Niezbędny sprzęt dla designera

Wystarczy dostęp do internetu, by zyskać wolność i móc pracować jako grafik z domu. Aby jednak mieć dużo zleceń i wykonywać coraz bardziej profesjonalne projekty, warto mieć odpowiedni sprzęt, taki jak dobry tablet czy nowoczesny monitor typu curved.

Sprzęt do rysowania dla designera

Wiele osób dopiero myślących o rozpoczęciu kariery jako grafik zastanawia się, jak profesjonalistom udaje się uzyskać idealne rysunki i równe linie za pomocą topornej nawigacji myszą. W rzeczywistości większość designerów nie pracuje w ten sposób. Do rysowania używają tabletu graficznego. To urządzenie podobne z wyglądu, ale o nieco innych funkcjach, niż zwykły tablet. Ten graficzny pozwala rysować jak po zwykłej kartce papieru. Obraz zostanie przeniesiony na ekran komputera, gdzie dodatkowo można go obrobić. Zwykle rysunek odbywa się za pomocą specjalnego rysika.

Monitor typu curved i inne warianty ekranów

Gdy obraz z tabletu zostanie przeniesiony na ekran, można go dodatkowo uzupełniać kolorami czy modyfikować. Łatwo zapomnieć, jak wielką rolę odgrywa tu dobry ekran. Designer musi dokładnie widzieć kolory i wszystkie detale. W przeciwnym razie może się okazać, że zaprojektowana przez niego okładka w druku wygląda zupełnie inaczej niż na kiepskim monitorze. Dlatego jednym z ważniejszych wydatków, z jakimi powinien liczyć się designer, jest dobry monitor. W zwykłych sklepach z elektroniką można dostać nawet bardziej zaawansowane modele, takie jak monitor typu curved. Zobacz, jak wybrać spośród nich tani monitor typu curved, który sprawdzi się w pracy wymagającego grafika.

Sprzęt do rysowania dla designera

Jakie jeszcze cechy warto wziąć pod uwagę przy zakupie zagiętego monitora?

  • Duża rozdzielczość – tak samo jak w przypadku telefonów czy telewizorów, również monitory mogą mieć rozdzielność 4K czy HD. Warto szukać takich oznaczeń, bo w pracy grafika im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów widać na ekranie, a tym samym lepsze są efekty pracy.

  • Dobre odwzorowanie kolorów – kolory i jasność będą inaczej wyglądały na ekranach komputerowych różnych firm, a nawet w poszczególnych modelach sprzętu. Dlatego o ile większość ekwipunku grafik może kupić przez internet, to w przypadku monitora lepiej zrobić to w sklepie stacjonarnym, a przynajmniej obejrzeć wcześniej modele monitorów na żywo. Tylko tak da się porównać jasność i barwy pomiędzy modelami.

  • Wielkość ekranu – podaje się ją zwykle jako przekątną mierzoną w calach. Im większy monitor, tym lepiej, ale tylko jeśli idzie to w parze z jakością. Duży ekran złej jakości to w efekcie gorszy obraz.

  • Matryca – istnieją różne rodzaje matryc, a zależy od nich m.in. jakość obrazu. Do zastosowań graficznych najczęściej poleca się matryce IPS. Dominują one też np. w monitorach typu curved. Z kolei matryca TN jest stosowana raczej w tańszych monitorach.

  • Dodatkowe funkcje – o ile w biurze podstawowy monitor wystarczy, to dla grafika jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy, więc musi być lepszy niż przeciętny. Stąd taka popularność monitorów typu curved czy z wyjściem USB.

Monitor typu curved i inne warianty ekranów

Co jeszcze przyda się designerowi?

Na koniec warto pamiętać, że praca grafika wymaga siedzenia wiele godzin dziennie przed komputerem, więc warto zadbać o swoją wygodę. Dotyczy to też dobrze dopasowanego sprzętu. Mysz powinna mieć ergonomiczny kształt, by dobrze leżała w dłoni i nie wywoływała bólu nadgarstka. Podobnie można podejść do klawiatury – podświetlaną łatwiej będzie dostrzec wieczorem, co ważne ze względu na wzrok, jak i szybkość pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here