Mocą napędową każdego kraju bez wątpienia są ludzie – to oni napędzają gospodarkę zarówno tworząc, jak i zapełniając popyt na usługi i przedmioty. Jednak aby wszystko to działało sprawnie, społeczeństwo musi pracować,wspólnie kreując rynek pracy. Rynek, na którym również występuje popyt – zarówno na pracę, jak i pracowników. Nie inaczej bywa również w Polsce. Nasz krajowy rynek pracy cierpi na niedobór rąk do pracy w wielu segmentach. Jakich?
Czym jest rynek pracy?
Według definicji, rynkiem pracy nazywamy “ogół zależnych od instytucji form i procesów najmu pracowników oraz uwarunkowań negocjacyjnych w stosunku do warunków pracy i płacy” (źródło: Wikipedia). Mówiąc prostszym językiem, jest to rynek (taki sam jak rynek produktowy, kapitałowy, czy pieniężny), gdzie w roli sprzedającego występuje pracownik, który to “sprzedaje” swoje usługi kupującym, czyli pracodawcom.
Członkiem rynku pracy jest każdy, kto kiedykolwiek pracował, lub też korzystał z czyichś usług. Mówimy tutaj o wszystkim – od zlecenia umycia samochodu, po wybudowania domu, czy zwykłej pracy.
Jak wygląda rynek pracy w Polsce?
Czytając wiele raportów dotyczących rynku pracy w Polsce, można zauważyć, że niedobór pracowników był wiodącym trendem w roku 2018. Ludzi do pracy brakowało w praktycznie każdym segmencie rynku, co sprawiło, że pracodawcy otworzyli się na tymczasowych imigrantów z krajów takich jak Ukraina, czy Białoruś. Na niedobór pracowników narzekały firmy z branż budowlanych, ale także i firm zajmującymi się nowymi technologiami.
Kolejnym niepokojącym trendem był fakt, że bardzo niewielu Polaków zdecydowało się na jakąkolwiek formę podnoszenia swoich kompetencji zawodowych – w czasach, gdy wiele firm oferuje różnego rodzaju kursy, taka wiadomość nie znaczy nic dobrego.
Poza dwiema powyższymi wadami, polski rynek pracy nie ma się jednak aż tak źle. W roku 2018 po raz kolejny spadło bezrobocie – z około 5% w roku 2017, do około 3,5%. Kolejnym pozytywnym trendem, który można było zauważyć jest również wzrost średniego wynagrodzenia.
Gdzie szukać informacji o tym, kogo potrzeba na rynku pracy?
Zapotrzebowanie na pracowników może się znacząco różnić od tego, gdzie szukamy pracy. W jednym mieście zauważyć można niedobór np. informatyków, lub speców od cyberbezpieczeństwa, podczas gdy w innej miejscowości wszystkie tego typu etaty zostały już dawno zajęte.
Jak więc jednak dowiedzieć się, kogo potrzeba w naszej okolicy? Z pomocą przychodzą do nas tutaj wyszukiwarki ofert pracy. Jako przykład weźmiemy portal Jobsora, na którego stronie internetowej (https://pl.jobsora.com/) znaleźć można ponad 150 tysięcy różnych, aktualnych ofert pracy.
Już chwilę po wejściu na podany wyżej adres zauważyć można listę najpopularniejszych ogłoszeń zamieszczonych przez pracodawców. Dzięki temu bardzo szybko sprawdzić możemy, jacy pracownicy poszukiwani są w całej Polsce.
Oprócz wyszukiwarki poszczególnych ofert, możemy przejrzeć również wszystkie ogłoszenia z danych okolic – zarówno dla konkretnego miasta, jak i na przykład dla całego województwa. Oferty filtrować możemy również według wynagrodzenia, jak i czasu od ich umieszczenia.
Podsumowanie
Rynek pracy będąc jednym z najważniejszych rynków każdego państwa powinien być ważny również i dla nas. To jego zrozumienie pozwoli nam znaleźć zatrudnienie nie tylko łatwo i szybko, ale i również za najlepsze pieniądze. Obecnie dostępne jest wiele narzędzi, pozwalających na przeglądanie tego rynku, a co dalej – zrozumienie go. Wiedza, którą dadzą nam takie portale jak na przykład Jobsora pozwoli nam podjąć decyzje, które mogą polepszyć nasze życie.