Kurs na wózek widłowy
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: LIGHTFIELD STUDIOS

Kurs na wózek widłowy już od dłuższego czasu jest jednym z najpopularniejszych szkoleń zawodowych. Na tego rodzaju kurs decydują się zarówno obecni pracownicy magazynów, sklepów czy hurtowni, jak i osoby, które dopiero startują na rynku pracy. Zdobyte w ten sposób uprawnienia pozwalają często na pozyskanie lepiej płatnej pracy czy podwyżkę na obecnym stanowisku. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszy kurs na wózki widłowe i jakie konkretnie uprawnienia można dzięki niemu zdobyć.

Uprawnienia na wózek widłowy – czym się różnią?

Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów uprawnień na wózki widłowe. 

Polski Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia trzy podstawowe kategorie: 

  1. Uprawnienia na wózki widłowe I WJO – najszerszy rodzaj uprawnień pozwalający na kierowanie wszystkimi rodzajami wózków widłowych, włącznie z modelami specjalistycznymi. 

  2. Uprawnienia na wózki widłowe II WJO – nieco węższa kategoria uprawnień pozwalająca na kierowanie wyłącznie wózkami jezdniowymi, z dowolnym udźwigiem, rodzajem napędu i wysokością podnoszenia. Mimo że jest to kategoria węższa od poprzedniej, nadal daje ona duże możliwości i cieszy się sporą popularnością pośród kursantów.

  3. Uprawnienia na wózki widłowe III WJO – najwęższa kategoria uprawnień na wózki widłowe. Posiadacze tego rodzaju uprawnień mogą kierować jedynie wózkami widłowymi jezdniowymi,  których obsługa nie wymaga tego, aby operator był wewnątrz lub na pojeździe. Automatycznie wyklucza to więc wózki widłowe z podestem do stania lub kabiną. 

Zanim wybierzemy konkretny kurs na wózki widłowe, warto więc zastanowić się na, jakich urządzeniach będziemy pracować i która kategoria uprawnień będzie dla nas najlepsza.

Kurs na wózki widłowe – na co zwrócić uwagę?

Rzućmy teraz okiem na to, co warto sprawdzić przed wybraniem konkretnego kursu. Szkolenie na wózki widłowe pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, przygotowującej nas do zdania państwowego egzaminu. Jedną z najistotniejszych kwestii jest kategoria uprawnień, do zdobycia których przygotowuje nas szkolenie. Poza tym warto sprawdzić jeszcze:

  • Ile godzin zajęć praktycznych i teoretycznych oferuje kurs na operatora wózków widłowych?

  • Czy cena kursu na wózki widłowe obejmuje także opłatę egzaminacyjną oraz badania lekarskie?

  • W jakich godzinach odbywają się zajęcia i czy istnieje możliwość ich dopasowania do godzin pracy?

Jak przebiega kurs na wózek widłowy?

Każdy kurs na wózek widłowy podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje kompleksowe informacje na temat budowy i działania wózków widłowych, przepisów BHP związanych z ich użytkowaniem, a także regulujących je przepisów. Część praktyczna, jak się łatwo domyślić, obejmuje naukę obsługi i płynnej jazdy wózkami widłowymi w naturalnych warunkach (hala magazynowa). – Dla wielu kursantów jest to pierwszy kontakt z wózkami widłowymi, warto więc upewnić się, że wybrany ośrodek szkoleniowy zapewnia odpowiednią ilość godzin zajęć praktycznych, a także dysponuje nowoczesnym sprzętem i dobrymi warunkami do ćwiczeńpodkreśla instruktor z firmy https://www.kursylektor.pl/

Szkolenie na wózki widłowe – egzamin

Zwieńczeniem kursu jest egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jego pomyślne ukończenie pozwala na zdobycie uprawnień i podjęcie pracy związanej z obsługą wózków widłowych. Podobnie jak sam kurs na wózki widłowe egzamin podzielony jest  na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej każdy egzaminowany otrzymuje 5 pytań dotyczących budowy i obsługi wózków widłowych. Na przygotowanie odpowiedzi mamy około godziny, a część teoretyczna ukończona jest pozytywnie, jeśli udzielimy wyczerpującej odpowiedzi na co najmniej 3 pytania. 

Do części praktycznej egzaminu możemy podejść wyłącznie po pozytywnym zakończeniu części teoretycznej. Ta część egzaminu również trwa około godziny. W tym czasie sprawdzana jest umiejętność podnoszenia, transportowania i opuszczania towarów, a także płynne manewrowanie wózkiem pomiędzy rozstawionymi pachołkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here