Powstanie Fundacji SysOps/DevOps Polska to idealny przykład na to, jak wiele może powstać dzięki pasji. To dzięki fascynacji światem IT dwóch kolegów postanowiło założyć w 2015 roku grupę na Facebooku, która miała gromadzić osoby o wspólnych zainteresowaniach. Z perspektywy czasu widać, iż był to strzał w dziesiątkę a liczba członków grupy przerosła oczekiwania założycieli. Dziś do grupy należy ponad 19 000 osób, a powstały jeszcze 2 kolejne. Czym aktualnie zajmuje się Fundacja SysOps/DevOps Polska? O tym piszemy poniżej.
Początki były skromne
Pomimo skromnych początków członkowie grupy szybko utworzyli aktywną społeczność i zwykłe rozmowy w jej ramach przestały im wystarczać. Stąd był już tylko krok do pierwszych spotkań, które szybko przerodziły się w cykliczną inicjatywę. Tematem MeetUpów były zarówno SysOps, DevOps, ale również zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem i siecią.
Spotkania te cieszyły się tak dużą popularnością i zapadła decyzja o wyjściu z nim w Polskę. Obecnie spotkania poza Warszawą odbywają się we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach. W każdych z miast spotkania mają swój niepowtarzalny klimat i posiadają własnych prelegentów.
Rok 2018, czyli powstaje Fundacja SysOps/DevOpsPolska
Dynamiczny wzrost liczby członków społeczności, coraz liczniejsze spotkania i chęć uczynienia działalności bardziej przejrzystą zaowocowały tym iż, na początku 2018 powstała Fundacja SysOps/DevOpsPolska.
Działalność fundacji jest możliwa m.in. dzięki temu, iż prowadzi ona szkolenia devops. Celem szkolenia programistów jest przygotowanie i przekazanie niezbędnej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej niezbędnej podczas codziennej pracy.
Jakie szkolenie możemy ukończyć w ramach fundacji?
Na jakie m.in. szkolenia w formie warsztatowej mogą liczyć potencjalni zainteresowani:
– Ansible w 2 dni,
– Wprowadzenie do Kubernetes
– Docker DevOps Workshop
– System monitorowania serwerów i środowiska IT.
– Bazy danych
To oczywiście tylko przykładowe szkolenia. Pełna lista jest dostępna na stronie internetowej fundacji.
To, co powinno zainteresować przyszłych kursantów to to iż uczestnik może odbyć szkolenie stacjonarne jak również online. W obu przypadkach uczestnicy szkolenia mogą liczyć na pełne wyposażenie w postaci materiałów szkoleniowych, prezentacji, zestawów ćwiczeń, książki. Udział w szkoleniu potwierdza certyfikatu ukończenia kursu.
Szkolenia stacjonarne, które mocno ucierpiały ze względu na pandemią z pewnością ucieszą osoby, które preferują tego typu naukę.
Działalność dodatkowa
Fundacja SysOps/DevOpsPolska to również konferencje branżowe, podczas których organizowane są panele, ścieżki edukacyjne czy wspomniane już wystąpienia prelegentów. Do działalności fundacji należy również patronat nad największymi konferencjami tematycznymi w Polsce: DevOps Days, Secure czy PLNOG.
Przykład fundacji pokazuje doskonale jak wytrwałość w połączeniu z pasją mogą dać wymierne korzyści tysiącom uczestników korzystającym z jej szkoleń, patronatów itd. W tym przypadku określenie z wieloletnim doświadczeniem nie ma może bezpośredniego przełożenia. Pokazuje jednak, że na wszystko potrzeba czasu.