Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny jest jednym z dokumentów rekrutacyjnych. Jego zadaniem jest przedstawienie przez kandydata własnej osoby oraz zaprezentowanie motywacji do podjęcia pracy na stanowisku, na które aplikuje. Można więc powiedzieć, że jest on swoistą autoprezentacją tylko, że na piśmie. Niestety nadal wiele osób ma problem z napisaniem listu motywacyjnego. Jeżeli jest od wymagany, korzystają z utartych szablonów i wzorów, które bez problemu można odnaleźć w sieci. Tymczasem pracodawca oczekuje od kandydata listu motywacyjnego, który będzie ciekawy i oryginalny. Zobacz jak napisać list motywacyjny, który będzie atrakcyjny dla rekrutera.

Czy zawsze trzeba napisać list motywacyjny?

W procesie rekrutacyjnym każdy z kandydatów chce wypaść jak najlepiej, dlatego już na etapie przygotowania dokumentów aplikacyjnych zastanawia się jak napisać list motywacyjny oraz CV, które przykują uwagę rekrutera. Nie zawsze jednak jest konieczność wysłania kompletu dokumentów rekrutacyjnych. Niekiedy w ogłoszeniach o pracę firmy jasno zaznaczają, że życzą sobie tylko CV bez listu motywacyjnego. W takim wypadku nie ma być co nadgorliwym i wystarczy poprzestać na wysłaniu starannie przygotowanego życiorysu. Jeśli jednak przyszły pracodawca wymaga listu motywacyjnego, warto do niego przysiąść i wysłać dokument, który będzie w 100% profesjonalny.

Jak napisać list motywacyjny? Stwórz dedykowaną wiadomość

Na samym wstępie listu motywacyjnego napisz do kogo go kierujesz. Coraz częściej zdarza się, że w ogłoszeniach jest podana osoba do kontaktu. Jeżeli nie ma wskazanej osoby z imienia i nazwiska, można list motywacyjny zaadresować do działu HR lub dyrektora działu, w którym chce się pracować (dobrze jest sprawdzić, czy na stronie www podane są personalia takich osób). Koniecznie trzeba zadbać, aby w przesłanym dokumencie nie znajdował się nieaktualny adresat, dzieje się tak, jeśli list wysyła się w odpowiedzi na różne ogłoszenia.

List motywacyjny jak go napisać

Jak napisać list motywacyjny? Poinformuj skąd wiesz o ofercie

W pierwszym zdaniu listu motywacyjnego warto zaznaczyć  z jakiego źródła dowiedziałeś się o ofercie. Można także napisać, z jakiego dnia pochodzi anons na, który się odpowiada. We wstępie listu motywacyjnego mile widziane jest również zamieszczenie informacji, na jakie stanowisko chce się aplikować.

Jak napisać list motywacyjny? Opowiedz o swoich motywacjach

Kolejną część listu motywacyjnego przeznacz na uargumentowanie, dlaczego starasz się o to stanowisko oraz jakie są twoje motywacje do pracy w akurat w tej firmie. Warto tutaj nie odwoływać się do utartych schematów, ale poszukać wyróżników i indywidualnych cech firmy. Takie informacje można znaleźć np. na stronie internetowej. Wg rekruterów pożądane jest odwołanie się do wartości przedsiębiorstwa, jego wizji lub misji, historii lub pozycji na rynku. Warto podkreślić (jeśli tak jest), że utożsamiasz się z tymi elementami.  Opis uzupełnij informacjami o tym, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku i co lubisz w swoim zawodzie.

Jak napisać list motywacyjny? Sprzedaj się

Końcowy akapit listu motywacyjnego przeznacz na przedstawienie własnej osoby. Twoim zadaniem jest przekonanie czytającego, że będziesz właściwą osobą na to stanowisko. Warto wskazać jaką wartość dodaną wniesiesz do firmy, opisać swoje dotychczasowe sukcesy oraz pochwalić się umiejętnościami i kompetencjami. Pamiętaj, aby ten akapit listu motywacyjnego nie był powieleniem informacji z CV. Staraj się też nie popadać w samozachwyt, zbyt duża liczba przymiotników bardziej odstrasza, niż zachęca rekruterów. Skup się na faktach. Dobrym pomysłem jest pochwalenie się liczbami, np. wielkością zespołu, którym się zarządzało lub wysokością budżetu, na jakim się pracowało. Opisując swoje cechy, najlepiej jest posłużyć się przykładami, które je zobrazują. W tym celu koniecznie przywołaj sytuacje zawodowe, w których wykorzystałeś ważne dla pracodawcy kompetencje.

Jak przygotować list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny? Bądź profesjonalny w każdym calu

W ostatnim zdaniu listu motywacyjnego wyraz nadzieje, że spotkanie i osobistą rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Nie zapomnij się też podpisać.

Wiele osób zastanawiając się, jak napisać list motywacyjny zapomina, że równie ważna, jak jego treść jest też forma, jego przesłania oraz wygląd. List powinien być osobnym dokumentem niż CV. Należy napisać go standardową czcionką, zachowują zasady formatowania tekstu. Plik z listem motywacyjnym najlepiej jest przesyłać w formacie pdf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here