Każdemu pracodawcy zależy na lojalnym, dobrym i wydajnym pracowniku. Aby mieć takich podwładnych, trzeba o nich dbać. Nawet najlepszy pracownik nie wykona swoich zadań poprawnie, jeśli przez większość czasu będzie przemęczony i przepracowany.

Atmosfera i warunki w pracy to jedno, ale bardzo ważny jest również indywidualny tryb życia pracownika. Tu z pomocą przychodzi organizowanie dni zdrowia i bhp, dzięki którym można przypomnieć pracownikom o tym, jak istotne jest dbanie o siebie na co dzień.

Dlaczego potrzebujesz Dni Zdrowia w twojej firmie?

Aby uświadomić podwładnym, co tak naprawdę jest ważne. Przepracowywanie się,  stres, dieta bogata w cukry i olej palmowy, stosowanie używek i niedobór snu to prosta droga do wytworzenia się chorób układu krążenia i układu nerwowego. Dni zdrowia i bhp mają zwiększyć samoświadomość pracowników w zakresie zdrowego trybu życia i dbania o siebie. Na szkoleniach można poruszać różne aspekty. Najlepiej jest dobrać odpowiednie szkolenie do trybu pracy. Dzięki temu podwładni będą mogli otrzymać praktyczne wskazówki i porady od profesjonalistów, a dodatkowo w trakcie spotkania będą mieć możliwość przebadania się. To ważne, ponieważ wiele osób zapomina o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Eventy prozdrowotne to wydarzenia, w trakcie których pracownicy mogą się zatrzymać i przyjrzeć dokładnie swojemu organizmowi.

Zdrowie pracownika powinno być priorytetem – to dzięki niemu firma jest w stanie pracować na najwyższych obrotach.

Jakie Dni Zdrowia wybrać?

Warto wybrać pakiet dostosowany do wykonywanej pracy. Przykładowo, osoby pracujące umysłowo zwykle spędzają sporo czasu w pozycji siedzącej. Po kilku godzinach siedzenia zwalnia metabolizm i zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, na przykład  cukrzycy. Co więcej, przy długotrwałym siedzeniu cierpi również kręgosłup. W ramach dni zdrowia i bhp możesz więc wybrać pakiet „zdrowe plecy”. Wówczas pracownicy będą mogli przebadać swoje mięśnie metodą back-check, za pomocą której określa się maksymalną siłę mięśni. Dodatkowo pracownicy w ramach wskazanego pakietu mogą skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutami, a także dowiedzą się, jak dbać o plecy przy pracy siedzącej.

Warto też skorzystać z pakietu „palenie papierosów”. Wielu palaczy odwleka rzucenie nałogu, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje może mieć wdychanie tytoniu. Aby im to uświadomić, w ramach dni zdrowia można przeprowadzić badanie spirometryczne, na podstawie którego określa się stan płuc. W ramach tego pakietu przeprowadza się również test na węch i smak. Takie zadania praktyczne mogą skłonić pracownika do refleksji nad stanem zdrowia. Być może wówczas postanowi on zmienić swój tryb życia, a to z kolei przyniesie korzyści twojej firmie.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here