Co roku tysiące absolwentów szkół średnich staje przed wyborem studiów. Niewątpliwie, to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu młodego człowieka. To od niej w głównej mierze zależy przyszłość zawodowa. Wybór ten poparty jest często różnymi czynnikami. Niektórzy aplikując na określony kierunek kształcenia mają na celu rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Inni zaś dokonują wyboru na podstawie predyspozycji do pracy w zawodzie. Każde z ukierunkowań jest dobre, gdyż ma na celu indywidualne preferencje jednostki. Obejmuje aspekty, które są najlepsze dla młodego człowieka. Zastanawiasz się, co warto studiować? Jaki kierunek studiów umożliwi Ci rozwijanie swoich pasji, a jednocześnie zapewni realną pracę po ukończeniu edukacji? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze studiów?

Zdaniem wielu dorosłych studia to najlepszy okres w życiu człowieka. Dzięki nim możliwe jest zdobywanie nowej, niezbędnej wiedzy, jak również nawiązywanie nowych znajomości czy nauka samodzielności. Kluczowym czynnikiem, którym powinna kierować się młoda osoba to przede wszystkim podejmowanie decyzji w zgodzie ze sobą. Nieodłącznym elementem tego procesu jest poznanie siebie i określenie tego, co faktycznie chcę robić w życiu. Nauka w szkole wyższej podjęta pod naciskiem innych zwykle nie przynosi satysfakcji. Wręcz jest przytłaczająca, dlatego starajmy się tego uniknąć. Kolejną ważną kwestią jest określenie swoich mocnych i słabych stron. Wybierajmy tego typu kierunki studiów, w których czujemy się pewni swoich umiejętności. W konsekwencji tego nauka na danej uczelni będzie dla nas przyjemnością, a praca, którą podejmiemy w przyszłości będzie satysfakcjonująca.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Szereg propozycji pojawiających się na rynku usług edukacyjnych w Polsce jest zadziwiająca. Absolwent szkoły średniej do wyboru ma mnogość rodzajów studiów, począwszy od trybu dziennego, przez zaoczny, uczelnię państwową oraz prywatne uczelnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub innych miastach. Z poszczególnych działów zazwyczaj wyodrębnia się humanistyczne i ścisłe. Jednak istnieją też takie, które nie da się przypisać do żadnego z nich, np. grafik komputerowy. To świetne rozwiązanie dla osób kreatywnych, jak również uzdolnionych artystycznie. Wiele młodych decyduje się na kształcenie na kierunku, który zapewnia pracę po jego ukończeniu, należą do nich między innymi: informatyka, transport i logistyka, prawo czy finanse. W przypadku, gdy wybierzemy kierunek, który rzadko poszukiwany jest na rynku pracy, musimy liczyć się z trudnościami na drodze zawodowej. Do takowych należą wszelkie studia humanistyczne, socjologiczne i psychologiczne. Pomimo to, przy wyborze studiów należy kierować się indywidualnymi zainteresowaniami.

edukacja

Gdzie studiować?

Wiele kierunków realizowanych jest na adekwatnych do nich uczelniach. Tak więc, grafikę można studiować na uczelniach techniczno-artystycznych. Informatykę, finanse czy transport i logistykę – na uniwersytetach bądź politechnikach. Rodzaj uczelni ma ścisły związek z poszczególnymi typami zajęć. Dlatego, ubiegając się o dany wydział, powinniśmy zwrócić uwagę na program zajęć i ocenić, czy owy kierunek studiów spełnia nasze aspiracje i wymagania. Oprócz tego warto zapoznać się z programem nauczania zawartym na stronie internetowej danej uczelni. Dzięki temu w domowym zaciszu będziesz mógł dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod wybraną nazwą kierunku Co więcej, dzięki różnego rodzaju forum i grupom społecznościowym, istnieje możliwość zintegrowania się ze studentami wyższej szkoły. Dni otwarte organizowane w placówce, to również okazja by przyjrzeć się bliżej Twojej przyszłej szkole.

Czy warto?

Myśląc o nauce w szkole wyższej przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcę ją podjąć. Niewątpliwie ukończona szkoła wyższa zwiększa szanse na znalezienie pracy, ponadto umożliwia rozwijanie indywidualnych pasji, pogłębianie wiedzy i zainteresowań. Na pytanie czy warto, odpowiedź jest prosta. Warto, ale tylko wtedy, gdy decyzja o podjęciu studiów jest podejmowana z potrzeby realizacji własnych pragnień i celów. W przypadku, kiedy absolwent szkoły średniej wybiera studia pod presją otoczenia, możemy być pewni, iż nie przyniosą one spektakularnych efektów. Jeśli nie czujemy potrzeby podjęcia edukacji w wyższej szkole – nie decydujmy się na nią, ale również nie rezygnujmy z samorozwoju.

Najpopularniejsze kierunki studiów 2019

Prawo

Do jednego z najpopularniejszych kierunków studiów bez wahania zalicza się prawo. Każdego roku setki absolwentów szkół średnich wybierają owy wydział. Konkurencja rośnie, jednak wykwalifikowani prawnicy wciąż mają szansę na dobrą pracę. W zawodzie tym niezwykle ważna jest wytrwałość i chęć ciągłego kształcenia, bowiem edukacja prawnika nie kończy się wraz z ukończeniem kierunku. Ciągłe podnoszenie kompetencji to niewątpliwie jedna z cech charakterystycznych dla tego zawodu. W większości przypadkach konieczne jest podjęcie aplikacji sędziowskiej, radcowskiej bądź adwokackiej. To kierunek stworzony dla zdeterminowanych osób.

symbol prawa

Finanse i ekonomia

Finanse i ekonomia wciąż uważane są za jeden z najlepszych kierunków. Zapotrzebowanie na absolwentów tego wydziału pozostaje od kilku lat niezmienne. W związku z tym istnieje szansa, iż każdy, kto ukończył ten dział studiów, ma możliwość uzyskania pracy w zawodzie, zarówno w małych firmach, jak i nieco większych przedsiębiorstwach. To kierunek stworzony dla osób o umyśle ścisłym. Wymagana jest umiejętność analitycznego myślenia. Jeśli lubisz świat cyfr i liczb i pragniesz rozwijać się w zawodzie tj. doradca finansowy, kontroler finansowy, audytor bądź makler papierów wartościowych, koniecznie musisz rozważyć tę opcję.

Transport i Logistyka

Podobnie jak finanse, tak transport i logistyka wymagają umiejętności zarówno analitycznego, jak i strategicznego myślenia. Jeśli Twoją mocną stroną jest planowanie, warto rozwinąć swoje zdolności na tym kierunku. Doświadczenie, które zyskasz pracując w tej branży, niewątpliwie umożliwi Ci dobre zarobki. W Polsce dział logistyki i transportu rozwija się zadziwiająco szybko, dlatego też ciągle wzrasta zapotrzebowanie na zatrudnienie zawodowców. Ponadto sektor ten oferuje rozwój nie tylko na polskim, ale również zagranicznym rynku.

samochód ciężarowy

Informatyka

Wizja wysokiego wynagrodzenia i wysokie zapotrzebowanie na specjalistów co roku przyciąga absolwentów szkół wyższych na wydział informatyczny. Aby móc zostać profesjonalnym informatykiem niezbędna jest podstawowa wiedza z owej dziedziny nauki. Studia informatyczne wymagają od kandydata wiele wyrzeczeń i poświęceń, ale w zamian dają wiele satysfakcji. W dziale tym obowiązkowe jest bycie na bieżąco z każdymi nowinkami technologicznymi. Informatyka należy do jednego z najbardziej opłacalnych kierunków, dlatego, jeśli interesujesz się tą branżą, możesz śmiało ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek.

Automatyka i Robotyka

Automatyka i robotyka to bez wątpienia ciekawy kierunek edukacji. Z uwagi na fakt, iż nie jest jeszcze bardzo rozwinięty w Polsce, zapotrzebowanie na absolwentów tego działu ciągle wzrasta. W czasie nauki studentom przyznawane są wysokie stypendia motywacyjne. Osoby, które zdecydowały się na kształcenie w danym kierunku, mają nieustanną szansę rozwoju. W przypadku, kiedy kandydat na studia wyróżnia się chęcią poznania nowych, innowacyjnych technologii, należy zwrócić uwagę na kierunek kształcenia, jakim jest automatyka i robotyka.

Medycyna

Setki młodych osób aplikują na studia medyczne, jednak tylko część z nich jest w stanie je ukończyć. Powodem są trudności i wymagania, które stawia medycyna. Jednak nie należy się zrażać. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na kierunek przede wszystkim powinna charakteryzować się chęcią pomocy innym osobom, jak również nieocenionym zapałem, cierpliwością i wytrwałością. Oprócz tego warto pamiętać, iż zawód lekarza jest bardzo odpowiedzialny. Ponadto praca jest bardzo wyczerpująca, wymagająca myślenia i bezgranicznego oddania swoim pacjentom. W społeczeństwie zapotrzebowanie na pediatrów, chirurgów, onkologów, neurologów oraz wielu innych specjalistów jest bardzo duże.

medycyna chirurgia

Farmacja

W razie, gdy Twoją mocną stroną jest chemia, a przy tym lubisz pracę z ludźmi, wówczas warto pomyśleć o aplikacji na kierunek, jakim jest farmacja. Nauka działu wiąże się z niemałym wysiłkiem, jednak umożliwia pogłębianie wiedzy w zakresie swoich pasji. Zawód farmaceuty najczęściej ma związek z pracą w aptece, więc wymagane są zdolności interpersonalne. Dodatkowo, to bardzo odpowiedzialna praca, gdyż niekiedy wymagane jest sporządzenie własnych roztworów lekowych na podstawie recepty. Obecnie, zapotrzebowanie na farmaceutów jest wysokie. Badania przeprowadzone na UJ wykazały, iż absolwenci kierunku farmacji, tuż po zakończeniu kształcenia otrzymali oferty pracy. Dlatego jeśli interesujesz się chemią – warto spróbować swoich sił.

Dietetyka

Dietetyka to kierunek stworzony dla osób, które interesują się kwestią zdrowego żywienia. Dzisiaj uważany jest za jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów w Polsce i na świecie. Ludzie coraz więcej uwagi zwracają na to, co jedzą. Chcą zdrowo się odżywiać, redukować nadwagę i często zwracają się po pomoc do profesjonalnego dietetyka. Oprócz świadczenia prywatnych usług, specjaliści z pewnością znajdą zatrudnienie w ośrodkach zdrowia czy restauracjach.

Budownictwo

To kierunek stworzony dla kreatywnych osób, które uwielbiają projektować i konstruować. Budownictwo to branża, która niezmiennie od lat jest opłacalna. Oprócz zatrudnienia, absolwent może otworzyć własną, prywatną firmę.  Niemal co chwilę powstają plany na nowe obiekty, osiedla czy budowy. W każdym przypadku jest potrzebny rzetelny realizator. Kształcenie w tej dziedzinie nie jest łatwe. Wymaga zapoznania z obszerną wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną. Samodzielnie wykonana praca daje wiele radości, jak również satysfakcji.

budowa obiektu

Podsumowanie

Wybór kierunku studiów przez wiele osób uważany jest za pierwszy krok w dorosłe życie. Rynek edukacji oferuje szeroki wachlarz kierunków studiów. Dzięki temu każdy z absolwentów szkoły średniej z pewnością wybierze coś na miarę swoich możliwości. Jeśli nie wiesz jakie studia wybrać, zaufaj swojej intuicji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here