Pracodawcy oczekują od kandydatów coraz większych i bardziej specjalistycznych umiejętności. Ogłoszenia o pracę zawierają całe listy kompetencji, którymi powinien odznaczać się idealny pracownik. Wymagania te w 100% ciężko spełnić. Nie oznacza to jednak, że kandydaci powinni się pogodzić z tym, że nie spełniają wszystkich oczekiwań. Jeżeli chce się je spełniać, a przy tym dać sobie szansę na znalezienie lepszej pracy, konieczne jest inwestowanie w rozwój. Idealnym narzędziem do tego są kursy i szkolenia. Pomagają one w nabyciu wiedzy i umiejętności, a także nadają uprawnienia. Oferta rynku szkoleniowego jest jednak bardzo bogata, dlatego przed zapisaniem się na kurs i wydaniem dość sporej kwoty warto zastanowić się, jakie szkolenia pomogą w znalezieniu pracy.

Kursy, które pomaga w znalezieniu pracy to te szkolenia, które skupiają się na nabyciu konkretnych umiejętności lub uprawnień, a także te, które pozwalają na rozwój kompetencji miękkich. Prowadzone są one przez prywatne firmy szkoleniowe,  urzędy pracy czy organizacje pozarządowe. Szkolenia przydatne w pracy trwają zazwyczaj kilka dni, najczęściej są 2 lub -1-no dniowe. Ich ceny uzależnione są od instytucji prowadzącej, ale zapisując się na szkolenie jednodniowe, trzeba liczyć się z sumą powyżej 400 zł.

Kursy językowe do pracy

Znajomość języka obcego to jeden z podstawowych wymogów pracodawców. Często jest on głównych kryterium przyjęcia na dane stanowisko. Dlatego, jeżeli w zakresie językowym nie radzić się nie najlepiej, pomyśl o zapisaniu się na kurs językowy. W pierwszej kolejności wybierz szkolenia z języka angielskiego. Jeżeli ten język masz opanowany, możesz zdecydować się na szkolenie w kolejnym. Pomocnym kursem w znalezieniu pracy, będzie ten z niestandardowego i mało popularnego języka obcego.

szkolenia pomagajace w szukaniu pracy

Kursy z programów komputerowych

Kolejnymi kursami, które pomogą w poszukiwaniu pracy,szkolenia komputerowe. Mowa to oczywiście nie o tych uczących podstawowej obsługi komputera, ale o kursach z programów komputerowych. To jaki kurs komputerowy wybrać powinno być zdeterminowane tym, na jakie stanowisko się aplikuje. Warto natomiast zainwestować w podstawowe kursy komputerowe ułatwiające znalezienie pracy obejmujące swoim zakresem sprawne poruszanie się po Excelu, Wordzie czy Outlooku. Dobrym pomysłem są również szkolenia z programów graficznych, wymagane są one szczególnie na stanowiskach związanych z marketingiem i promocją.

Szkolenia miękkie

Oprócz wiedzy merytorycznej i twardych umiejętności pracodawcy coraz większą uwagę zwracają na kompetencje miękkie kandydatów. Pierwsze skrzypce gra tutaj umiejętność pracy w grupie czy obsługa klienta. Ważne są też umiejętności osobiste takie jak autoprezentacja, asertywność czy zarządzanie czasem. Kursy z kompetencji miękkichszkoleniami, które pomagają znaleźć pracę przede wszystkim na stanowiskach związanych z handlem i sprzedażą, są też istotne przy rekrutacji managerów.

kursy ktore pomoga znalezc prace

Nie tylko kursy – co pomaga w znalezieniu pracy?

Kursy i szkolenia pozwala na podwyższanie swoich kompetencji oraz rozwój. Warto jednak pamiętać, że w CV liczy się nie tylko one. W dobie, kiedy każda dziedzina gospodarki prężnie się rozwija i co rusz pojawiają się nowinki, konieczne jest nadążanie za nimi. W tej sytuacji oprócz uczestnictwa w kursach warto uczestniczyć w branżowych konferencjach. Pozwalają one być na bieżąco oraz nawiązywać branżowe kontakty. Zarówno jedno, jak i drugie jest pomocne przy szukaniu pracy.

Jak wybierać szkolenia, które pomogą w znalezieniu pracy?

Bez względu na to, czy wybiera się na szkolenie, czy na udział w konferencji wiele uwagi trzeba poświęcić wybraniu odpowiedniego wydarzenia. W przypadku kursów warto korzystać z usług renomowanych firm szkoleniowych, które mogą pochwalić się referencjami. Przed zapisaniem się na kurs koniecznie należy sprawdzić jego program oraz prowadzącego. W przypadku konferencji dobrym rozwiązaniem jest wybranie tych najbardziej topowych w branży, na których występują czołowi specjaliści.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here