Klucz do znalezienia odpowiedniego pracownika

Rynek pracy podlega ciągłym zmianom. Kiedyś na każde stanowisko pracy aplikowało kilku kandydatów, dziś coraz trudniej znaleźć pracownika, którego kwalifikacje pod każdym względem odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy. Każdy doświadczony specjalista ds. HR wie, że wybór najlepszego kandydata wymaga czasu, zwłaszcza jeśli dotyczy stanowiska wyższego szczebla lub wymagającego specjalistycznej wiedzy.

Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym w procesie rekrutacji jest Internet.  Pracodawcy poza prowadzeniem strony firmowej często tworzą profile i strony w social mediach tak jak Facebook, Instagram czy Twitter.

Siła Internetu

Ogłoszenia z ofertami pracy nadal ukazują się w drukowanej prasie, nie tylko codziennej. Jednak większość firm kieruje je na tablice popularnych serwisów internetowych. Pracodawca, który szuka młodych pracowników, absolwentów, korzysta z możliwości skupienia się na nowoczesnych kanałach komunikacji, takich jak wspomniane serwisy społecznościowe oraz inne miejsca aktywności w sieci, na przykład fora czy grupy dyskusyjne. Wyszukiwanie specjalistów, osób z wysokimi kwalifikacjami, często rozpoczyna się od przeglądania serwisów, takich jak LinkedIn lub Goldenline. Korzystanie z zasobów internetowych jest coraz łatwiejsze i pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a dzięki urządzeniom mobilnym takim jak tablety, telefony czy laptopy nie ogranicza do konkretnej lokalizacji.

Pomoc ze strony urzędów pracy

Sprawdzoną i skuteczną metodą poszukiwania pracowników jest niewątpliwie współpraca z Urzędem Pracy. Dzięki takim placówkom z pewnością łatwiej jest znaleźć nie tylko pracownika tymczasowego, od którego nie są wymagane żadne dodatkowe umiejętności, ale także osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie czy doświadczenie. Pamiętajmy jednak, że aby skorzystać z ofert urzędu pracy, należy się w nim uprzednio zarejestrować. Profitem jest nie tylko dostęp do bazy ofert pracodawców, ale także skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego oraz możliwość uczestnictwa w bezpłatnym kursie doszkalającym lub otrzymanie dofinansowania na założenie własnej działalności gospodarczej. Wiele osób już skorzystało z takich możliwości, a więcej na ten temat przeczytasz w polecanym artykule. Darmowe porady zawodowe, oraz pomoc w dostosowaniu stanowiska pracy do umiejętności i kwalifikacji pracownika to również pomoc, jaką oferują urzędy pracy. Pamiętajmy o tym.

Rola rekruterów i pośredników

Proces rekrutacji bywa skomplikowany i czasochłonny. Nierzadko wymaga oddelegowania pracownika do tego zadania. Wielu przedsiębiorców, chcąc skupić się na bieżącej działalności firmy, osiąganiu wyznaczonych celów i realizacji najpilniejszych zadań, nie ma czasu na samodzielne przeprowadzenie naboru. Dlatego korzysta z usług innych podmiotów. Warto zauważyć, że coraz więcej ofert pracy zamieszczanych jest przez pośredników. Do nich należą między innymi agencje pośrednictwa pracy. Kampaniami reklamowymi, które służą dotarciu do odpowiedniego grona kandydatów spełniających określone wymagania, zajmują się dzisiaj specjaliści ds. reklamy i marketingu.

Duże firmy dysponujące dużymi zasobami ludzkimi, szukają także talentów na własną rękę. Więcej informacji z tym związanych znajdziesz w artykule „Jak znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie?”. Oferty pracy są kierowane nie tylko do osób bezrobotnych. Bardzo często pracodawcy prowadzą nabór wśród ludzi aktywnych zawodowo, „podbierając” pracowników innym firmom.

Rola agencji pośrednictwa pracy oraz specjalistów w dotarciu do określonego „targetu” ma duże znaczenie i przekłada się na skuteczność działań rekrutacyjnych. Firmy, które decydują się na taką współpracę z pośrednikami, chętnie im płacą, a w zamian otrzymują gwarancję zatrudnienia najlepszego kandydata..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here