomoc w nauce, czy też powtarzanie z dzieckiem materiału. Systematyczność i ciężka praca pomoże dostać się do dobrej szkoły, a to z kolei pierwszy krok milowy w zawodowej drodze ucznia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here