Jak rozliczyć PIT 36

Do końca kwietnia złożyć trzeba rozliczenie roczne za rok ubiegły. Aby zrobić to poprawnie, konieczna jest niezbędna wiedza. W rozliczeniu pita pomóc mogą również specjalistyczne programy. Dowiedz się więcej na temat druku pit 36.

1. Czym jest pit 36?
2. Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?
3. Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?
4. PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest pit 36?

Rozliczenie roczne dochodów realizowane jest za pomocą różnych druków. Jednym z nich jest PIT 36, który w dużej mierze powinien zostać wypełniony przez podatników, którzy nie rozliczają się za pomocą druku 37. Jednym zdaniem Pit 36 jest dla osób, które rozliczają się według dwóch progów podatkowych – 17 i 32 procent.

Druk Pit 36 to informacja dla Urzędu Skarbowego. Rozliczenie dostarczyć można osobiście, listownie lub elektronicznie.

Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?

Pit 36 rozliczyć muszą osoby, które uzyskują dochody z wyszczególnionych działalności: prowadzą działalność gospodarczą (wykluczywszy działalność rolniczą) i rozliczają się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, osiągają przychody zza granicy, prowadzą działy specjalnej produkcji rolnej, otrzymują dochody z najmu, dzierżawy czy podnajmu, korzystają z kredytu podatkowego lub mają przychody z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej i nie mają obowiązku odprowadzania zaliczek.

Pit za rok 2020 wypełnić muszą wszyscy, którzy uzyskali w roku ubiegłym przychody z wyżej wspomnianych źródeł.

Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

Coraz bardziej popularnym, a przy tym najwygodniejszym sposobem na rozliczenie PIT 36 jest zrobienie tego drogą elektroniczną. Z roku na rok ta metoda jest coraz chętniej wybierana przez Polaków – w 2020 roku z tego sposobu skorzystało 11,4 miliona podatników.

Aby rozliczyć Pit 36 online, najlepiej skorzystać z programu podatnik, który znajduje się pod adresem https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36. Korzystając z aplikacji, uzyskujemy pewność, że rozliczenie trafiło do właściwego Urzędu Skarbowego – po jego wysłaniu możliwe jest uzyskanie Urzędowego Poświadczenie Odbioru. Co więcej, rozliczenie rocznej deklaracji staje się dzięki programowi proste i szybkie. Kreator PIT nie tylko kontroluje wprowadzane do deklaracji dane, ale również sprawdza błędy. Dzięki temu z rocznym rozliczeniem poradzą sobie nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy, a sama aplikacja jest polecana przez Instytut Polskiej Księgowości, a także zgodna z Ministerstwem Finansów. Co więcej, jest również bezpłatna.

Również obsługa programu jest prosta. Aplikacje można zainstalować na komputerze lub korzystać z niej online na https://www.podatnik.info/program-do-pit.

Wypełniając PIT 36, skorzystać można również z różnych ulg, w tym odliczenie składek zdrowotnych czy ZUS.

PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT 36 za roku ubiegły należy złożyć do 30 kwietnia 2020 bieżącego roku. W sytuacji, gdy ten dzień przypada w dzień wolny, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Nie oznacza to jednak, że dostarczenie PIT-u należy zostawiać na ostatni moment. Warto pamiętać, że deklaracje złożyć można osobiście, składając uzupełniony druk we właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym, listownie lub elektronicznie. Szczególnie polecane jest rozliczanie Pita przez internet, które można zrobić w dowolnym miejscu i czasie.

To komfortowe sposób na złożenie corocznej deklaracji, zwłaszcza w momencie, kiedy warto ograniczyć wychodzenie z domu i spotykanie się z innymi ludźmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here