jak negocjowac wynagrodzenie na rozmowie o prace

Niemal podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o wysokość oczekiwanych zarobków. Wiele osób uważa je za najtrudniejsze pytanie w procesie rekrutacji.  Skrępowanie nie pozwala im podać kwoty, której oczekują, a nawet jeśli już ją podają, to robią to niechętnie, bojąc się, że przyszły pracodawca uzna ją za zbyt wysoką. Jednak tylko jasne powiedzenie o swoich oczekiwaniach sprawi, że ma się szansę na zdobycie satysfakcjonującego wynagrodzenia, które będzie odpowiadać zaangażowaniu w pracę oraz będzie odzwierciedleniem wiedzy i umiejętności. Zobacz, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Proszę powiedzieć, ile chce Pan/Pani zarabiać?

Jest niemal w 100% pewnie, że takie pytanie otrzyma się na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego do odpowiedzi na nie warto przygotować się zawczasu. Po pierwsze przed udaniem się na spotkanie z rekruterem – sprawdź, jak jest średnia wysokość wynagrodzenia na podobnym/ takim samym stanowisku w przedsiębiorstwach w twoim regionie. Po drugie policz, jakie są twoje miesięczne wydatki na koszty stałe (czynsz za mieszkanie, telefon, dojazdy itp.) i dolicz do nich odpowiednią kwotę na wyżywienie i oszczędności. Tym sposobem otrzymasz kwotę, którą możesz podać na rozmowie kwalifikacyjnej.

jak odpwoedziec na pytanie ile sie chce zarabiac

Ustalenie wysokości pensji to negocjacje

Pamiętaj, że ustalanie wysokości pensji jest procesem negocjacji biznesowych. Dlatego też zadbaj o to, aby twoja pozycja nie była z gruntu przegrana. Podawaj zawsze nieco zawyżoną kwotę, dzięki temu w trakcie procesu negocjacyjnego będziesz miał z czego zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem jest też określenie przyszłej pensji za pomocą widełek. W czasie rozmowy o finansach nie ulegaj także emocja, bądź opanowany i spokojny.

Negocjacje wynagrodzenia na rozmowie rekrutacyjnej

Wiele firm nie ma ustalonego budżetu na pracownika, szczególnie w przypadku wyższych stanowisk – oznacza to, że twoja pensja uzależniona jest od twoich umiejętności negocjacyjnych. Ustalając wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej, uargumentuj więc dlaczego chcesz zarabiać określoną sumę. Najlepszymi argumentami są te oparte na doświadczeniu, umiejętnościach i zagazowania w pracę. Tym sposobem przekonasz pracodawcę, że nie zmarnuje on pieniędzy zainwestowanych w ciebie. Absolutnie nie posiłkuj się zdaniami typu: w poprzedniej pracy zarabiali XYZ i teraz też chce tyle lub więcej, czy też mam kredyt, małe dziecko i wysoki czynsz więc muszę zarabiać XYZ – to nie są argumenty, które trafia do przedsiębiorcy.

jak negocjowac wynagrodzenie eudforum.pl

Kiedy pracodawca oferuje za mało?

Jeżeli negocjacje wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej nie idą po twojej myśli i oferowana kwota cię nie zadowala, nie warto zamykać sobie furtki (o ile praca wydaje ci się ciekawa). Dobrym pomysłem jest dopytanie rekrutera o dodatkowe benefity do pensji np. możliwość sfinansowania studiów podyplomowych lub szkoleń, pakiet socjalny, zwrot kosztów paliwa itd. Być może po przeliczeniu okaże się, że część z takich benefity ma dla ciebie większą wartość niż wyższe wynagrodzenie pieniężne.

Ustal szczegóły wynagrodzenia

Negocjując pensję na rozmowie rekrutacyjnej, doprecyzuj za co dokładnie, będzie ona wypłacana.  Wysokość wynagrodzenia powinna być uzależniona od czasu pracy oraz obowiązków. Nie zapominaj również o niemyleniu pojąć wynagrodzenia brutto i netto. To, które otrzymujesz na tzw. rękę to wynagrodzenie netto, jest ono zazwyczaj niższe niż wysokość pensji brutto.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here