Najpopularniejsze kierunki studiów

Dobre zarobki nie są kwestią przypadku. Jeśli niebawem ukończysz szkołę średnią i chcesz się dalej uczyć, zobacz, co warto studiować, żeby dobrze zarabiać.

Niskie bezrobocie szansą dla poszukujących pracy

Na koniec sierpnia 2021 stopa bezrobocia wynosiła 5,8%, nie sprawdził się więc czarny scenariusz, który przewidywał jego dalszy wzrost do czasu zakończenia pandemii. Co prawda rok 2020 przyniósł jego zwiększenie, jednak już w bieżącym dało się zaobserwować powrót do dawnych trendów. Prognozuje się nawet, że w 2022 roku wrócimy do stanu z roku 2019.

Tak niskie bezrobocie to duża szansa na młodych wchodzących na rynek pracy. Można mieć pewność, że ofert dla nich nie zabraknie, zwłaszcza jeśli wybiorą jeden z kilku najbardziej obiecujących kierunków studiów.

Kierunki techniczne zawsze zapewnią godna przyszłość

Rewolucja elektroniczna i idąca tuż za nią rewolucja technologiczna dobitnie pokazały, że absolwenci wyższych uczelni technicznych bez trudu osiągną wysokie zarobki w wybranych dziedzinach. Już w tej chwili wynagrodzenia w tych branżach zaliczane są do najwyższych w Polsce. Szczególnie wszelkiej maści informatycy, czyli programiści, web deweloperzy, administratorzy baz danych, systemów i sieci, zarabiają miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych. Niewątpliwie wartym uwagi kierunkiem będzie także automatyka i robotyka. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał rynek pracy za kilkadziesiąt lat, trudno sobie wyobrazić, byśmy zrezygnowali ze wszelkiej maści usprawnień technologicznych.

Warto studiować na uczelniach ekonomicznych

Studia ekonomiczne od zawsze cieszą się dużym powodzeniem absolwentów szkół średnich. Nic dziwnego, bo po nich zawsze znajdzie się praca. Możliwości jest tak dużo, że trudno wszystkie wymienić. Dość powiedzieć, że po studiach ekonomicznych można pracować w bankowości, finansach, funduszach inwestycyjnych, ubezpieczeniach, księgowości. Bardzo poszukiwani są analitycy i audytorzy, którzy mogą się poszczycić dyplomem wyższej uczelni.

Zarobki w finansach są porównywalne do tych wypłacanych w branży nowych technologii, choć tu wiele zależy od stanowiska. Najmniej zarobią początkujący księgowi, najwięcej analitycy, audytorzy i kadra zarządzająca instytucjami finansowymi.

Studia ekonomiczne kwalifikują także do pracy w handlu. Przedstawiciele handlowi to intensywnie poszukiwana specjalizacja. Najlepsi zarabiają kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

Czy psycholog może dobrze zarabiać?

O tak, i to nawet bardzo dobrze! Niedoceniany przez lata zawód ostatnio bardzo zyskał na znaczeniu. Po studiach psychologicznych można zostać terapeutą, co gwarantuje, zwłaszcza w prywatnych gabinetach, bardzo wysokie zarobki.

Umiejętności psychologiczne przydają się także w innych branżach. Bardzo często psychologowie są pracownikami działów obsługi klienta lub przedstawicielami handlowymi. Tu mogą w pełni wykorzystać umiejętność odczytywania potrzeb ludzkich i odpowiedniego reagowania na nie.

Uczelnia Humanum – Studia psychologiczne we Wrocławiu

Prawnicy i lekarze zawsze w cenie

Mimo iż coraz więcej mówi się o nowych technologiach i nowych kierunkach, które w związku z tym warto studiować, nie ma sensu całkiem odżegnywać się od tradycji. Prawnicy są dziś potrzebni nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Intensywny rozwój handlu międzynarodowego oraz e-commerce to dwie przykładowe strefy wymagające kompleksowej obsługi prawniczej na zupełnie nowym poziomie.

Jeśli chodzi o lekarzy, to dziś, w dobie pandemii, notuje się bardzo duże braki kadrowe w tym zawodzie. Brakuje nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, ratowników medycznych, położnych.

Gdzie można zarobić najwięcej?

Wyżej wymienione zawody są gwarantem wysokich zarobków. To właśnie sektor finansów i IT oferuje dziś najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Jednak nie wystarczy samo zdobycie poszukiwanego zawodu, by mieć gwarancję wysokiej pensji. Istotne jest nie tylko to, w jakiej branży się zatrudnimy, ale też w jakim regionie kraju. Nie wszystkie bowiem są tak samo bogate i tak samo doceniają swoich pracowników.

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że najmniej zarabiają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i podkarpackiego. Tu średnie wynagrodzenie osiąga około 5300 zł brutto. Dla porównania mieszkańcy trzech najlepiej opłacanych województw w Polsce – pomorskiego, małopolskiego i dolnośląskiego zarabiają średnio ponad 6000 zł brutto.

Jednak na rekordowe zarobki mogą liczyć osoby, które pracują w Warszawie i powiatach ościennych. Tu średnie wynagrodzenie przekracza 7000 zł brutto. Co ciekawe, w całym województwie mazowieckim średnia ta jest zdecydowanie niższa i wynosi zaledwie 5700 zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here