Gdzie założyć konto oszczędnościowe dla emeryta?

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać – jest to możliwe również po przejściu na emeryturę. Aby jednak odkładanie środków było bezpieczne i nie wiązało się z żadnym ryzykiem, warto postawić na konto oszczędnościowe. Sprawdź, gdzie je założyć na korzystnych warunkach finansowych.

Obecnie konta oszczędnościowe nie pozwalają na osiągnięcie spektakularnych zysków – tak, jak to miało miejsce choćby kilka lat temu. Odsetki mogą być jednak wyższe od przeciętnych – wszystko zależy od tego, gdzie założysz rachunek oszczędnościowy. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre banki proponują konta na preferencyjnych warunkach.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Trudno wprost odpowiedzieć na to pytanie i podać konkretne kwoty. Znaczenie ma wiele czynników, wśród których istotna jest wysokość oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym większych kwot można się spodziewać.

Aby oszacować zysk, można wykorzystać internetowy kalkulator. Konto oszczędnościowe będzie opłacalne pod warunkiem systematycznych wpłat oraz oprocentowania rosnącego wraz z kapitałem. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, w przypadku którego można uzyskać nawet do 0,8% w skali roku. Takie oprocentowanie naliczane jest przy depozycie w zakresie 50 000-399 999,99 zł.

Załóżmy, że udało ci się zgromadzić 120 000 zł. Zysk miesięczny w przypadku oprocentowania na poziomie 0,8% w skali roku wyniesie  prawie 62 zł!

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Przy wyborze dobrego konta oszczędnościowego warto uwzględnić kilka innych czynników. Znaczenie mają m.in.:

  • opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego
  • koszty prowadzenia rachunku osobistego
  • prowizja za przelewy z konta oszczędnościowego na dowolny rachunek bankowy.

Ważne są zatem wszystkie wydatki dotyczące konta osobistego i oszczędnościowego. Dlaczego? Jeśli będą zbyt wysokie, opłaty mogą przewyższyć możliwe do osiągnięcia zyski. Wówczas korzystanie z rachunku oszczędnościowego – zamiast prowadzić do wzrostu kapitału – będzie powodowało ubywanie środków.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Jeżeli zależy ci na odkładaniu pieniędzy na emeryturze – po to, aby zrealizować dowolny cel, konto oszczędnościowe nadaje się do tego znakomicie.

  • Oszczędzanie bez ryzyka

Nie musisz obawiać się o zgromadzony kapitał – zostaje on nienaruszony nawet w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości. Wówczas wpłacone pieniądze zwróci Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

  • Stały dostęp do środków

Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są do twojej dyspozycji. Możesz z nich korzystać w dowolnym momencie – ich wypłata (w części lub całości) nie skutkuje utratą dotychczas wypracowanych zysków. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów za wykonanie przelewów wewnętrznych lub zewnętrznych. Takie działanie pozwala jednak zwiększyć motywację do oszczędzania, niejako zniechęcając do korzystania z oszczędności bez wyraźnej potrzeby.

Kto powiedział, że na emeryturze nie można odkładać pieniędzy? To dobrym moment, aby oszczędzać – zgromadzone środki pozwolą na realizację nawet najśmielszych marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here