masażysta

Aby zostać masażystą, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ale czy trzeba ukończyć szkołę? Może wystarczy tylko kurs? Jeśli planujesz zostać masażystą, w tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym co zrobić, by pracować w tym zawodzie.

Kim jest masażysta?

Masażysta to osoba, która zawodowo wykonuje masaże, czyli różnego rodzaju zabiegi manualne. Ich cele mogą być różne – od leczniczych po jedynie relaksacyjne. Masażysta musi mieć pogłębioną wiedzę o budowie ludzkiego ciała oraz znać co najmniej podstawy fizjoterapii. Braki w tych dziedzinach mogą skutkować wyrządzeniem szkody klientowi.

Czy masażysta musi ukończyć szkołę?

Nie. Aby wykonywać zawód masażysty, nie trzeba ukończyć kierunkowej szkoły policealnej lub studiów z zakresu fizjoterapii. Niemniej, aby wykonywać niektóre typy masaży i pracować np. w zakładach opieki zdrowotnej, należy mieć tytuł technika masażysty lub technika fizjoterapii albo tytuł magistra na kierunku fizjoterapia. Tylko z takimi uprawnieniami można wykonywać różnego rodzaju masaże rehabilitacyjne.

Oznacza to więc, że osoba, która ukończyła jedynie kurs określonego masażu, nie ma uprawnień do wykonywania masażu rehabilitacyjnego. Nie może też pracować w różnego rodzaju zakładach opieki zdrowotnej – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. W takim razie czy kursy nie mają sensu? Nie do końca.

Czy warto zapisać się na kurs masażu?

Masaż rehabilitacyjny to tylko jeden z licznych typów masaży. Co więcej, ma zupełnie inne cele niż większość masaży komercyjnych, które wykonywane są w SPA czy gabinetach masażu. Poza leczniczymi właściwościami są to masaże, które przede wszystkim relaksują, ujędrniają ciało, polepszają stan skóry.

Mają swoje zastosowanie u osób zdrowych, chcących zregenerować siły. W związku z tym kursy masażu klasycznego, kosmetycznego, ajuwerdyjskiego czy stóp jak najbardziej mają sens.

Ważne! Jeśli planujesz wziąć udział w kursie masażu, upewnij się, że wybierasz dobre miejsce. Zweryfikuj, czy specjalista/szkoła cieszy się dobrą opinią. Warto wybrać profesjonalną akademię masażu taką jak np. popularna Karuna. W takim miejscu znajdziesz rozbudowaną ofertę kursów i wielu certyfikowanych specjalistów.

Jakie umiejętności musi mieć masażysta?

Warto wspomnieć również o tym, że dyplomy to nie wszystko, co musi mieć dobry masażysta. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna w sobie dużo empatii i wyrozumiałości.

Ma bowiem bezpośredni kontakt z klientami, więc umiejętności komunikacyjne są niezbędne. Czasami to od nich zależy, czy klient będzie zadowolony z masaży, czy też nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here