Kurkuma- na co może pozytywnie zadziałać?

Nazwa kurkuma kojarzy Ci się wyłącznie z chętnie wybieraną, intensywnie żółtą przyprawą stosowaną na co dzień w kuchni? Owszem, dzięki kurkumie można nadać nietuzinkowego smaku przyrządzanym potrawom, ale nie zapominajmy, że jest to wartościowe zioło, które nieprzypadkowo jest tak bardzo cenione w dziedzinie fitoterapii. Wyróżniane za szereg istotnych dla zdrowia właściwości oraz bogactwo pożądanych przez organizm ludzki składników stanowi roślinę wartą włączenia do naszej stałej diety także w formie wygodnego w zażywaniu suplementu jak te dostępne za pośrednictwem strony witaminyswanson.pl. Co warto wiedzieć o prozdrowotnym wpływie kurkumy?

Z Indii na cały świat

Kurkuma jest przyprawą odkrytą wieki temu na terenie Indii. To tam zaczęto doceniać jej silne właściwości, a co za tym idzie otrzymywano ją z korzenia przypominającego na pierwszy rzut oka klasyczny imbir. Bliżej się przyglądając, można jednak było dostrzec, że była to wyjątkowo powszechna indyjska roślina zwana ostryż. Jej silne rozpowszechnienie w tamtejszym zakątku świata sprawiło, że w błyskawicznie krótkim czasie opisywana kurkuma stała się niesamowicie ważnym składnikiem kulinarnym kuchni całej Azji. Niedługo trzeba było również czekać i na to, żeby przyprawa wzbudziła zainteresowanie zwolenników medycyny naturalnej. Znachorzy z Dalekiego Wschodu udowodnili na empirycznie przeprowadzanych eksperymentach, że kurkuma w tabletkach jak żaden inny lek skutecznie zwalcza rozliczne problemy żołądkowe. Później przekonali się do niej też dermatolodzy, stwierdzając, że to wręcz antidotum na trudno gojące się rany oraz blizny. W czym tkwi zdrowotny sekret kurkumy?

Cenna substancja

Wszystko za sprawą związku zwanego polifenolem. To on odpowiada za właściwości lecznicze kurkumy. Jego dobroczynne działanie dowiedziono prawdopodobnie jeszcze w 700 roku przed naszą erą! Wtedy już z opisywanej przyprawy korzystano nie tylko w pichceniu, ale też w ówczesnych kuracjach leczniczych, na przykład do łagodzenia problemów układu oddechowego, czy niwelowania skurczów menstruacyjnych. Kurkuma doskonale radzi sobie również z dolegliwościami o podłożu wirusowym i pasożytniczym. Jest „złotym środkiem” na kłopoty gastryczne takie jak wrzody, niedrożność jelit, czy stany zapalne oraz zanieczyszczenia wątroby. Stosunkowo niedawno odkryto, że racjonalnie spożywana kurkuma, co ciekawe dostępna nie tylko w postaci sproszkowanej przyprawy w supermarkecie, lecz także jako certyfikowany suplement diety proponowany przez rekomendowane źródła dystrybucji typu wtaminyswanson.pl, pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Uniemożliwia rozwój choroby Alzheimera oraz co bardzo prawdopodobne- przyspiesza procesy naprawcze. Ogromna rola kurkumy w stymulacji działania ludzkiego mózgu wiąże się z kolei z olbrzymią zawartością związku zwanego tumeron jaki wywołuje namnażanie komórek nerwowych oraz ich różnicowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here