Dobrze napisane CV to pierwszy krok w zdobyciu wymarzonej i satysfakcjonującej pracy. Niestety wielu pracodawców nadal otrzymuje życiorysy, które nie spełniają podstawowych warunków merytorycznych czy estetycznych. Tymczasem przygotowanie skutecznego i profesjonalnego CV nie jest trudne. Zobacz jak napisać CV i zaciekawić potencjalnego pracodawcę swoją osobą.
CV to wizytówka kandydata oraz pierwsza próba przekonania pracodawcy do własnej kandydatury. Od tego, czy będzie ono wartym uwagi dokumentem, uzależnione czy kandydat zostanie zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji, czyli na rozmowę kwalifikacyjną. Sprawia to, że do przygotowania CV trzeba podejść z dużą uwagą i zaangażowaniem. Źle przygotowany życiorys może przekreślić szansę na zdobycie pracy.
Jak napisać CV? Format i długość życiorysu
CV to podsumowanie dotychczasowej kariery zawodowej. Jego celem jest również zaprezentowanie posiadanych umiejętności i kompetencji. Długość dokumentu nie powinna przekraczać jednej strony A4. W przypadku, jeżeli doświadczenie kandydata jest obszerne i duże dopuszczalne jest CV przesłane na dwóch stronach A4. Jeżeli pracodawca chce otrzymać CV w formie papierowej, trzeba pamiętać, aby wydrukować poszczególne strony na osobnych kartkach. Natomiast jeśli życiorys wysyła się drogą elektroniczną, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni format dokumentu. Porządnym formatem jest pdf. CV lepiej nie wysłać w formacie doc., czy też innym edytowalnym pliku.
Jak napisać CV? Czcionka i elementy graficzne
W CV przede wszystkim liczy się treść. Przyszłego pracodawcę interesuje głównie to jakimi kompetencjami i doświadczeniem może pochwalić się kandydat. Nie oznacza to jednak, że dokument ma nie wyglądać schludnie i estetycznie. W CV powinna królować standardowa czcionka, w dobrze widocznym kolorze, odznaczającym się od tła dokumentu. Najlepiej jest zrezygnować z ozdobnych liter, które mogą być nieczytelne.
Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie CV elementami graficznymi. Mogą one przybierać formę ikon czy wykresów. Takie elementy doskonale sprawdzają się do przestawienia poziomu swoich umiejętności np. znajomości programów komputerowych czy języków obcych. Zastosowanie grafiki sprawia, że CV będzie wyróżniać się z tłumu innych nadesłanych dokumentów. Dodając grafikę do CV, należy jednak pamiętać, aby nie zdominowała ona treści. Oprawa graficzna ma gwarantować, że dokument będzie czytelny i przejrzysty.
Jak napisać CV? Co napisać w treści życiorysu?
Najbezpieczniej i profesjonalnie jest przygotować osobne CV dla każdego pracodawcy, zawierając w nich komplet informacji poszukiwanych przez rekrutera. Dedykowane CV zwiększa szanse kandydata.
Bez względu jednak na to, czy przygotowujesz CV dedykowane czy posiadasz jeden standardowy dokument, musisz w i zawrzeć:
a. Dane osobowe, czyli imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail; dodatkowo możesz uzupełnić informacje o miejsce zamieszkania oraz datę urodzenia;
b. Doświadczenie zawodowe – jest to najważniejsza cześć CV, której powinno się poświęcić najwięcej czasu; poszczególne punkty powinny zawierać nazwę i czas pracy w instytucjach, zajmowane stanowisko oraz wypunktowanie najważniejszych obszarów odpowiedzialności; wykaz należy rozpocząć od ostatniego zajmowanego stanowiska;
c. Wykształcenie- podsumowanie etapów edukacji powinno również nastąpić w odwrotnej chronologii; w tym punkcie można zrezygnować z przedstawienia szkoły średniej i skupić się od razu na studiach;
d. Umiejętności – w tym module warto pochwalić się umiejętności i kompetencjami, które się posiadać i które sprawiają, że jest się dobrym w swojej pracy; warto przemyśleć, jakie się wymienia i nie bazować tylko na tych standardowych; o przykłady zastosowania konkretnych umiejętności, można być poproszonym na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego nie warto kłamać w tym punkcie;
e. Kursy/szkolenia/certyfikaty – chęć rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji jest niezwykle ceniona przez pracodawców, stąd warto pochwalić się umiejętnościami zdobytymi na kursach czy szkoleniach potwierdzonymi oficjalnymi dokumentami.
Dodatkowe informacje CV
Oprócz wyżej wymienionych podstawowych danych do CV można wpisać również informację o zainteresowaniach i hobby. Warto tu podać konkretne obszary tematyczne np. literatura rosyjska z XX wieku. Mile widziane jest też zdjęcie oraz tzw. profil zawodowy, czyli kilka krótkich zdań opisujących dotychczasowe dokonania oraz określenie kierunku, w jakim chce się rozwijać swoją karierę. W CV koniecznie należy też zawrzeć klauzulę o ochronie danych osobowych. Jej brak uniemożliwia kontakt z kandydatem.