Jakie akcesoria przydają się w pracy nauczyciela

Zawód nauczyciela należy do wybitnie wymagających. Przede wszystkim ze względu na dużą odpowiedzialność – w końcu to pedagog ma bezpośredni wpływ na to, z jakim zasobem wiedzy wyjdą ze szkoły jego podopieczni. Przekazywanie wiedzy to jednak nie wszystko. Nauczyciel pełni także ważną rolę, jako osoba, kształtująca postawy młodzieży, o ile zyska sobie autorytet i uznanie w oczach uczniów.

Nauczyciel – odpowiedzialny i wymagający zawód

Ilość spraw, o których musi pamiętać nauczyciel (a szczególnie wychowawca) jest zdecydowanie większa niż w pozostałych, typowych zawodach. Podobne obciążenia znoszą prawdopodobnie tylko inni przedstawiciele prestiżowych zawodów: lekarze oraz prawnicy.

Tam, gdzie istnieje potrzeba – szybko rodzi się odpowiedź rynku. Z jakich akcesoriów może skorzystać dzisiejszy nauczyciel, by ułatwić sobie pracę?

Kalendarz nauczyciela – dużo więcej niż zwykły terminarz

Jednym z cieszących się dużą popularnością rozwiązań jest kalendarz nauczyciela. Jego układ został stworzony z myślą o ułatwieniu panowania nad czasem oraz jego organizacji właśnie w tym zawodzie. Kto zaliczył klasówkę? Kogo jeszcze trzeba dopytać? Do kiedy trzeba wystawić oceny? Który rodzic zgłaszał chęć kontaktu? Kiedy będzie rada pedagogiczna? To tylko niektóre z typowych pytań, na które dzisiejszy nauczyciel musi umieć możliwie szybko znaleźć odpowiedź. Przejrzyście zaprojektowany kalendarz nauczyciela pozwala uniknąć przykrej i kompromitującej sytuacji, w której pedagog o czymś istotnym zapomina. Dzisiejsze kalendarze dla nauczycieli zawierają miejsce m.in. na plany zajęć czy tabele ocen.

Pisaki do białych tablic

Innym klasycznym akcesorium, z którego korzystają nauczyciele, są pisaki do białych tablic. Ciemne tablice i kreda odeszły już całkowicie do lamusa. Warto zatroszczyć się o taki rodzaj, który może być ponownie napełniany. Zużycie tego typu artykułów biurowych jest stosunkowo wysokie w każdej placówce oświatowej, tak więc korzystanie z jednorazowych pisaków będzie bardzo nie ekologiczne.

Nie będziemy tutaj rozpisywać się na temat tak oczywistych pomocy naukowych, jak globusy czy mapy. Choć i one coraz częściej są zastępowane przez materiały, które nauczyciel wyświetla ze swojego laptopa lub rzutnika.

akcesoria wspomagające nauczanie

Dodatkowe akcesoria wspomagające nauczanie

Wśród nowych, niestosowanych jeszcze kilkanaście lat temu akcesoriów, które ułatwiają pracę pedagogów warto wymienić stempelki, naklejki, gry planszowe do nauki języków obcych czy chusty do gier integracyjnych.

Stempelki i naklejki

Specjalne stempelki i naklejki służą do nagradzania uczniów (szczególnie, gdy są nimi młodsze dzieci biorące udział w nauczaniu początkowym). Naklejka lub stempelek przedstawia np. słoneczko lub uśmiech – które wędrują albo na ramię małego ucznia, albo do jego zeszytu. Trzeba przyznać, że jest to bardzo miła dla dzieci forma nagrody.

Gry planszowe

Gry planszowe do nauki języków obcych pozwalają uatrakcyjnić trudne nieraz dla młodzieży przyswajanie nowego materiału – zagadnień gramatycznych oraz przede wszystkim słownictwa. Ten rodzaj pomocy dydaktycznej to przejaw modnego dzisiaj dążenia, by, o ile to możliwe, łączyć naukę z zabawą. W momencie, gdy klasa uczestniczy w dobrze poprowadzonej grze tego typu, włącza się też naturalna ambicja i chęć, by zdobyć jak najwięcej punktów dla siebie lub własnej drużyny.

Chusty do gier integracyjnych

Z kolei chusty do gier integracyjnych to świetne rozwiązanie, które pomaga uczyć maluchy zgodnego współdziałania w grupie. Taka chusta ma postać okręgu, którego dzieci chwytają się w odpowiednich miejscach. Tworzy to przestrzeń do integracyjnego wykorzystania ruchu grupy, co również jest zgodne z dzisiejszymi poglądami na temat tego, jak powinna przebiegać edukacja.

Jak widać z powyższego krótkiego zestawienia – nauczyciele mają całkiem bogaty repertuar możliwości, jeżeli chodzi o proponowane przez dzisiejszy rynek pomoce dydaktyczne oraz inne akcesoria, ułatwiające im pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here